ater Secchi aanzoek ontvangen om toestellen, volgens etzelfde model, te doen vervaardigen. De kroonprins en kroonprinses van Pruisen zijn gis terenavond te Parijs aangekomen. Alleen het metselwerk van het gebouw der interna tionale tentoonstelling te Parijs bedraagt 52,000 kub. Ned. ellendaarvan zijn 37,000 kub. ellen voor de galerijen voor kunstwerken en archeologieen 5000 kub. ellen voor de muurwerken der ruimten tot expositie der machines. De massa grond, die verplaatst en verwerkt is voor den aanleg van het gebouwbedraagt niet minder dan 370,000 kub. Ned. ellen. Men is te Parijs bezig het marmeren beeldhouw werk van den triomfboog van het Carousel met stoom schoon te maken. Dit gelukt uitnemend. De Engelsche dames schijnen het voorbeeld te willen volgen harer zusters in Amerika. Bij het lagerhuis is inge diend eene petitie, voorzien van 2,348 onderteekeningen houdende het verzoek om toekenning van het stemrecht aan vrouwen. De heer Mill, die dat stuk indiende, ver klaarde dat er meer petitiën met hetzelfde doel circulee- ren, die, naar zijne berekening, gemiddeld per week door ongeveer 500 personen zouden onderteekend worden. Voorts is er eene tweede petitie ingekomen van 104 vrouwendie verzoeken te worden begrepen onder hen, die volgens de aanhangige reformbill als hoofden van huisgezinnen in de termen van het kiesrecht vallen. De //London Gazette" publiceerde onlangs eene lijst van de tentoonstellersin klasse 20, messenmakerijen. De tentoonstellers zijn slechts zeven in getal en wel vier van Londen, één van Dublin en slechts twee van Sheffield, de hoofdzetel dezer industrie. In 1855 waren op de Pa- rijsche tentoonstelling 15 tentoonstellers van Sheffield waarvan er niet één nu op de lijst voorkomt. Deze tak van nijverheid is, in vergelijking met alle andere, op de Parijsche tentoonstelling het slechtst vertegenwoor digd. De troepen in het garnizoen te Dublin waren allen in Januari reeds voorzien van achterlaadgeweren. De aanbouw der gepantserde Russische vloot werd in 1861 met de //Pervenez" aangevangen; de vloot bestaat nu uit 30 gepantserde schepen van verschillende afme tingen. In Californië legt men zich zeer toe op de olijventeelt men beweert dat men daar even goede olijfolie kan beko men als in Italië. Er circuleert in New-Vork een prospectus van eene Oost-Indische telegraaf-maatschappijmet een kapitaal van 5 millioenen dollarsmet het doel om alle hoofd-zeehavens van het Chineesche rijk met de Collinslijn door Behring- straat te verbinden met San-Francisco en New-York en de Russische gouvernementslijn naar LondenParijs en alle hoofdsteden van Europa. Russisch Amerikadat volgens onlangs ontvangen en ook weersproken berichten uit Washingtonvoor 7 millioen dollars aan de Vereenigde Staten zou zijn afgestaanom vat een gebied van 17,500 vierk. Duitsche mijlenmet on geveer 70,000 bewoners, waarvan slechts 700 Russen zijn. De overigen zijn grootendeels Indianen, waarvan slechts 15,000 zich aan de Russische regeering hebben onderwor pen. De zetel der regeering was tot heden Nieuw-Archan- gelsk met 2200 inwoners. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. ACADEMIE. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voortzetting der beraadslagingen van gisteren. Art. 102. (aanstelling en ontslag van onderofficieren en korporaals) aan genomen na verwerping met 39 tegen 14 stemmen van een amend.-Stieltjes en De Roo, om die benoeming alleen te doen plaats hebben na voorafgaanden schutterdienst. Art. 103 (bezol diging van de adjudantenofficieren van gezondheidenz.). Na discussie wordt door de regeering op voorstel van den heer Van Rappard eene wijziging gebracht in dien zindat het 'be drag der bezoldigingen door de gemeenteraden zal worden vastgesteld in overleg met den kommandant en onder goedkeu ring van Ged. Staten. Tegen die wijziging verzetten zich de heeren Dam en Thorbeckeals gaande de regeering verder dan de heer Van Rappard bedoelde. De eerste stelde een amend, voor, om //in overleg" te veranderen in //te hooren", hetwelk met 37 tegen 23 stemmen werd aangenomen en het art. daarop goed gekeurd. Artt. 104108 goedgekeurd, de laatste na overne ming door de regeering van het amend.-Van de Putteom den schutter de bevoegdheid te geven bij wijze van uniformkleeding de vroegere te blijven dragen. Over hoofdstuk XI (van den dienst der schutterijen in tijd van vrede) voerden het woord de HH. Godefroi, Dullert en de min. van binnenl. zaken. Art. 109 goedgekeurd. In art. 110 werd door de regeering eene wijziging gebracht, en werden daarop voorts amendementen voorgesteld door de HH. Stiel tjes, De Roo en Van Wassenaer Catwyck, betrekkelijk het aantal uren waarin de schutters zullen geoefend worden. Ook de heer De Bieberstein stelde dienaangaande een amendement voor. Discussie tusschen de HH. Van Goltstein, Storm, Dumbar, Stieltjes, Van Nispen en Van Naamen. Engeland. De heer Hardy, de nieuwe minister van binnenlandsche zakenzal de wet op het houden van mee tings in de koninklijke parken niet indienen vóór Pink steren. Italië. Garibaldi is te Florence en spreekt en handelt als generaal der Romeineneen titel hem opgedragen door de leiders der revolutionnaire partij te Rome. Rusland. De Oostersche quaestie ligt Rusland na aan 't hart. Een Russisch blad meent dat de ziekte van het Ottomanische rijk wel te genezen isals de Porte de voor geschreven geneesmiddelen maar gebruiken wil. 't Zou echter kunnen zijn, dat men den Grooten Heer een al te groote pil te slikken gaf en dat het geneesmiddel hem erger voor kwam dan de kwaal. Men zegt dat het vertrek des keizers naar Parijs met de quaestie in verband staaten dat Na poleon de plannen van den czar niet in den weg zal staan. Griekenland. De koning schijnt op reis ook om andere dingen dan om zijn huwelijk te denken. Men zegt dat hij te Londen en Parijs eene memorie achterliet over de Grieksch-Oostersche aangelegenheden. Z. M. zal over Ko penhagen en Londen naar Parijs terugkeeren, om daar misschien nog geruimen tijd te vertoeven. Te Athene ziet men eene gunstige oplossing van het vraagstuk betreffende Candia binnen weinige dagen te gemoet. Spanje. Het koninkrijk bezit 100 vaste circussen 35 in de hoofdsteden en 65 in de provinciesteden. De grootste circus is die van Valencia, die 16,816 menschen bevatten kan; die van Barcelona en Cadix zijn voor 11,500, van Logronuo en Salamanca voor 10,000 personen. In 1865 hebben er 428 stierengevechten plaats gehad, in Madrid alleen 52, in Valencia 23, in Badajoz 22. De Spanjaar den hebben te Parijs gedurende de tentoonstelling ook zulk eene vertooning willen geven, doch dit is hun geweigerd. Portugal. Men zegt dat de koning voornemens is Ma deira te verkoopen. Amerika Voor korten tijd werd in Californië een borax- meer ontdekt; deze ontdekking zal waarschijnlijk een groo ten ommekeer geven in den handel in dat artikel. Den 23sten April heeft het sedert 1864 te Weimar gestichte Shake- speare-gezelschap te Berlijn eene algemeene vergadering gehouden, onder voorzitting van prof. Ulrici, waarin o. a. gehandeld is over eene nieuwe verbeterde uitgave van de vertaling der tooneelstukken des Engelschen dich ters door Schlegel en Tieck, Er is eene 2de uitgave verschenen van Dr. H. Lange's Eisenbahn- Post- und Dampschiffahrtkarte van Europa, die, behalve om nauwkeu righeid en duidelijkheid, de aandacht verdientomdat alle geographische na men daarop voorkomen in de landtaal, het Fransch, Engelsch en Hoog- duitsch. De studie van de taal, die eeuwen vóór onze tijdrekening in het Nijldal door de Oude Egyptenaren werd gesprokenis reeds zooverre gevorderd, dat H. Brugsch thans een hiëroglyphisch-demotisch woor denboek uitgeeft. De Freiherr Von Ditfurth in Neurenberg houdt zich bezig met de verzameling van alle geschiedkundige Duitsche volksliederen, sedert den 30jarigen oorlog. Eenige vrienden en vereerders van Prof. L. Hausserde bekende schrijver van de «Deutsche Geschichte vom Tode Friedrichs des Groszen", verlangen zijne aanzienlijke bibliotheek te koopen om haar aan de Hei- delberger universiteit te schenken. Men heeft berekend hoeveel de bevolkingen der verschillende staten van Europa in de 10 laatste jaren naar evenredigheid zijn toegenomen. Daaruit is gebleken, dat de populatie van Zwitserland het meest, die van den Kerkdijken Staat het minst is geaccresseerd. In volgorde moeten hier tusschen geplaatst worden: Denemarken, Noorwegen, Pruisen, Zwe den, Spanje, Nederland, Portugal, België, Duitschland, FrankrijkOos tenrijk en Groot-Brittannië. In de goudvisscherijen op Nieuw-Zeeland te Hokitika is platina ge vonden. De uitgever der werken van Frederika Bremer, Adolf Bannier, de voornaamste boekhandelaar van Zwedem, is overleden. De Engelsche kapitein Warren is te Jeruzalem gearriveerd, om de archaeologische opgravingen van kap. Wilson voort te zetten. Hijheeft reeds belangrijke ontdekkingen gedaan, doch telkens bemoeilijken hem de Turksche overheden. Heden promoveerde ia de beide rechten: de heer J. A. Bolle, geb. te Haamstede, met Stellingen. Zitting van 24 Mei.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3