N°. 2239. Woensdag A0. 1867. 29 Mei. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 tn. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 ra.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 56 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9 2; Zaterdag van 912. Be Oemeente-arckitect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. Parijs, 10 Mei 1867. LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per postn 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Yan 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. UITHOOFDE VAN DEN HEMELVAARTSDAG ZAL DONDERDAG AVOND DIT BLAD NIET WORDEN UITGEGEVEN. Yoor eenige dagen maakten wij melding van een hoogst- belangrijk adres, betreffende den vrede, door de leden der Broederlijke Pastorale Conferentiën, die van den 7dentot den llden Mei te Parijs onder het praesidium van Ds. Martin-Paschoud gehouden zijn, aan de predikanten der protestantsche kerken van Duitschland toegezonden. Het zal onzen lezers gewis niet onaangenaam zijn er nader ken nis mede te maken, en wij hebben daarom niet geaarzeld het stuk in zijn geheel mede te deelen Geachte en veelgeliefde Broeders! Nu wij samengekomen zijn, om ons broederlijk te onder houden over de belangen der protestansche kerk, kunnen wij geen weerstand bieden aan de begeerte, om onze stem bij al die stemmen te voegen, die zich aan weerszijden van den Rijn voor de handhaving en de bevestiging van den vrede doen hooren. Wij zijn van te voren verzekerd, dat onze woorden slechts de weerklank zijn van uwe gevoelens. Evenals wij, hebt ook gij een afkeer van den oorlog met al zijne afschuwelijkheden: die moordtooneelendie verminkingendie in rouw gedompelde gezinnendien haat en dien feilen hartstochtdien hij overal ont steekt. Iedere oorlog is een terugkeer tot den toestand van barbaarschheid. Be stoffelijke belangen lijden er onder, het werk des geestes staat stil, de gemeenschap der volken wordt verbroken, het veroveren der vrijheid, dat reeds zooveel tijd en moeite kost, wordt in verdenking gebracht of onmogelijk gemaakt. Het belang en de plicht der volken eischen nietdat zij elk ander vernietigen, maar dat zij elkander helpen en liefheb ben als broederswien dezelfde taak is opgelegd en die dezelfde hoop koesteren. "Wij, die in onze betrekking als dienaars van Jezus Christus optreden, wij moeten niet ophouden aan onze tijdgenooten de onsterfelijke woorden van onzen Meester te her halen: //Één is uw Vader; hebt elkander lief!" Welken invloed heeft het Christendom dan toch op de wereld uitge oefend, indien de natiën die zich christennatiën noemen, te genwoordig louter een voorwendsel behoeven om zich blinde lings in een broederkrijg te werpen? Wanneer de onafhan kelijkheid van een volk bedreigd wordt, wanneer zijn toekomst op het spel staat, wanneer de huiselijke haard tegen vreemden inval moet verdedigd wordenen men weerstand moet bieden aan eene woeste eerzuchtdie de beschaving zelve bedreigt dan wordt de oorlog een heilige zaak. Maar kan er tegen woordig van zoo iets tusschen ons sprake zijn Kennen Duitsch land en Frankrijk geen hooger, geen edeler eerzucht, geene die de moderne ontwikkeling en het Christendom meer waardig is? Vormt zich niet steeds meer tusschen die twee landen eene vruchtbare wisseling van gedachten en gevoelens? Wat hebben we niet veel van elkander te leeren, en wat kunnen we niet door onderlingen bijstand een verbazenden vooruitgang in alle richtingen te weeg brengen! Men zal nimmer mogen zeggendat een treurig misverstand haat en tweedracht gestrooid heeft tusschen twee volken, zoo geschikt om elkander te begrijpen en lief te hebben. Door de tegenwoordige omstandigheden gevoelen wij ons noch in onze eer noch in onze veiligheid bedreigd. Wij gelooven, dat de volken, evenals de individuen, zonder lafhartig te zijn, in het onderling verkeer inschikkelijk en toegevend jegens elkander kunnen wezen. Het zou ons diep in de ziel grievenals wij de publieke opinie laaghartig zich zelve moesten zien verloochenen en haar slaafsch moesten zien buigen voor eene schrikkelijke noodzakelijkheid, die een weinig moed en geestkracht heden gemakkelijk kan doen verdwijnen. Ziedaar ons gevoelenen gewis ook het uwe. Laten wijin naam van het Evangelie, trachten het te doen zegevieren! Ontvangt, geachte en veelgeliefde broeders, de verzekering onzer hartelijke toegenegenheid in Jezus Christus onzen Heer. Deze brief was geteekend door den president Martin- Paschoud, den vice-president Mejanelle-Vincent, de secre tarissen Bresson en Grawitzen verder door de 94 overige leden der conferentiebestaande uit predikantenouderlin gen, diakenen en leden van eenige godsdienstige genoot schappen, waaronder vooral de Union protestante libérale vermelding verdient. Door bemiddeling van den Pruisischen gezant te Parijs is dit adres aan al de Pruisische predi kanten toegezonden. u De minister van financiën" zegt de Arnh. Cour. //heeft in den loop dezer week Maastricht bezocht. Inder tijd, toen de heer Thorbecke minister was, noemde men deze bezoeken triomftochten, pogingen om zich te late fêteeren. Thans getuigen zij slechts van belangstellin^/W ij houden het ook met de laatste opvattingmaar achten hefP**; toch niet ondienstig om te herinneren hoe de partij die nu diep ontzag voor de regeering verkondigt, destijdefoor-, deelde." 'U 1; <**-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1