buitenland; Pruisen. De Hanoversche bankier Ez. Simon heeft 10,000 thalers als borgtocht moeten storten. In Hanover zal een burgerlijk bestuur worden ingevoerd. Oostenrijk:. De open brief van Kossuth aan Deak, waarin de es-dictator aan zijn vroegeren strijdgenoot bit tere verwijten doet, heeft in Hongarije niets geen effect gemaakt. Frankrijk. De raad van state houdt zich op het oogen- blik bezig met een wetsontwerp, waartoe de keizer zelf het initiatief heeft genomen. Het geldt de toekomst van werkliedendie bij het verrichten van hunnen arbeid wor den gekwetst of verminkt. Door middel van voorschotten op de werken en van hoofdelijke omslagendoor de werk lieden op te brengen, wil men de noodige fondsen hiertoe in het leven roepen. Het eerste artikel is Zaterdag 11. aan genomen. Engeland. De koningin heeft de benoeming van den heer E. A. Plump, als Nederl. consul te Colombo op Ceylon, bekrachtigd. Rusland. De czar zal 9 Juni uit Parijs vertrekkenvan 11 tot 13 te Stuttgart en den léden te Darmstadt vertoeven. Z. M. zal 15 en 16 weder te Berlijn, van 18 tot 22 te Warschau zijn. Yan daar gaat hij over Bjaiostock, Wilna, Dünaburg en Riga naar Petersburg terug, waar hij 29 Juni zal aankomen. Zitting van 4 Juni. De tijdingen omtrent keizerin Charlotte te Miramar luiden steeds ongunstiger. Men vreest dat zij voor altijd van het verstand zal zijn beroofd. Men verwacht de benoeming van Prof. Herbert tot minister van openbaar onderwijs en van den advocaat Bergen tot min. van justitie. De regeering schijnt dus met het concordaat te willen breken. Ook de keizer van China wordt in Augustus te Pa rijs verwachtterwijl men onder de merkwaardige personen van minderen rang, die de tentoonstellinng zullen bezoe ken, ook Jefferson Davis noemt. Toen de kroonprinses van Pruisen met haar gemaal de cel der conciergerie bezocht, waar Marie Antoinette ge vangen heeft gezetenheeft men opgemerkt dat zij weende. Men zegt dat Emile de Girardin weder aan de Presse" zal terugkeeren en de Liberté" zal overdoen aan den heer Clément Duvernois, aan wien het oprichten van een nieuw blad //la Discussion" geweigerd is. De Eransche regeering heeft 10,000 paarden in Hongarije aangekocht en ze over Genua naar Marseille doen zenden. De czar van Rusland moet vrij koel door het Pa- rijsche publiek ontvangen zijn; men schrijft dit vooral daaraan toe, dat de vorstelijke personen, in een dicht rij tuig gezetenniet gemakkelijk konden gezien worden door hen, die soms groote sommen voor een venster betaald hadden. Ter elfder ure is de wegdien de stoet moest vol gen, nog zoo gewijzigd, dat ook de rue de laEayette ver meden iswaar men meentdat de czar den kreet leve Polen!" zou hebben moeten aanhooren. De beide keizers hebben gisteren na de wedrenneu een bezoek bij den keizerlijken prins te St.-Cloud afgelegd. De koning en de koningin van België hebben giste ren Parijs verlaten.Muley-Abbas, de oudste broeder van den keizer van Marokko, wordt in de volgende maand te Parijs verwacht, om zijn broeder den monarch te verte genwoordigen. De koningin van Spanje verwacht men den 20sten dezer. De czar van Rusland denkt ook Londen te gaan be zoeken. Het Spaansche gouvernement schijnt allerlei kleine bisbilles met de Engelsche regeering te zoeken. Pas heeft het in de Tornado-quaestie het deksel op den neus ge kregen, of men verneemt, dat een kanonneerboot de//Pros- peridad" op de Engelsche stoomboot //Peninsula" herhaalde lijk geschoten heeft, zelfs nadat deze de vlag had ge- heschen. Er is een kabinetsbesluit openbaar gemaakt, volgens hetwelk, te beginnen met 18 Juni, buitenlandsch vee aan eene quarantaine van 12 dagen onderworpen zal worden, terwijl de invoer van besmette plaatsen geheel verboden is. In de week van 18 tot 25 Mei hebben zich te Londen alleen 84 nieuwe gevallen voorgedaan. Eene nieuwigheid, door den heer Disraeli beproefd en die zeer goed voldoetisdat de zittingen van het La gerhuis des middags van 2 tot 7 uren duren. "Woensdag 11. is er in het Lagerhuis eene wet behan deld, volgens welke het fellowship aan de universiteiten ook aan hen kan gegeven worden, die geen leden der staatskerk zijn. Na het opperen van vele bezwaren, is de tweede lezing der bill met 200 tegen 156 stemmen toege laten, en zal het ontwerp dus artikelsgewijze behandeld worden. Het heeft zich weder bevestigd, dat er een nauw verband bestaat tusschen de cholera en de zuiverheid van het drinkwater. Eene commissie toch, belast met het onderzoek naar de middelen tot verbetering van het water in de rivier de Lea, door welke het East-End van Lon den van water voorzien wordt, heeft geconstateerd, dat de hevigste periode der epidemie juist die dagen geweest is, waarin een nieuw aangenomen ingenieur om het ge brek aan gezuiverd water niet te doen bemerken, het ri vierwater ongefiltreerdin de pompen en reservairs heeft laten inbrengen. Om het gebruik' van zijn brandstof bijzonder aan te bevelen, schrijft de secretaris der //Petroleum association" aan de Times, dat verleden jaar 115 branden door gas verlichting en slechts 2 door het gebruik van petroleum veroorzaakt zijn. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Ernst: H. Hasselman te Dedem9vaart; te Berkel c. a.: W. van den Bijtel te Nunspeet; te Woubrugge: W. Bax te Delden; te Joure: B. C. Moerkerk Boot te Bahr en Lathum; te Dedemsvaart: G. J. Sijpkens te Hardenberg; te Schoonoord: W. P. M. Moulijn te Rotterdam. Aangenomen: te Benthuizen: door C. L. D. van Coeverden Adriani.cand,; te 's-Heer-Hendrikskinderen: door L. Slotemaker te Kruisland; te Lol- lem: door G. Landweer te Oudega c. a.; te Zuidwolde: door J. H. A. Offerhaus te Scherpenzeel; te Schiedam: door J. Hooykaas, theol. doet., te Nieuw-Helvoet. Bedankt: te Hillegersbergdoor J. van Heerde te Buren; te Vaasien: door J. van Walsem te Veessen; te Maasland: door J. H. Gravenstein te Serooskerke; te Aalsum c. a.: door W. J. Immink te Cothen; te St.- Jansga c. a.: door A. H. D. Slothouwer te Oosterwierumte Leersum: door P. Deetman te Klundert; te Utrecht: door V. J. Koningsberger te Velp. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Oldenhove: J. Karsen te Hoogkerk; te Drenthe in Amerika: M. Boon te Ureterp; te Vlissingen: M. van Minnen te Tholen. Aangenomen: te Neuzen: door A. Brink te Dedemsvaart. Bedankt: te Middelburg: door K. J. van Goor te Hoogeveente Velp door W. Doorn te Deventer. Roomsch Catholieke Kerk. De heer H. van Leeuwen, pastoor der Catharina kerk, is door den bisschop van Haarlem tot deken van Amsterdam benoemd. CORRESPONDENTIE. Aan de Redactie van het Leidsche Dagblad! Vergun mij uwe aandacht en die uwer lezers te vestigen op twee huwe lijksaankondigingen, die of een hoogst zeldzaam feit vermelden, of op eene zonderlinge vergissing berusten. In de Let/dsche Courant van Maandag 2 dezer wordt het huwelijk be kend gemaakt op den 31sten Mei jl. te Boskoop tusschen Dit. J. Th. VAN DER CHIJS en J. C. M. DE VRIES, terwijl in de Opregte Haar- lemsche Courant van hedenonder dezelfde dagteekening en ook te Bos koop, verkondigd wordt bet huwelijk van De. J. Th. VAN DER CHIJS met J. C. C. M. DE WILDE. Wie van de beide Couranten moet hier geloofd worden, de Opregte Haarlemsche of de Leydsche? Toelichting is niet geheel onnoodig, want men zou aan bigamie kunnen denken. Leiden, 2 Juni 1867. Een Vitter. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De voorzitter geeft kennis, dat de heer Van der Maesen voorloopig heeft afgezien van het doen der vragen aan den min. van buitenl. zaken. De beraadslagingen worden voortgezet over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen en wel over art. 238a. De discussie over dit art. bepaalde zich hoofdzakelijk tot de vraagof het appèl bij de rechtbanken of bij de schut tersraden in andere gemeenten zou plaats hebben. Voor het eerste, het regeeringsstelsel, verklaarden zich de HII. Van Eek, Zinnicq Bergman en Van der Linden, terwijl het andere stel sel door den heer Geertsema voorgesteldwerd verdedigd door de HH. Pijnappel, Fokker, Storm en Godefroi, en we derom bestreden door de ministers van binnenl. zaken en van justitie. Na langdurige discussiën werd: 1°. een sub-amend.-Godefroi om de schuttersraden, bij gelegenheid van hooger beroep, tal rijker te doen zijn, verworpen met 37 tegen 84 stemmen. 2°. een amend.-Geertsema, om in het art. het beginsel van appèl bij de schuttersraden op te nemen, verworpen met 50 tegen 21 stemmen; en 3° het art. 238a der regeering (appèl bij de rechtbanken) aangenomen met 50 tegen 21 stemmen. De lieer Geertsema trok nu alle zijne amendd. op de overige artt. in, die, de meesten zonder discussie, werden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3