jongen voor zijn twaalfdejaar rijp zijn voor het onderwijs, dat op die school gegeven wordt, en nu weet iedereen, dat te Leiden de dagloonen zoo laag zijn, dat schier elke werk man van zijne kinderen, nog vóór zij hun twaalfde jaar bereikt hebbenmoet vorderendat zij door handenarbeid iets verdienen. Er valt dus niet aan te denkendat een gewoon werkman in het onderhoud van zijn zoon nog gedurende vijf jaren meer zou kunnen voorzien. "Wij hebben dan ook geene timmermans- of metselaarsknechts op het oogmaar den baas die u zegt//ik zou mijn zoon des noods tot zijn zeventiende t'huis kunnen houdenmaar die zestig gulden aan schoolgeld, waar nog vijfentwintig gulden aan boeken bijkomenstellen de zaak geheel buiten mijn bereik." Omdat te Leiden menigeen zoo spreekt en zoo spreken moet, zouden wij wenschen dat het schoolgeld eene aanzienlijke vermindering onderging. Maar dan zal de school veel meer aan de gemeente gaan kosten; denk toch aan den hoofdelijken omslag! Wij erkennen gaarne, dat in zaken van onderwijs de geldquaestie bij ons een zeer ondergeschikte rol speelt. Wij zijn te oud geworden, en hebben te veel, vooral in den vreemderondgekeken', om niet te weten dat uitgaven voor het onderwijs de meest productieve van allen zijn. Maar, wat hier ook van zijn moge, wij geven niet toe, dat de gemeente-financiën door de voorgestelde vermin^ dering op den duur zouden lijden. Indien elke leerling de helft minder betaalt, maar de school daarentegen doop viermaal meer leerlingen bezocht wordt, zal die schoojl ten slotte het dubbele van vroeger opbrengen. De Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs heeft in haar verslag over het voorstel van den heer Scheltema doen op merken, dat, dank zij het lage schoolgeld te Roermond, de hoogere burgerschool aldaar ongeveer tachtig leerlingen telde. Stel het aantal leerlingen,- bij gelijk schoolgeld, evenredig aan de bevolking, dan zal de Leidsche hoo gere burgerschool door vierhonderd in plaats van door negentig leerlingen bezocht worden. Hierbij moet nog in het oog worden gehoudendat te. Roermond tegenover de openbare hoogere burgerschool eene bijzondex-e staat, onder het bestuur van den aldaar resideerenden bisschopdie dit spreekt van zelf, niet in gebreke blijft aan de open bare schoolzooveel hij kanafbreuk te doen. Wij hopen in een ander artikel na te gaanin hoeverre de burgerij met recht zou kunnen eischen, dat men al thans beproefde, wat eene aanmerkelijke vermindering van het schoolgeld zoude uitwerken. Ieder gezeten burgerdie het zijne bijdraagt tot de ƒ3500 die de school aan de ge meente kost, kan op die school gelijke aanspraken doen gelden. BINNENLAND. LEIDEN, 6 Juni. Bij het onvolledig bericht, dat thans in zoovele cou ranten circuleert, betreffende De sterfte-atlas van Nederland, is het misschien niet overbodig nog eens te verwijzen naar ons artikel over dien atlas in ons nummer van 22 Maart. Z. M. de koning heeft bepaalddat de vestingen Maas tricht, Yenlo en Bergen-op-Zoom zullen opgeheven worden. Naar wij vernemen zal de geheele koninklijke familie den 16den op het Loo vereenigd zijn, om den volgenden dag aldaar den verjaardag te vieren van H. M. de koningin. Z. K. H. prins Hendrik, die gisteren met zijne ge malin de tentoonstelling van Arti et Amicitiae bezocht, vertrekt heden naar Luxemburg, om echter spoedig terug te keeren. De minister van binnenl. zaken en de respectieve polderbesturen zijn het oneens geworden over het onder houd der nieuwe Waaldijken. De Beiersche regeering heeft den graaf De Quadt Isny benoemd tot haar gezant bij de Nederlandsche en Belgische hoven. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Dinsdag 11. is in den gemeenteraad te 's - H a g e de duinwaterleiding behandeld. Na vele discussien kwam het prae-advies van burgem. en wethouders ter tafel, waarvan het eerste punt, om als beginsel aan te nemen dat uit de duinen ten noorden der gemeente tot aan den Wasse- naarschen Slag, op de in het rapport aangegeven wijze, eene voldoende hoeveelheid water te verkrijgen is, om eene duinwaterleiding voor 's-Gravenhage wenschelijk te doen zijn, doch tevens, dat daarbij alle vereeniging met andere gemeenten moet vermeden worden, en dat zelfs zich de vraag voordoet, of het denkbeeld dier duin waterleiding niet geheel moet opgegeven worden, wanneer het rijk de daarvoor benoodigde duingronden niet ten be hoeve dezer gemeente alleen zou willen afstaan is aan genomen met 22 tegen 9 stemmen. De gemeenteraad van Deventer heeft met 9 tegen 7 stemmen besloten de handelwijze van den hoogleeraar Yan Pesch af te keuren. Eenige ingezetenen van Amsterdam hebben het voornemen opgevat eene photogenische gasmaatschappij op te richten waarvan de hoofdzetel aldaar gevestigd zal zijn met vertakkingen door het geheele rijk. Alle uitvindingen der laatste tijden, op het gebied dezer oeconomische verlichtings-methode, zullen door de maatschappij toegepast worden. Yoor stad en land, voor groote en kleine gemeen ten is eene goedkoope gasverlichting van overgroot be lang, en met belangstelling zien wij nadere berichten te gemoet. Yolgens het verslag van burgem. en weth. aan den raad van Amsterdam, waren aldaar in 1866 de volgende maatschappijen gevestigd94 voor verzekering tegen zee schade, 25 tegen brandschade, 9 tegen zee-en brandschade, 1 tegen zeeschade en op binnenlandsche vaart, 2 tegen brandschade en op binnenlandsche vaart, 1 tegen brand schade en op het leven4 levensverzekering-maatschappijen 2 glasverzekering-maatschappijen, 1 hypotheekverzekering- maatschappij. De cadetten van de kon. mil. academie te Breda hebben het kamp op de Teteringsche heide betrokken. In de zittingen van het prov. hof van N o o r d - H o 1- land word thans de zaak behandeld van den Engelschen stalmeester Mares, betrokken bij de bekende ongeregeld heden in Yelzen. De delinquent is echter niet verschenen. Omtrent het onweder van Zondag-nacht wordt uit Schoonoord berichtNa zwaren regen vielen er hagel- steenen, en wel zóó langdurig en van zulk eene grootte, dat alles op het veld scheen verpletterd te zullen worden. Inderdaad is de aangerichte schade hoogst aanzienlijk. Ge heele korenakkers zijn vernield, tallooze glasruiten verbrij zeld, en eene menigte, vooral jonge, vogelen, ja zelfs een enkel stuk vee, gedood. De bui trok in nagenoeg ooste lijke richting over het midden van Drenthe, en de hagel slag, die ter breedte van ongeveer tien minuten en ter lengte van drie a vier uren nederviel, duurde bijna een half uur. Reeds den volgenden dag werd in onderscheidene dorpen en gehuchten het vergruisde koren weggemaaid, de akkers om geploegd en dadelijk met boekweit bezaaid. Onder Westerbroek maakte de bliksem drie huizen tot eene prooi der vlammen. Ook in Zeeland heeft Zondag-nacht een vreeselijk onweder gewoed. Vele beesten zijn in de weide doodge slagen. Te Dreischor is de kerktoren getroffen. Ook spreekt men van het afbranden van molens en eene hofstede. Men heeft te Londen zekeren R. Jeiger aangehouden die Hollandsche coupons had nagemaakt en in omloop ge bracht. Uit Hoorn bericht men, dat de aalbessen een zeld zame oogst beloven. Zaterdag-avond te 9 uren is te Groningen de vloer eener kamer ingezakt, juist op het oogenblikdat zich daar omstreeks dertig Israëlieten bevonden, om hun avondge bed te doen. De meesten van hen kwamen in den kelder, die zich onder den vloer bevond, terecht, terwijl twee of drie licht werden gewond. BUITEN LA N D. Z. M. heeft benoemd: tot burgem. der gem. Maasbree J. P. H. de Pollart; tot not. ter standpl. de gem. Molenaarsgraaf, Z. H. de Kleyn, cand.-not. te 's-Gravensande; tot plaatsverv. kantonr. te Harlingen Mr. J. Zijlstra, adv. aldaar; verder bij den plaatselijken staf: tot kolonel den luit.-kol. J. C. P. Hamminck Schepel, en den kolonel der inf. van het leger in Ned.-Indië E. C. F. Happé, adjudant in buitengew. dienst; eer vol ontslag verleend: aan S. Serie, laatstelijk secr. der residentie Japara, met 1 Juni 11., onder toekenning van pensioen, en aan J. H. L. Beting, laatstelijk l9te klerk op het residentie-kantoor te Nuntok, op Banka. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 62°, des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 55°, Wind: Z. W. Donderdag morgen te 5 uren 54°, Z. W., te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 60°, Z. W. Pettiseï*. Over het bezetten van Rastadt door Pruisische troepen zijn tusschen de regeering en Prankrijk verklarin gen gewisseld. Pruisen beweert dat het daartoe recht heeft, doch zal voorloopig van dit recht geen gebruik maken.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2