Oostenrijk. De aartshertogin Mathilde bevindt zich in het permanente waterbad, dat goed schijnt te werken. In Slavonië heerscht groote bereidwilligheid om zich met Hongarije te vereenigen. De kroning is nu officieel op den 8sten vastgesteld. Graaf Andrassy zal de functie van palatijn vervullen. Het vorstelijk paar zal bij de plechtigheid 50,000 ducaten ont vangen. Frankrijk. De groote wedrennen, die Zondag in het Bois de Boulogne hebben plaats gehad, werden door niet minder dan 500,000 toeschouwers bijgewoond. De eerste prijs werd behaald door het paard Fervacques van den heer Montgommery. De czar heeft eene amnestie aan de Polen verleend, die men beschouwd wil hebben als eene beleefdheid, aan het Fransche hof bewezen. Men zou dit wel vermoeden, als men hoort, dat Alexander II er op gesteld is ge weest, zelf de tijding daarvan aan keizerin Eugenie over te brengen. De koning van Pruisen is gisteren om 4 uren te Parijs aangekomen en met hetzelfde ceremonieel als de czar ont vangen. Ook de menigte, die den vreemden vorst opwachtte, was even groot. Engeland. De aanneming van het amendementvolgens hetwelk boroughs" van minder dan 10,000 inwoners geen twee leden meer kunnen afvaardigen, heeft vele plaatsen in het parlement onbezet gemaakt. Daarom oordeelde Dis- raëliin de zitting van Maandag 11., dat de nieuwe dis tributie der zetels in het lagerhuis met overleg moest geregeld worden. Een amendement van den heer Hayter, die de zaak spoediger wilde afdoen, werd dan ook op zijn verzoek ingetrokken, terwijl hij beloofde zijn eigen voor stel tot eene vernieuwde indeeling heden in te dienen, en verzocht, dat men dit onmiddellijk na het Pinkster-reces in behandeling zou nemen. Amerika. Er schijnt nog hoop te bestaan op het behoud van keizer Maximiliaan. Volgens een telegram uit Was hington van 31 Mei, had Maximiliaan zich den 15den Mei, na de overrompeling van Queretaro, op genade en onge nade overgegeven. Volgens berichten van den 20sten was de ongelukkige keizer toen nog in leven, en verwachtte men veel goeds van Juarez' grootmoedigheid, daar hij te Puebla 600 gevangen genomen buitenlanders had vrijge laten. De regeering der Vereenigde Staten moet krachtige pogingen in het werk stellen om Maximiliaan veilig naar Europa te doen terugkeeren. Geheel in strijd hiermede zijn andere berichtenvolgens welke het beleg voor Quere taro opgeheven, Miramon niet gedood en het leger van Escobedo ontzettend gedund zou zijn. Maximiliaan zou met een groot gedeelte zijner troepen als overwinnaar de hoofd stad ingetrokken zijn. Luiden, 5 Juni 1867. E. H. THEMPS. OFFICIEELE BERICHTEN. Zitting van 6 Juni. Discussie over het wetsontwerp tot ontbinding der overeen komst betreffende het stichten van een ziekenhuis te Leiden, bekrachtigd bij de wet van 7 Dec. 1858 (Stbl. n°. 96) en tot het aaDgaan eener nadere overeenkomst. De heer Jonckbloet betoogde de wenschelijkheid van een afzonderlijk depart, van onderwijs. Hij vreesde voorts, dat de inrichting in quaestie het academisch onderwijs niet zou baten en dat deze overeenkomst niet in het belang van dat onderwijs zou zijn. De min. v. Binnenl. zaken deelde de geschiedenis mede van deze zaak sedert 1858. Hij beantwoordde den heer Jonckbloet en meende dat, bij ver werping van dit ontwerp, het bestaande contract zou worden vernietigd en de zaak opgeofferd. De heer Jonckbloet hield vol dat de Staten-Generaal wel een som hadden toegestaan voor de stichting van een nosocomium, maar onder voorwaarde dat die som niet zou worden besteed, alvorens goedkeuring van het contract door de wetgevende macht. Zijn hoofdbezwaar was, dat het onderwijs niet nuttig genoeg zou zijn in dit gestichtdat eene bepaalde soort van zieken zou bevatten. Door vernietiging der overeenkomst zou z. i. de zaak worden bevorderd. De min. v. Binnenl. zaken bleef volhouden dat de overeenkomst was in het belang van den Staat. De heer Geertsema verdedigde de overeenkomst, door hem als minister ontworpen. Na replieken van den heer Jonckbloet en den min. werd het ontwerp aan genomen met 60 tegen 5 stemmen, zijnde de H.H. Hingst, Yan Rappard, Yan Yoorthuyzen, De Roo en Jonckbloet. Daarna werd beraadslaagd over het ontwerp tot verhooging der begrooting van de spoorwegen voor 1867 (brug over den Moerdijk). De heer De Raadt was steeds een voorstander van een vaste brug over den Moerdijkomdat dat werkniet in 't belang van localiteiten, maar in 't algemeen belang gevorderd werd. Zonder die brug zou onze transitohandel belangrijk wor den benadeeld, die reeds sedert de laatste jaren met dien van België in zulk eene ongunstige verhouding stond. De heer Yer- heyen was doordrongen van de noodzakelijkheid van dit werk, die ook erkend werd door de regeering, ged. staten, de ge meenteraden en de kamers van kooph. Hij somde alle voordee- len van het werk op. Na den heer Zylker, die hoewel financi- eele bezwaren hebbendehet van groot belang achtte als nuttig openbaar werk, voerde nog de heer van Eek het woord. CORRESPONDENTIE. Mijnheer de Redacteur! Heden in Uw geacht blad van 5 Juni N°. 2244 komt in de rubriek Binnenland voor, dat het velen heeft verwonderd, dat het Zilverenkruis niet vóór het Meialenkruis was geplaatst bij de begrafenis van den over leden adjudant-onderofficier Kuyters. De reden waarom zulks is geschied, is, omdat de formatie als vereeni- ging van het Meialenkruis van vroeger dagteekening is dan die van het Zilverenkruis-, dus ouder van instelling. Z. M. onze geëerbiedigde koning is Beschermheer en Opperbevelhebber van al de afdeelingen en sectiën van bet Meialenkruisvereenigd onder één Hegimentsvaandelberus tende bjj het Hoofd-Bestnuringesteld op 27 Augustus 1856. Dit hoofdpunt van vereeniging heeft tot nog toe het Zilverenkruis niet. Het Meialenkruis is ingesteld onmiddellijk na den veldtocht van 1831, en op 28 Maart 1832 uitgereikt, terwijl het Zilverenkruis bij haar BOjarig feest is ingesteld en uitgereikt. De geschiedenis wijst natuurlijk eerst Waterloo en dan Hasselt en Leu ven, maar in de daarstelling van corporatiën is het Meialenkruis ouder dan het Zilverenkruis. Ziedaar de reden waarom bjj de laatstelijke militaire begrafenis het Meialenkruis vóór het Zilverenkruis als vereeniging voorkwam; alsook op bepaalden last van den heer majoor-kommandant der Leidsche schutterij, en wel, volgens gegevene instructiën, voor de orde van plaat sing der troepenwaarbij genoemde corporatiën tegenwoordig zijn. Geloovende UEd. deze inlichting te zijn verschuldigd, heb ik de eer met achting te zijn UEd. Dw. Dienaar en Abonné De President der 2de Sectie van de Afd. Leiden Metalenkruis, In de maand Mei 11. zijn binnen deze gemeente geboren 137 kinderen, als: 70 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen een tweeling-ge boorten. Overleden 95 personen, als: 14 mannen, 15 vrouwen, 33 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 69 huwelijken. Burgerlijke stand van Leiden, van den 30sten Mei tot en met den 5deu Juni 1867. Bevallen: M. Warners, geb. Van den Dop, D. S. L. van der Waard|, geb. Batist, D. E. Bonte, geb. BodijnD. J. Epskamp, geb. Smit, Z. H. Questroo, geb. Bon, Z. J. de Haangeb. Sloos, D. A. J. Warners, geb. De Man, Z. M. S. Seriier, geb. Van Wijk, D. E. Kop, geb. Bouwman, Z. a. Gordijn, geb. Plezier, D. F. J. Moene, geb. Dee, D. J. de Boer, geb. Bekooy, Z. C. S. van Leeuwen, geb. SwartD. A. B. van Itersongeb. LaBree, D. M. Kwik, geb. Mieremet, D.E. Blikman geb. Van Beek, D. S. W. Fakkel, geb. Van den Berg, D. J. Neuteboom, geb. Stadel- man, Z. A. Hoefnagel, geb. Van Bergen en Henegouwen, Z. G. G. Steygerwalt, geb. Van Lee, Z. Gehuwd: G. J. Biju wedr. en J. Loeber jd. D. van Daal jm. en J. W. Stalhoven jd. C. Mojet jm. en A. M. Aniba jd. a. van der Velden jm. en M. van Zijp jd. S. Brouwer jm. en J. Gordijn jd. H. Raaphorst wedr. en L. Nieuwenhuijsen jd. N. van der Blom jm. en E. Mieremet jd. J. J. van Valderen jm. en J. C. Vinkestein jd. W. F. G. L. Beenakker jm. en B. van Went jd. N. van Polanenjm. en A. van den Burg jd. A. J. Brakel jm. en E. Huisman jd. P. J. Winterkamp jm. en C. Kloots jd. H. N. Wennekers jm. en P. T. M. van Deventer jd. G. Korenhof jm. en C. Buurman jd. G. Langezaal jm. en A. A. van der Koelen jd. J. Ranselaar wedr en J. H. C. Ederzeel jd. Overleden H. de Vogel 59 j. J. H. Speet Z. 1 j. 10 m. J. P. W. de Kok 27 j. I. van der Linden Z. 3 m. W. Kuyters 72 j. H. Pracht, geb. Dulfer, 54 j. N. de Wolff 47 j. E. van Ettinger D. ruim 4 m. A. J. Brakel 24 j. A. S. P. Schols Z. 6 m. B. A. Bouweling D. 3 j. J. Wassenburg D. 10 m. W. Schaft D. 2 m. A. Zaalberg Z. ruim 10 ra. A. van der Stok Z. 4 j. P. J. Couvée 53 j. M. de Munnik 66 j. J. de Klerk 82 j. W. MassaarZ. 5 j. 6 m. J. Clan 86 j. G. Swaanenburg, geb. Passchierse 76 j. W. F. van Duuren Z. 3 j. 6 m. RECHTSZAKEN. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 27sten Mei 1867 12 wegens zich op straat in kennelijken staat van dronkenschap te ver- toonen. 1 een bespannen rijtuig los en zonder toezicht te laten staan. 1 als hoofd van een huisgezin aan het gemeentebestuur van Lei derdorp geen kennis te hebben gegeven dat een lid uit zijn huisgezin was gegaan en vier leden daarin waren opgenomen. 1 overtreding van art. 315 der algem. politie-verordening. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3