N°. 2249. Woensdag A0. 186jk*> 12 Juni. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vaa Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 in. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdieust, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Er is door ons in een voorgaand artikel betoogd, dat op het platteland de protestant of catholiek, die voor zijne kinderen op de school leerstellig onderwijs verlangt, door het aannemen van het voorstel-De Brauw alleen dan gebaat zal worden, wanneer zijne geestverwanten in de gemeentewaar hij gevestigd isde meerderheid uitmaken. In het tegenovergestelde geval wordt hij van veel slech tere conditie dan vroeger. De gereformeerde, die zich ver heugen zal, dat nu eindelijk op zijne dorpsschool het on genoegzame der goede werken mag worden aangetoond zal zich dienen te bedenkendat elders protestantsche kinderentenzij zij uren ver gelegene scholen gaan bezoeken gedwongen zullen worden aan te hooren, dat de R. C. kerk voor de alleen zaligmakende moet worden gehouden. De catholiek zoo gelukkig, dat dit laatste zijnen kinderen niet meer uitsluitend in de kerk en in den huiselijken kringmaar ook nu op de school wordt ingeprentzal dit voorrecht even duur gekocht hebben, want hoe menig R. C. kind, verplicht, sedert de openbare dorpsschool is opgeheven, de bijzondere gereformeerde te bezoeken, zal nu bij het onderwijs in den catechismus moeten vernemen, dat de paepsche misse" niets anders is dan //eene ver vloekte afgoderije? Dat de zaak door vele R. C. uit hetzelfde oogpunt be schouwd wordt, blijkt ten overvloede uit hetgeen over dit onderwerp in de laatste dagen is in het midden gebracht door den Nieuwen Noord-Brabander, het orgaan zooals békend is, van het steeds klimmend aantal van R. C. in ons vaderland, die zich, wel is waar, omtrent leerstellige vraagstukken, aan de uitspraken hunner kerk onderwerpen, maar op elk ander gebied hunne zelfstan digheid weten te handhaven. Yele zijn nog de bezwaren tegen het voorstel-De Brauw die wij te vermelden Jiebbenniet het minst den rampzaligen invloed, dien het subsidie-stelsel op de gemeenteverkiezin gen moet uitoefenen en de tweedracht die daardoor in schier elke gemeente zal ontstaan. Men zal zich niet 'meer afvragen: wie is met de belangen der gemeente het best bekend, aan wien kunnen zij het veiligst worden toever trouwd, maar wie zal voor onze school het meeste geld veil hebben. De Nieuwe Noord-Brabander zegt er van: Door het voorstel zullen de (gemeente) verkiezingen spoedig in bitteren religiestrijd ontaarden. De kiezers zul len in twee partijen verdeeld wordenwaarvan eene voor de voorstanders der openbare- of staatsschool, de andere voor de bevorderaars der bijzondere school zullen ijveren. Onze tot nu toe zoo rustige zittingen der gemeenteraden zouden al spoedig ontaarden in heftig, en over theologie en gemoedsbezwaren loopende debatten. Telkens toch dat van protestantsche, catholieke of israëlietische zijde aan vrage tot subsidie van eene bijzondere sekteschool zal ge schieden, zouden de protestanschecatholieke of israëlie tische leden van den raad zich partij moeten stellen voor hunne geloofsgenooten en zouden de gemoedsbezwaren van dezen hoogst waarschijnlijk met diej gewone heftigheid hevigheid aan theologische disputen eigen onder en zocht, en gewikt en gewogen moeten worden." Een van de hoofdargumentenwaarop volgens de memorie van toelichting het geheele voorstel van den heer De Brauw berust, is: de gemoedsbezwaren. Het is opmerkelijk, dat de voorsteller dit argument in zijne eigene memorie heeft weerlegd. De verdediging van het wetsvoorstel komt inder daad hierop neer, gelijk de Arnhemsche Courant zeer juist opmerkte. Er bestaan gemoedsbezwaren tegen het open baar volksonderwijs volgens de wet van 1857men vreest hier en daar, dat het //niet alleen geen goede, maar zelfs wrange vruchten voor de zedelijke ontwikkeling der kin deren oplevert." Nu zijn, altijd volgens den heer De Brauw die gemoedsbezwaren en deze vrees ongegrond, of althans //niet vrij van groote overdrijving," want velendie met het volksonderwijs bekend zijnzullen bij onbevooroordeelde be schouwing kunnen getuigendat op de openbare scholen de leerlingen tot goede burgers en zedelijke menschen worden gevormd, zonder ze tot ongodsdienstigen te vormen." "Wan neer men nu, na deze beide deelen van het syllogisme, de sluitrede volmaakt door de conclusie: daarom is het noodig aan die gemoedsbezwaren te gemoet te komen, dan komt men natuurlijk tot eene ongerijmdheid. LEIDEN, 11 Juni. Gisteren zijn van hier per spoor vervoerd 2021 personen. Ter rectificatie van het bericht (Leidsch Dagblad van 4 Juni) dient, dat P. van Dijk, ten gevolge van het hem overkomen ongeluk, door eene zware ziekte aan zijne leger stede is gekluisterd. Het ware zeer te wenschendat er be ter toezicht bestond op de wijze waarop de wolwagens wor den verbonden, daar door deze achteloosheid het leven van een oppassend huisvader in groot gevaar is geweest, daar gelaten nog de geldelijke schade aan een ijverig werkman, geheel buiten zijne schuld, toegebracht. De HH. Dros en Gebrs. Tielemanzeepzieders alhier wenschen in hunne fabriek aan de Middelstegracht, Wijk YII N°. 680—690, eene stoommachine te plaatsen van hooge drukking. De veehouder J. van Tongeren verlangt op een erf achter zijn pand aan den Yliet, Wijk II Nu. 29mest te verzamelen. Zij die bezwaren hebben tegen de inwilliging dier verzoeken, kunnen zich 13 Juni a. s. teil uren vervoegen op het Raadhuis. LEIDSCH DAGBL Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12^. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. BINNENLAND. Bij kon. besluit is de heer Mr. L. A. Lightenveltbuitengew. gezaut bij het hof van Frankrijk, eervol teruggeroepen en benoemd tot minister van staat; benoemd tot ontv. der dir bel. en ace. te Slochteren, de heer D. L. H. van Bassen Jongbloet, ontv. te Koudum; tot griffier bij het kautongerecht te Heinkenszand Mr. J. Ermerins, adv. te Middelburg. Aan A. L. Brandt, koopman te Amsterdam, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrog-orde. Eervol ontslagen Mr. C. H. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen als burgemeester der gemeente Brummen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1