wezenlijke belangstelling. De vereeniging kwam tot stand. Het ledental nam sterk toe, en de ondersteuning van bij zondere personen bleef niet achter. De vereeniging //Neerlandsch werkman" te Amsterdam schreef onlangs eene tentoonstelling uit van voorwerpen, door ondergeschikte werklieden te vervaardigen. Ook de Leidsche werkman gaf dadelijk blijken van zijne energie, door deze tentoonstelling met de vruchten van zijn ar beid te verrijken. Wij vernamen eenige dagen geleden, dat Leiden geene onbelangrijke plaats inneemten dat het bestuur der Amsterdamsche commissie met de inzending onzer vereeniging zeer vereerd is. Dientengevolge zijn de leden van Nut en G-enoegen uitgenoodigd de tentoonstelling te Amsterdam met een bezoek te vereeren. Die uitnoodi- ging vond veel bijval, en er werd eene lijst ter ondertee- kening gelegd tot deeldame aan de reis. Maar nu de reiskosten! Ja, die kwamen voor ieders per soonlijke rekening. Dit was voor velen een punt van be zwaar, omdat ieders werkkring niet dezelfde is, en bij de vele feestdagen de meeste werkliedenvoor zooveel zij niet kunnen of mogen werkenhun dagloon reeds moeten missen. Zullen dus sommige leden verstoken blijven van het voor recht om die tentoonstelling te bezoeken Dit mag niet. De werkman behoeft ondersteuning; hij moet eens wat kunnen zienmaar niet altijd ten koste van zijn gezin. Door hem zulk een genot te verschaffen wordt hij opgewekt tot meerder dienstijver. Hij zal zich meer toeleggen op zijn vaken de patroondie op zijn standpunt gaarne con curreert met het buitenland, kan met zulk een werkman meer tot stand brengen. En nuingezetenen van LeidenGrij die zoo gaarne uwe belangstelling toont in alles wat goed, schoon en edel is en wel luidtschenkt den werkman een vrijen dag dat wil zeggenzonder schade voor zijn huisgezin. Wie zou den Leidschen werkman niet gaarne in staat stellen, deze tentoonstelling te bezoeken, opdat hij daar het voorrecht genieteden arbeid van zijne medewerklieden van andere plaatsen te bezichtigen tot verrijking van zijne kennis en opwekking van zijn ijver? En de redactie van dit blad zal zich zeker wel willen belasten met de ontvangst en de bezorging van hetgeen men voor den werkman overheeft. Een belangstellende. LEIDEN, 29 Mei. Voor de loterij ten behoeve der nieuwe Herv. kerk te Voorschoten is door H. K. H. prinsesErederik der Nederlanden ten geschenke gegeven een prachtig kanapé- kleed en ƒ10 voor loten. De audiëntie van den minister van marine zal Vrij dag a. s. niet plaats hebben. De eindexamens B en C aan de polytechnische school te Delft zullen in het laatst van Juni en in de eerste helft van Juli plaats hebben. Wij vernemen dat het studentencorps te Utrecht, in de maskeradeweekper extra trein naar Arnhem zal gaan, als uitgenoodigd op eene matinee musicale aldaar, waar de Guides van Brussel zich zullen doen hooren. Uit Botterdam worden adressen gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de overbrugging van het Hollandsch Diep wordt aanbevolen. De minister van financiën heeft Venlo bezochten is thans te Boermond. In Harlingen stierf dezer dagen eene gealimen- teerde weduwe. Men vond bij hare nalatenschap aan rijks daalders en halve guldens een bedrag van ƒ711 en 1100 stuivertjes. Aldaar zijn reeds een aantal Hanoveranen scheep gegaan naar Amerika. In de omstreken van Assen zijn kraamkamers van jonge vossen-familiën ontdekt. Dames die voornemens zijn naar Parijs te gaanwor den gewaarschuwd voor hunne chignons. Men heeft ont dekt dat ook dit hoofdsieraad al voor smokkelarij wordt gebruiktweshalve het niet zelden gebeurd dat het dames kapsel aan de grenzen aan een ernstig onderzoek wordt on derworpen. Men meldt uit Luxemburg, dat de artillerie de ves ting reeds verlaten heeft. Samarang, 10 April. Uit een overzicht van den han del en de scheepvaart in deze haven over 1866, blijkt, dat in dat jaar hier zijn aangekomen 574 schepenmet 234,691 ton. Hiervan waren Nederlandschein Nederland te huis behooreude 95 schepen, met 64,048 ton; in Indië te huis behoorende 433 schepen, met 145,472 ton; Engelsche: 22 schepen, met 15,425 ton. Vertrokken: 584 schepen, met 239,527 ton. In Nederland te huis behoorende: 140 sche pen, met 70,804; in Indië 437 schepen, met 146,993En gelsche 19 schepen, met 12,682 ton. Wij ontleenen het volgende aan een particulier schrijven uit de Kaapstad: Er is hier in den handel weinig te doen. Alles kwijnt. Huizen van 1000 pond kan men nu koopen voor 3 a 400 pond. Velen trekken naar den Vrijstaat. Doch daar is het ook niet alles. De oorlog met de volksstammen staat voor de deur. Het is hier schrikkelijk droogin maan den geen regenzoodat we bijna zonder water zitten want de stad heeft geen geld om nieuwe bronnen op den Tafel berg te laten graven. De kolonie zal voortaan haar eigen troepen moeten betalen. Dat komt haar op 80,000 pond te staan. Maar het land kan niet eens de interessen van de schuld betalen zonder hooge belastingen te heffen. Men vreest dat Engeland zijne troepen zal terugroepen. Overal circuleeren petities aan de koningin om deze ramp af te weren. G-aan de militairen heen, dan zijn althans sommige districten aan de Kaffers en Hottentotten overgeleverd. De heer Leemans heeft een goeden brief in het Volksblad geplaatst, aangaande het niet nakomen van het contract der Hollandsche emigranten. Doch hoewel ZEd. de com missie ernstig herinnert aan hare belofte, zoo denk ik dat het toch niet helpen zal, want de meesten bekommeren zich zeer weinig om een emigrant. Met het laatste oorlog schip zijn gelukkig weer een 12tal jongens vertrokkenen zoodoende ruimen ze langzaam ophoewel er altijd nog een aantal zijn. De meisjes trouwen meest met wat zij krijgen kunnen, hetzij wit of zwart. Wij vernemen thans, dat er op nieuw eene commissie van ingenieurs benoemd is over de Schelde-quaestie, en dat de leden der Tweede Kamer verklaard hebben dat de minister Bogier geheel kan rekenen op hunne ondersteuning. Men is den vreeselijken brand te Brod eindelijk mees ter geworden. Er zijn 200 huizen in de asch gelegd; 10 menschen hebben het leven verloren. De keizer moet bij de wedrennen in het Bois de Bou logne zeer koel door het publiek ontvangen zijn, hetgeen sommigen op ï'ekening schuiven van den prins van Pruisen, die hem vergezelde. Het gerucht houdt steeds aan, dat de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken zullen aftreden, terwijl de heer De Moustier in dat geval door den tegenwoordi- gen gezant te Londen, den prius De la Tour d'Auvergne, zou vervangen worden, wiens plaats de heer DelaValette zou gaan innemen. Leiden, 28 Mei 1867. BINNENLAND. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 60°, Wind: Z. O. Woensdag morgen te 5 uren 64°, te 8 uren 58°, Z. O., 's middags te 12 uren 75°, 's namiddags te 4 uren 83°, Z. O. BUITENLAND. Belgie. Uit de Annales parlementaires blijkt, dat de minister Bogier Vrijdag 11. op de interpellatie van den heer Jacobs betreffende de Schelde-quaestie heeft geantwoord met de mededeeling van het resultaat, waartoe dedriebui- tenlandsche ingenieurs waren gekomen. Hij voegde er bij wat er sedert 6 April met het Nederlandsche gouverne ment over de zaak gesproken was, na het bericht van den Nederl. gezant, dat de afdamming van de Ooster-Schelde weldra gereed zou zijn. De baron Du Jardin had daarop o. a. aan baron Zuylen van Nyevelt geantwoordu Het Belgische gouvernement wist reeds, dat de werken hervat en met spoed voortgezet werden. Niettemin heeft de me dedeeling van den Nederlandschen gemachtigde een zeer pijnlijken indruk gemaakt op het Brusselsche kabinet en met diepe smart heeft het de officieele bevestiging ont vangen van een feit, tegen welks eventualiteit alleen het steeds is opgekomen. We hadden gehoopt, dat het Neder landsche gouvernement de praktische maatregelen niet zou hebben afgewezen, die het zijn aangegeven om tot een solutie te komen, die de gemeenschappelijke belangen con- cilieerde. Daar deze hoop niet is verwezenlijkt, vernieuwt het Belgische gouvernement hier zijn vroeger protest en voorbehoud, aan het Haagsche kabinet de verantwoorde lijkheid latende van de gevolgen der handeling, waartoe het op het punt is over te gaan." Pruisen. Het schijnt zeker dat de koning eerst 17 Juni naar Parijs zal gaan. Oostenrijk. De kroning des keizers te Pesth schijnt thans vastgesteld te zijn op 8 Juniwaarbij ook de kroon prins van Saksen en de hertog van Nassau zullen tegen woordig zijn. Erankrijk. De kroonprins van Pruisen, die met de prinses te Parijs is aangekomen, schijnt bijzonder ingeno men te zijn met de ontvangst die hem vanwege den kei zer èn aan het Noorderspoorwegstation èn aan de Tuile- rieën is ten deel gevallen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2