N» 2240. Vrijdag A°. 186?. 31 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 n. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 n. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbusliehtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 4—6 urenvan 's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Wij hebben in een voorgaand nummer aangetoonddat zoo het voorstel van den heer De Brauw onveranderd wordt aangenomenhet voor gemeenten met de onze gelijk staande (niet voor alle gemeentenzooals men ons heeft laten zeggen) uitsluitend in het voordeel van R. C. con gregatiën zal werken. Wij wenschen thans met onze lezers na te gaan, welke uitkomsten het ten plattelande zal op leveren. Het zij ons veroorloofd met Noord-Brabant en Limburg aan te vangen, waar, zooals bekend is, in schier elke gemeente de overgroote meerderheid der bevolking den R. C. godsdienst belijdt. De heer De Brauw die zoo lang lid is geweesten wel licht nog is, van alle genootschappen ter bevordering van het protestantisme in die provinciën, de heer De Brauw weet beter dan iemand, dat in elk dier gemeenten dadelijk eene bijzondere R. C. school zal worden opgerichten dat die school, na een jaar te hebben bestaan, van den ge meenteraad een zeer ruim subsidie zal erlangen. Wij willen niet bewerendat iedere school terstond aan eene geestelijke orde zal worden overgegeven. Vooreerst zou men met het te genwoordig personeel te kort schieten, ten tweede zijn niet alle catholieken, zelfs onder de meest ijverige, er zoo op gesteld dat hunne kinderen uitsluitend door geestelijken worden op gevoed. Men kan er dus op rekenen dat er tegenstand geboden zal worden; hij zal zelfs komen van een kant van waar men hem wellicht het minst verwachten zou; maar of hij op den duur baten zal is eene andere vraag. Let men op hetgeen er elders gebeurtdan is er grond om het te betwijfe len, en zeer waarschijnlijk is het, dat spoedig in het zuiden van het Rijk een onderwijzer of eene onderwijzeres niet in gees telijk gewaad gehuld eene zeldzaamheid zal worden. Doch wat hier ook van zijn moge, stellig is het, dat voor de openbare school in de meeste gemeenten slechts een klein hoopje protestantsche kinderen kan overblijven. Zal men nu van die gemeenten vorderen, dat zij voor die weinige scholieren eene openbare school blijven bekostigen De heer De B., die zelf het onhoudbare van zoodanige bepaling heeft in gezien, stelt voor, dat die kinderen van de openbare school eener aangrenzende gemeente gebruik zullen kunnen maken. Maar zoo die school, hetgeen dikwerf het geval is, op een uur afstands of meer van de woningen dier kinderen verwij derd ismoeten deze dan maar vier uren daags afleggen F Waarlijk een uitnemend middel, vooral des winters, om het schoolverzuim tegen te gaan! En wat, zoo ook in de aangrenzende gemeenten de openbare school is opgeheven F Moeten dan de kinderen nog maar eene gemeente verder gaan, en beproeven of daar de openbare school is blijven bestaan F Men zou het moeten aannemen, want ofschoon de heer De B. aan Ged. Staten wel de bevoegdheid geeft, de gemeenten aan te wijzen, van wier openbare scholen de kinderen van andere gemeenten gebruik zullen kunnen maken, heeft hij toch niet durven voor te stellen, dat eene gemeente door Ged. Stateu gedwongen zou kunnen worden eene openbare school op te richten, die voorna melijk zou dienen voor kinderen die elders te huis be- hooren. Wij hebben alleen over Noord-Brabant en Limburg gesproken. Gaan wij na wat aan deze zijde van den Moer dijk, ten plattelande, het lot der R. C. bevolking zal zijndan vinden wij, dat het weldra weinig verschillen zal van dathetwelk in het zuiden van het Rijk den protestan ten boven het hoofd hangt. Terstond zal de openbare school worden opgeheven in de plaatsen waar de anti-revolutio nairen de meerderheid hebben. Waar leerstellige geschillen de ingezetenen minder bezig houdenzal de openbare school langer in stand blijven. Maar zal het gezond verstand al daar voortdurend de overhand houden F De Aprilbeweging heeft ons geleerd, hoe ook de gemoederen van liberale en moderne protestanten in beweging gebracht kunnen wor den. Moet men niet verwachten dat, wanneer men zien zal hoe het toegaat in Noord-Brabant en Limburg aan den eenendaar waar de anti-revoltionairen de over hand hebben aan den anderen kant, men ook in die ge meenten eigene protestantsche scholen zal willen hebben, waar een leerstellig onderwijs in liberale, zelfs hier en daar in moderne richting zal gegeven worden F Men ziet het, ten plattelande zal de opheffing der //ge moedsbezwaren" overal voor de minderheid, onverschillig of zij protestantsch dan wel catholiek zijdezelfde gevol gen hebben. Toch staat er in de grondwet geschreven //Er wordt overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven". Meent men inder daad dat die woorden in Nederland eene doodeletter zou den kunnen worden F Leidsche belangen. Toen in Dec. 1866 de vereeniging Nut en Genoegen werd opgericht, dachten velen met mijdeze zaak zal niet opgaan. Dan, door de ernstige en vele bemoeiingen der op richters zagen zij hunne pogingen niet ongezegend. Respec table ingezetenen dezer stad gaven buitengewone blijken van LEIDSCH MGBL Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f 0.12', Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1