laatsten tyd nog al ambulante leeraren der hoogere burgerscho len kunnen het getuigen, wat het verplaatsen kost, niet al leen aan transportkosten, maar aan hetgeen er vernield wordt. //Een weinig energie van den kant onzer spoorwegonderne mingen en het verhuizend publiek zou ook met deze geriefelijkheid, die onze Belgische naburen o. a. reeds jaren kunnen genieten gebaat zijn." Zij die den regel der staathuishoudkunde: dat vermin dering van onkosten de opbrengst verhoogtniet willen onderschrijven, en bijv. om meer geld voor het onderwijs te trekken de schoolgelden wenschen te verhoogenkunnen zich troosten met de zekerheid, dat men ook in Spanje van dien modernen stelregel niet belieft gediend te zijn. De regeering zal het port en de telegraafkosten verhoogen ten einde de posterij en de telegraaf meer te doen opbrengen. BINNENLAND. LEIDEN, 24 Mei. "Wij verzuimden gisteren te melden, dat zij, die aan het admissie-examen wenschen deel te nemen, zich vóór 5 Juni moeten aanmelden bij den pedel Q-. H. Blanken. De Hïï. J. Zuurdeeg en Zn., fabrikanten in wollen de kens, hebben toestemming gevraagd tot het doen plaatsen van een beweegbaar stoomwerktuig van 10 paardekrachtin hunne fabriek aan den Ouden Singel, Wijk V, N°. 415 en 416. Zij die hiertegen bezwaren hebben, kunnen zich Maandag 27 Mei, te 11 uren, vervoegen op het Raadhuis dezer gemeente. Z. M. de koning heeft aan 25 gevangenen te Hoorn kwijtschelding van straf verleend. Sedert Dinsdag heeft H. M. de koningin het huis ten Bosch betrokken. Heden zal er eene algemeene vergadering plaatsheb ben in het Zeemanshuis te Rotterdam. Z. K. H. prins Hendrik zal hedenavond zelf de medailles uitreiken aan de bekroonde scheepsgezagvoerdersdie zich hebben ver dienstelijk gemaakt in het onderzoek van de verschijnselen op den oceaan. De algemeene vergadering van de Nederl. maatsch. tot bevordering der pharmacie zal 19 Juni te Rotterdam gehouden worden. Reeds hebben zich meer dan 1200 personen aange meld tot deelneming aan het 21ste landhuishoudkundig congres te Breda. De kapt.-luit. ter zee H. Huygensinspecteur van den stoomvaartdienst, geplaatst bij den algemeenen dienst van het departement van marine, is te 's-Hage overleden. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon. Op 23 April had te Parijs de wedstrijd plaats der stoombrandspuitendie op de tentoonstelling zijn ingezon den, onder het toezicht van de jury van klasse 53. De machine van de heeren Merry weather Sons te Londen, wier representanten voor Nederland zijn de heeren Landré en Glinderinan te Amsterdamspande de kroon. Deze brand spuit maakte in 4 minuten stoom, 61/2 minuut later begon te te werken met een drukking van 80 pond, die tot 120 steeg. De straal werd verticaal van 120 tot 220 voet op gevoerd. Men leest in een brief uit Parijs aan het weekblad De Nederl. Industrieel: //De politiek heeft wel niets met de tentoonstelling te maken, maar men vindt toch sporen van de tijdsomstandigheden. Zoo stuitte ik dezer dagen op een beeldengroep: keizer Napoleon met graaf Yon Bis marck, elkander de hand reikende. Glansrijk lak, waarmede de beeldjes vernist zijn, trekt onwillekeurig het oog des voorbijgangers, en nu ziet hij wat er aan den voet te le zen staatDieser Lack halt besser als der Englische. Uit den catalogus blijkt voorts dat de heer Becker uit Stralsund in dezen originéelen vorm eene door hem uitgevonden lak- söort aanbeveelt." Op 31 Dec. 1866 bedroeg de bevolking der gemeenten: Aarlanderveen 2812, Alphen 3337Boskoop 2282 Hazers- woude 2916, Katwijk 5349, Koudekerk 1331, Leimuiden 1273, Leiderdorp 2112, Nieuwkoop 2376, Noordwijk 3317, Noordwijkerhout 1403, Oegstgeest 2354Oudshöorn 2128 Rijnsburg 1873, Rijnsaterwoude 591, Sassenheim 1133, Valkenburg 445, Voorschoten2151, Warmond 1240, Was senaar 3212, Woubrugge 1885, Zoeterwoude 2914, Zwam- merdam 1323 zielen. Volgens het jaarboek der maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 18651866, het 82ste jaar van haar bestaan, tëlde de maatschappij 304 departementen met 601 honoraire en 13,255 contribueerendete zamen 13,856 leden. Voor buitengewone plichtsbetrachting ontvingen 63 personen het eereblijk der maatschappij of hare zilveren medaille. In 32 departementen Werd voorbereidend onder wijs gegeven, in 30 zangonderwijs, in 15 gymnastiekon- derrichtin 27 teekenonderwijs, in 48 onderricht in vrou welijke handwerken, in 43 herhalingsonderwijs, in 289 bestonden volksleesbibliotheken, in 28 werden volksvoor lezingen gehouden, in 17 waren spaarkassen en hulp- of beleenbankenin 145 spaarbanken gevestigd. De staat van bezitting bedroeg op 30 Juni 1866 ƒ200,000 inschrijving grootboek 2'/j pCt. werkelijke schuld, in diverse geldbe legging ƒ43,000, saldo in kas ƒ5709.835. De Stoompost bericht het volgendeHet metselwerk van het stationsgebouw te Z w o 11 e vordert goed. De spoor weg van Zwolle tot M e p p e 1 begint nu een goed aanzien te krijgende grondwerken zijn grootendeels voltooid. Aan de aardewerken tusschen Meppelen Leeuwarden wordt met kracht voortgewerktdit is mede het geval met de brug gen in de baan. De invoer van vee uit Overijsel in de provincie Utrecht is tegenwoordig zóó groot, dat op een bunder land, anders slechts voldoende voor 3 a 4 beesten, thans wel 100 stuks geplaatst worden, welker natuurlijk nu te karig rantsoen gras door hooi moet worden aangevuld. Het is te voorziendat als de invoer in Zuid-Holland niet spoedig los komt, men in die streken met het vee even verlegen zal worden als men er vroeger o m verle gen was. Met 1 Sept. zal er gelegenheid zijn tot plaatsing van 10 kweekelingen aan de rijkskweekscholen voor onderwij zers te 's-HertogenboschHaarlem en Groningen. Yoor 10 Juni moet men de noodige stukken zenden aan den di recteur der school bij welke men geplaatst wil worden. Al leen zij worden toegelaten die geboren zijn tusschen 1 Jan. 1851 en 15 Maart 1853. Aan de rijkskweekschool te Haar lem is ook gelegenheid tot plaatsing van 10 hulponder wijzers. De Indische mails per Engelschen dienst wordenden 25sten te Marseille verwacht. BUITENLAND. Hamburg heeft de bondsconstitutie aangenomen met algemeene stemmen op ééne na. Eenige dagen geleden is bij de Fransche bank een der grootste topazen gedeponeerd, die bekend zijn. Deze Braziliaansche topaas is 18 dm. en 2 strepen lang, heeft eene breedte of dikte van 11 dm. en 2 strepen en weegt 1 kilogr. en 784 wichtjes. De waarde van dat kleinood,'t welk aan den gewezen directeur der Napelsche muntAn drea Carielo, toebehoort of toebehoord heeft, wordt nog verhoogd door kunstige graveersels. De keizer moet den koning van Italië en den sultan eigenhandig hebben uitgenoodigd om te Parijs te komen. Te Pau en in andere plaatsen in het zuiden van Frankrijk heeft men den 16den en 17den aardbevingen ge voeld. Een der grootste merkwaardigheden van de wereld tentoonstelling bestaat in een uurwerk, door pater Secchi te Rome gezonden. Deze klok schrijft zelf op een blad papier, dat zich voor de oogen van den beschouwer ont rolt, de richting en de kracht van den wind, het uur en de hoeveelheid van den regen, den stand van den baro meter en de gesteldheid van den dampkring. Het is ver wonderlijk die tien a twaalf kleine stiften te zien voor- loopenals werden zij door de meest bekwame hand bestuurd. De geestelijkedie dit kunststuk heeft uitgedacht en uitgevoerd, is van Rome gekomen om zelf de gehei men van zijn uurwerk zoo veel mogelijk te verklaren. Yanwege de belangrijkste observatoriums van Europa heeft Z. M. heeft benoemd tot vice-president van het prov. gerechtshof in Noord-Brabant Mr. J. Versfeit; tot griffier bij het kantongerecht te Voorburg Mr. H. J. Schuurman; tot substit.-griffier bij de arrondis.- rechtbank te Brielle Mr. J. C. du Pui, adv. alhierden heer R. E. Stad- nitski tot Nederl. consul in Cochinchina, te Saigon. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°, WindN. O. Vrijdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 44", N. O., 's middags te 12 nren 52°, 's namiddags te 4 uren 48°, N. O. Pruisen. Graaf Yon Bismarck zal, gelijk men thans weder verzekert, niet naar Parijs gaan, natuurlijk om ré denen van gezondheid. Frankrijk. Het bevestigt zichdat vet kabinet der Tui- lerieën stappen gedaan heeft, om de gelijktijdige komst herwaarts van den keizer van Rusland en den koning van Pruisen te voorkomen. Als voorwendsel heeft men gebe zigd dat er gèene gelegenheid is om beide vorsten en hun gevolg op eene hun waardige wijze te huisvestenmaar de werkelijke redenen zijn van staatkundigen aard.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2