N°. 2243. Dinsdag A°. 18(W; 4 Juni. E N L A N D. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 ra.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 n.; van Amsterdam (Binnen- Am9tel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 'm., overige dagen'10 u. en 5 n. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 11—1. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 uren; vanj's Rijks Dir. Belastingen, Maandag van Zegel en Registratie van 84van de Hypoth. en het Kadaster van 94. In de N. Rott. Courant van Zaterdag 11. komt de heer Keu- chenius met waardigheid op tegen het aatste geschrijf in het Utrechtsche en het 's-G-ravenhaagsche Dagbladbetreffende zijn ontslag. De heer Keuchenius zegt o. a. het volgende: //Ik had het voornemenom niet meer op eenigen aanval van het Haag9che Dagblad te antwoorden. Achter zijne schermen, zegt menzitten ministersoud-ministersgravenbaronnen kamerledenresidentenja zelfs mannendie den godsdienst be schouwen als den hechtsten steun der staten"; maar zijne artikelen ademen eenen geest, die strijdig is met de voorschrif ten van eiken godsdienst en verderfelijk voor de eendracht onder de zonen van hetzelfde vaderland. De talenten, waarover dat blad beschikken kanworden misbruikt om het tot een der boos aardigste, maar tevens een der gevaarlijkste voortbrengselen van de Nederlandsche drukpers te verlagen. Voor ditmaal moetjik nog van mijn voornemen afzien. Ieder die een weinig nadenkt, zal begrijpen, dat de //vertrouwde" personen, waarop het Dag blad zich beroept, al zeer weinig vertrouwbaar zijn zouden, indien zijzoodanig deelende in het vertrouwen van den mi nister van koloniën, dat zij van het tusschen dezen en mij ge sproken kennis verkrijgen en toegang hebben tot de openbare en geheime archieven van het departement van koloniën, van het een en ander tegen den zin en wil van dien minister ge bruik maakten. Om dus aan de qualificatie van //vertrouwde'' personen eenige waarde te kunnen hechten, zoude niets anders overblijven dan den heer Trakranen aansprakelijk te stellen voor de artikelen, door het Dagblad omtrent mijn ontslag geleverd. Welke grieven ik tegen den heer Trakranen ook zoude mogen hebben, staat hij echter in mijne achting te hoog, dan dat ik, zonder voldoenden bewijsgrond, hem van zulk onwaardig bedrijf wil verdenken. Ik kom daarom liever tot de gevolgtrekkingdat de //vertrouwde" personen, waarop het Dagblad zich beroept, maar die het niet noemtal zeer weinig vertrouwen waardig zijn." Yerder herhaalt de heer Keuchenius meer in bijzonder heden en gestaafd door de woorden, door hem zeiven ge sproken en geschrevenwat. reeds omtrent zijn ontslag be kend was, en doet uitkomendat hem een recht onthouden isbij een koninklijk besluit verleend (Ind. Staatsbl. 1853 N°. 49); zijn recht namelijk opvrijen overtocht naar Indië. Tevens brengt hij in herinnering, hoe de benoemingen van de heeren Loudon en Pels Rijcken elf en zestien dagen voor het publiek zijn verborgen gebleven, terwijl zijn ontslag onmiddellijk werd publiek gemaakt, vijf dagen vóór hij zelf daarvan officieel kennis ontving. "We herinnerden in 't vorig nommer, hoe de concervatieven en ultramontanen ons bang maken met de Pruisenwanneer we de gemengde openbare school niet prijs willen geven, 't Is echter jammer, dat ze tot nu toe niet op het denk beeld zijn gekomen om de Pruisen eens te verzoeken onze scholen te inspecteeren. Dat zou zeer heilzaam zijn voor onze schooljeugd, en onze onderwijzers zouden kunnen lee- ren hoe zij doceeren moeten. Hoort maar eens wat de Rijn- sche bladen berichten aangaande de inspectie van eenige scholen in Hanover door den Pruisischen regeeringsraad Stiehl. In een seminarium tot opleiding van onderwijzers zou die inspecteur den jongelieden hebben toegevoegd//Uw leeraar is wel bijzonder goeddat hij u heeren noemt." (Dè betrokken leerlingen hebben den leeftijd van 20 tot 26 jaren bereikt.) Onbehouwen blokken zijt gijbij welke van po lijsten nog geen sprake is; eerst moet gij nog langen tijd met de grove bijl bewerkt worden." Bij het afnemen van een examen in de geschiedenis noemde een der seminaris ten het ombrengen van 6000 Saksers eene vlek op het leven van Karei den Groote. Daarop zou de Berlijnschë inspecteur geantwoord hebbenHet past geen scholier zulk een vonnis te vellen. Wanneer een vorst door God is uitverkoren om een volk te onderdrukken, mag hij, indien hem zulks goeddunkt, eenige duizenden ombrengen. Wij willen echter deze meening niemand opdringen." //Dit noemen wij gelukkig," Voegt een Mainzer blad daarbij. LEIDEN, 3 Juni. De schroefstoomboot //Katwijk", bestemd voor de vaart tusschen deze gemeente en Katwijk, is te Capelle a/d. IJöel met goed gevolg te water gelaten. Hedenmorgen te vier uren barstte een vrij hevig on- weder, vergezeld van een geweldigen plasregen, boven deze stad los. De atmospheer is er iets door verfrischt, zonder dat het schoone weder geweken is. Gisteren begaven zich vier jongelingen uit deze stad naar Katwijk, om een frisch. zeebad te nemen. Slechts twee hunner zijn behouden teruggekeerd. De twee andè- LEIDSCH DAGBLA Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 45 m.; 9 u. 56 m. Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; Bij kon. besl. is aan jhr. W. Holdings Lijcklama Nyebolteervol ontsl. verleend als burgera. der gem. Utingeradeelen in diens plaats benoemd Mr. B. J. Buma; verder is Mr. A. baron Bentinck, min. van staat en Zr. Ms. gezant te Londen, bevorderd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw, en graaf C. M. B. G. van Bjjlandt, gezant te Berlijn, tot kommand, dier orde; alsmede tot ridder de heer C. M. van der Heyden, provinc. directeur der directe bel. in- en uitg. rechten en acc. in Limburg.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1