N°. 2242. Maandag A°. 3 Juni. -no Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 n. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m,; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 ra 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 5.6 m. Stoomboot Volharding van Leideu (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. Ie 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 j'm., overige dagen "10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.. 'snam. te 3 ii.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., '9 nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Tijdens de laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft men in Amsterdam eene brochure verspreid, afkomstig meenen wij, van Mr. J. v. L., waarin betoogd werd, dat, zoo de heer Pijnappel en een paar andere conservatieve can did aten niet tot leden der Kamer werden benoemd, onze inlijving bij Pruisen niet achterwege kon blijven. Van den schrik, die dit bericht in Amsterdam verspreidde zijn wij zelf getuige geweest. Wij waren er dan ook ge heel op voorbereid later te vernemen, dat een tal van kie zers, die gedurende hun geheele leven geen stembriefje had den ingevuld, nu in dichte drommen naar het stembureau waren gestroomd om gebruik te maken van de gelegenheid bun aangeboden, op zoo'n pacifieke wijze den Pruisischen in val te kunnen terugslaan. Wij beginnen ondertusschen met die arme kiezers innig medelijden te gevoelen. Hoe bun zenuwgestel bet op den duur kan uithoudenverklaren wij niet te begrijpen. Tel kens toch, wanneer men van hen iets gedaan wil krijgen, waartoe zij geen grooten lust gevoelenwordt het zoo pro baat gevonden middel toegepast, en is het: //doet gij het niet, dan komen de Pruisen dadelijk aanzetten". En zoo handelen niet alleen de conservatieven, de ultramontanen en protectionisten bezorgen aan die ongelukkigen even bange nachten. De Tijd, heeft bijvoorbeeld laatstelijk aangekon digd dat wij onze onafhankelijkheid alleen konden behou den door ons in zaken van onderwijs naar de inzichten van het hof van Home te schikkendat wil zeggen door de gemengde openbare school prijs te geven en aan de bis schoppen de noodige gelden te verstrekken, om daarmede zoo vele E. Cscholenals zij oorbaar zullen achten, op te richten en staande te houden. De Industr. geeft te kennen, dat het behoud onzer nationaliteit afhankelijk is van een besluit, te nemen door onzen minister van marine. Geeft deze voor het ver krijgen van zijn materieel de voorkeur aan het buitenland onder voorwendsel dat de schatkist er met eenige tonnen gouds door gebaat zou worden, dan is het klaarblijkelijk met onze onafhankelijkheid voor altijd gedaan. Dezen zomer zal er aan de Leidsche kiezers nogmaals ge vraagd wordenof zij het openbaar onderwijszooals het thans georganiseerd iswenschen te behouden dan wel den vroegeren toestand terug verlangen. Wij wanhopen er niet aan, bij die gelegenheid te vernemen, dat de troepen van koning Wilhelm in last hebben de Nederlandsche grenzen over te trekken, zoodra zij vernemen, dat de heer Scheltema te Leiden niet herkozen is. //De berichten uit Indië" zegt de Arnh. Cour. //leveren bij voortduring het bewijs, dat de heer Mijer niet is wat men verwachtte dat hij wezen zou. Men weet niet tot welke richting hij behoort, welke partij hem heeft. De heer Mijer heeft eenmaal den bijnaam van Zwarte Piet gekregen, waarschijnlijk om zijn voorko men; kan het nu wezen dat hij dien bijnaam wil hand haven en, evenals de Schoppenboer in het bekende ge zelschapsspel, voor de medespelers telkens verborgen wil doen blijven in wiens handen hij is?" Leidsche belangen. Mijnbeer de Eedacteur! Het is voorzeker belachelijk, om van Hollandsche zinde lijkheid te spreken in onze steden, waar de grachten open riolen zijn; geld en goede zin om dat te verhel pen, zijn thans nog niet te vinden; daartoe is de bescha ving nog te weinig gevorderd. Maar gedeeltelijk hebben wij dan toch het voorbeeld van onze beschaafde naburen gevolgd en hier en daar eenige maatregelen genomen tot zuivering der lucht. Zoo heeft men b. v. van stadswege vespasiennes opgericht, maar tot nog toe vergeten die naar eisch te desinfecteeren. Bij ge brek aan eene waterleidingis dat ook niet volledig moge lijk. Maar door daarin grof grint en eiken dag een weinig verdund zwavelzuur te werpen, zou men toch veel tot zuivering kunnen toebrengen. L. D. 1 Juni 1867. BIN N E N L A N D. LEIDEN, 1 Juni. Hedenmorgen is alhier het stoffelijk overschot van den adjudant der schutterijKuyters, met militaire honneurs ten grave gebracht. De officieren der schutterijde onder officieren benevens enkele officieren van het garnizoen de leden der vereeniging bet metalen kruis, benevens die van het zilveren Waterlookruis, met hunne vaandels, maakten deel uit van den optocht. Hedenmiddag omstreeks halfdrie is onder de brug aan bet Levendaal en de Zijdgracht, door het uitschieten van den boom, een jongeling van een turfschip in het water gevallen. Door de spoedig aangebrachte hulp is men er echter in geslaagd hem behouden aan wal te brengen. Maandag a. s. zullen de acrobaten van het Turnverein onder directie der heeren Kaiser en Co., in de stadsgehoor zaal eene uitvoering geven. Zooals men weet, hebben zij in den kon. Holl. schouwburg te 's-Hage meer dan eenmaal het publiek in extase gebracht. //Als ware etherische verschij ningen" zegt men in de hofstad zweven ze door de LEIDSCH DAGB Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.19* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Bij Zr. Ms. besl. zijn benoemdtot griffier bij bet kantonger. te Harderwijk Mr. P. L. de Gavere, thans griff. te Cortgene; tot griffier te Cortgene Mr. E. Frieswijk, adv. te 's-Gravenhage; bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht: tot lsten off. van gez. van de 1ste kl. de lsten off. van gez. van de 2de kl. Dr. G. F. van Dommelen; tot lsten off. van gez. van de 2de kl. de off. van gez. van de 1ste kl. J. Roos en R. van Raalten; tot off. van de lste kl. de off. van gez. van de 2de kl. H. J. Wilson; bij het personeel van deu milit. ve'terio. dienst, tot majoor den paardenarts lste kl. A. J. de Bruyn. Verder is de heer P. J. Turk benoemd tot adspirant-ingenieur der marine; eervol ontslag verleend met pensioen: aan den Oost-Ind. hoofdambt. Jhr. Th. van Capellen, laatst re sident van Samarang; aan den kolonel der inf. van het leger in Ned.- Indië G. F. Nauta, en aan den lsten luit. der artill. vau dat leger F. H. Julius.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1