binnenlandT Leidsche belangen. der volken blijft uitmaken, kans om door de souvereinen die Parijs bezoeken, in overweging genomen te worden? Die zoo wenschelijke ontwapening is, ongelukkignog niet mogelijk. Zelfs al was de verzoening tusschen Prankrijk en Pruisen oprecht; zelfs al was de naijver tot rust ge komen, dan nog zou de algemeene vrede niet verze kerd zijn, zoolang de verdrukten in Turkije zouden over blijven. //Veertien jaren geleden heeft Europa zich tegen Rusland verbonden; het heeft van zijne offers geene andere voldoe ning gehaddan dat het Rusland een vernederend verdrag heeft opgelegd, zonder dat het daarom het Oostersche vraagstuk heeft opgelost. Dezelfde oorzaken van onrust zijn in wezen geblevenen de heldhaftige tegenstand der Candioten is een doorslaand bewijs van de levensvatbaarheid der christenbevolkingen onder des sultans schepter van haren afkeer van de Turksche heerschappijen van de rechtmatigheid barer klachten. Het oogenblik is geko men dat men zal moeten erkennendat Europa een dwaal weg betreden heeft, toen het de Oostersche quaestie bui ten en zelfs tegen Rusland heeft willen regelen. Dat vraagstuk behoort weder te worden opgevat, maar door al de mogendheden te zamen, en in eenj geest van verzoening en van onderling vertrouwen. De ontwapening is alleen tot dien prijs mogelijk." In het onlangs verschenen gemeenteverslag over 1866 lezen wijdat volgens het oordeel der bevoegde macht //het lokaal" van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes 1ste klasse (van mej. Rensen, op de Breedstraat) //onvoldoend, ongezond" is, en dat aldaar nog steeds //zitbanken" in gebruik zijn, die //reeds twee jaren voor schoolgebruik afge keurd" zijn. Is het te verdedigen, dat die en dergelijke klachten moe ten uitgesproken wordenzonder dat het gemeentebestuur tot onmiddellijke voorziening overgaat? Maar er is nog eene andere reden van ernstig beklag, en die in het verslag der schoolcommissie niet mocht ge mist worden. Zij betreft de verplichting voor de meisjes dier school, om hare teekenlessen in een geheel ander gebouwde school naast de Eransche kerkte gaan bijwonen. Daargelaten of in eene academiestad dergelijke wandelingen verkieslijk zijnmoet ik op een ander en voor de gezondheid hoogst nadeelig gevolg van die geheel verkeerde regeling wijzen. Toen bij de onlangs zoo onverwacht ingevallen koude zulk eene teekencorvée plaats greep, waren de meisjes verplicht om onder eene hevige hagel- en stortregen-bui de terugreis naar haar eigen schoollokaal te volbrengenen moesten daar nog een vol uur met hare geheel nat- en gedeeltelijk door geregende kleederen en schoeisels vertoevenvoordat zij in hare woningen teruggekeerdzich van droge kleeding konden voorzien. Heet dat behoorlijke zorg voor het van de gemeente gegeven onderwijs En zouden ouders en voog den niet plichtmatig handelendoor hunne meisjes het bij wonen der teekenlessen onder soortgelijke omstandigheden bepaald te verbieden? q Leiden, 3 Juni 1867. LEIDEN, 4 Juni. Bij kou. besluit is tot burgem. der gem. Zaamslag benoemd L. van Dixhoorn, en eervol ontslag verleend aan J. A. Koch, als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Friesland en Groningen, en als zoodanig voor Noord-Brabant en Limburg benoemd Dr. E. A. P. van den Bogaert, secretaris van dien raad. Naar aanleiding van een adres van candidaten in de godgeleerdheid alhier, waarin geklaagd werd over de on gelijkheid der examina bij de kerkbesturenheeft de syno dale commissie der Ned. Hervormde kerk besloten, om de synode te adviseeren tot de instelling van eene algemeene commissie tot het afnemen der examina ter toelating tot de evangeliebediening, samen te stellen uit daarvoor door de provinciale kerkbesturen aan te wijzen leden in of bui ten hun midden. Gisterenavond werd in de Stadsgehoorzaal alhier door het gezelschap der heeren Kaiser en Yan Oss, acrobaten en gymnastici, eene voorstelling gegeven, die, wij betreu ren het van harte, door een zeer klein publiek werd bij gewoond. De bewijzen van kracht en behendigheiddoor alle leden van het gezelschapen meer in het bijzonder door de heeren Kaiser en Yan Oss zelve en den heer Jac ques gegevenmoesten door ieder die eenigen smaak heeft voor zulk eene soort van lichaamsoefeningenmet een waar genoegen worden aanschouwd. De toejuichingen van de weinigen die de voorstelling bijwoonden, heeft dan ook genoeg getoond, dat deze volkomen tevreden waren. Wij zouden de heeren Kaiser en Yan Osszoo zij het Leidsche publiek op meer voorstellingen willen vergasten, en wij hopen dit zeer, in bedenking geven, om dit weder opeen zomerschen avond in de Stadsgehoorzaal te doen. Het best zou zeker wezenzoo zij bij gelegenheid der kermis terug kwamen. Het was niet onaardig dat wijbijwijze van ver- poozing, ook Bamberg weder eens konden zien goochelenj Maar, naar Bamberg te oordeelen, worden er tegenwoor dig weinig vorderingen in die kunst gemaakt; en als er niet eens van tijd tot tijd wat nieuws bijkomt, dan begint het publiek de geheimen van het oude te raden. Het heeft zeer velen verwonderddat Zaterdag 11. bij de begrafenis van den adjudant-onderofficier Kuyters, de leden van het zilveren kruis waren geplaatst achter het metalen kruis. Wij weten niet waarom zulks geschiedde, maar zouden toch meenen dat de vereeniging van het zil veren kruiswaarvan prins Eredenk beschermheer is en waar toe de strijders van 1815 behooren, in volgorde moet ge steld worden voor het metalen kruiste meer wanneer het een persoon geldt, die tot de oud-strijders van Waterloo behoorde. Men schrijft ons uit Voorschoten: Yrijdag-avond is hier ten voordeele der nieuwe gereformeerde kerk een concert gegeven door de dames van //Stadwijk," met mede werking van eenige leerlingen van //Noorthey" en onder directie van mejufvrouw H. Mioulet van //Stadwijk". Het schoollokaal, hiertoe door het gemeentebestuur welwillend afgestaan, was smaakvol gedecoreerd. Een uitgezocht pro gramma spande de verwachting van het talrijk opgekomen publiekzoo van hier als van eldersde uitvoering er van overtrof haar nog. Bijzonder verdienen vermeld te wor den de heeren G-raner van Noorthey, Schmölling uit Haar lem, Stortenbeker uit 's-Hage en mejufvrouw Mioulet, die door haren zang zeer veel heeft bijgedragen tot het ge noegen van het publiek, dat zeer voldaan huiswaarts keerde. Onder de gemeente S t o m p w ij k is gisterennacht eene koe door den bliksem doodgeslagen. Men heeft uit de wachtkamer van het stationsgebouw te Delft Zondag-nacht al de karaffen enz. weggestolen. De daders zijn reeds gegrepen. Het badseizoen te Scheveningen zal Maandag 17 Juni geopend worden. Te Heenvliet zijn weer paarden voor Fransche rekening aangekocht; o. a. werd 500 besteed voor eene bruine merrie. Berichten uit Texel luiden niet zeer gunstig. De lammerenteelt heeft ditmaal nadeelige resultaten opgeleverd. De lammeren brachten in het vorig jaar tot ƒ14 het stuk op thans ter nauwernood ƒ10. De wol geldt slechts de helft van hetgeen daarvoor in 1866 werd betaald. Door landver huizing verminderen de paarden in prijs. Eene boerenwoning die voor een paar jaren ƒ1100 opbracht, werd thans voor 500 verkocht. De examens tot toelating aan de academie zullen te Utrecht op 22 Juni plaats hebben. Dezer dagen zijn buiten Amsterdam proeven ge nomen met ijzeren schroefpalenwaardoor men zich voor stelt bij fundeeringen van bruggen enz. de gewone heipalen te zullen kunnen vervangen. Die proeven zijn aanvankelijk goed geslaagd. Bij den gemeenteraad te Deventer is een voorstel van HH. curatoren ingekomen, om Prof. Yan Yloten te ontslaan. Men verwacht dat dit ontslag door de groote meerderheid zal gegeven worden. De stoomboot tusschen Maastricht en Den Bosch is tegen eene baggermachine aangevaren. Beide vaartuigen zijn gezonken. Zaterdag 11. heeft te Kampen de plechtige onthul ling plaats gehad van het monument, ter eere van den vroegeren burgemeester Jhr. Mr. H. A. Wttewaall van Stoetwegen. Het bestaat uit een prachtig gebeeldhouwd voetstuk, waarop een geknotte kolom rust, met toepasse lijke inscripties. Op den staatsspoorweg tusschen Utrecht en Hou ten is een zandtrein gederailleerd. Enkele werklieden zijn gekwetst. In sommige gemeenten van de provincie G-ronin- gen heerscht eene vrij hevige ziekte onder de varkens. Het stoomschip Alphée is 31 Mei met de mails te Suez aangekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 68°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°, Dinsdag morgen te 5 uren 55°, N. W., te 8 uren 66°, 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 64°, W,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2