N°. 2236. A°. 1867. Zaterdag i 25 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Za erdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van 'sRijks.Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. //De wet van 1857 was een uitvloeisel van den choc des opinions in Nederland. Zij is niet oneigenaardig genoemd door den tegenwoordigen minister van binnenland- sche zaken //eene rijp overdachte transactie tusschen de verschillende partijen." Zij laat volkomene vrijheid in gods dienstzaken aan iedereen; zij waarborgt zelfs den staats burger, dat aan zijn kind niets zal geleerd worden, wat in strijd kan zijn met zijne eigene godsdienstige begrippen. Zij verschaft aan elk kind de gelegenheid om de schier onmisbare maatschappelijke kennis op te doen en laat ge heel aan de kerkgenootschappen de opleiding van hare vol gelingen over. //Naast deze waarborgen voor iedereen, gaf de wet van 1857 andere van even algemeenen en belangrijken aard. De school werd zóó ingericht, dat de kinderen van ieder protestantsch kerkgenootschap haar bezoeken konden en op de banken zitten naast den catholiek, naast den Israëliet, en in de vroege jeugd, in de praktijk, die verdraagzaam heid en liefde tot den naaste aanleeren, welke door de sekteschool gedood wordt. De door de grondwet voorge schreven gelijkheid voor de wet van ieder staatsburger vond eene practische toepassing in de schoolwet. //Als men echter strijd voert tegen de beginselen der wet is het plicht voor iedereen, die het welzijn van zijn va derland begrijptde wapenen aan te gorden om die grond beginselen te handhaven. Want de quaestie geldt niet alleen de school. Het is niet de vraag of onze kinderen het abc zullen leeren van een orthodoxen of een zoogenaamden modernen schoolmeester. Het gaat dieper; de vraag luidt eigenlijk: zullen wij onze kinderen maken tot volgelingen van zekere sekten, tot godsdienstijveraars, die andersden kenden minachten of verfoeienzullen wij zoovele tegen elkaar vijandiggezinde partijen in den lande aankweeken, en de gewetensvrijheid, dan slechts in naam nog in onze grondwet bestaande, doen plaats maken voor den dwang, die steeds uitgeoefend zal worden door de partij die tijde lijk bovendrijft? Of zullen wijdoor de openbare school, zooals zij bestaat, te handhaven, getrouw blijven aan de leuze onzer vaderen en de gewetensvrijheid van den bur ger verzekeren door zijne kinderen in de leer op te leiden dat zijne medemenschen, welke geloofsleer zij ook volgen, zijns gelijken zijn en blijven in de zorg, door den staat voor hun welzijn gedragen Vragen van den Dag. //Na afloop van de conferentie te Londen" zegt het Volksblad //mag men van onze regeering verwachten, dat al de stukken betreffende Luxemburg en Limburg open baar worden gemaakt. Er bestaat in het vrije Nederland in vele opzichten nog minder publiciteit, dan in Pruisen en Erankrijk." Over het voorstel van den heer De Brauw zegt hetzelfde blad: //Het is, naar ons oordeel, ongrondwettig, maakt inbreuk op de plaatselijke autonomie, het is partijdig en zou zelfs bij aanneming binnen weinige jaren niet meer bevredigen de tegenwoordige voorstanders van het bijzon der onderwijs." "Wederom eene dispensatie: //De minister van binnenl. zakeu" zoo lezen wij in de N. Utr. Grourant //heeft, naar wij vernemen, dispensatie gegeven van lijntjes aan de herdershonden. Elke hond, die nu maar bewijzen kan dat hij een herdershond is, mag dus vrij over straat loo- pen. Provisioneel zijn dus alle honden van schaapherders en herders der verschillende gezindten vrij." De Steenwijker Courant van 21 Mei bevatte het volgend artikel //Bij het verhuizen van een aantal familiën van de eene stad naar de andere, vraagt men zich af, waarom wij in Nederland toch altijd en eeuwig bij anderen moeten ten achteren staan, en gemakken en geriefelijkheden die onze naburen reeds jaren bezitten, bij ons nog steeds tot de //incognita" behooren. //Wij bedoelen de verhuiswagens der spoorwegondernemingen. Gesteld, ge woont in Mechelen, maar wilt u metterwoon be geven naar Luik; de spoorwegmaatschappij belast zich met alles naar een vast tarief; de verhuiswagens (zooveel gij er noodig hebt) komen voor uwe deur, uwe meubelen worden op geladen door een paard naar 't station getrokken en goed met zeilen voorzien, op een platte waggon geplaatst; 2 verhuis wagens op een waggon. //Te Luik aangekomen, worden uwe verhuiswagens wederom afgeladen; een paard brengt ze voor uwe nieuwe woning, en uw meubilair, dat niets geleden heeft, slechts eenmaal op- en afgeladen is, staat binnen weinige uren op zijne nieuwe plaats. Zoo kon het ook hier gaan voor meubilair, dat van Harderwijk naar Gouda, van Deventer naar Utrecht, van Botterdam naar Enschede vervoerd moest worden. Zoo kon het gaan en hoe gaat het Zoodat het bij menige huisvrouw een spreekwoord geworden is, dat men evengoed eenmaal zijn boedel kan laten^ afbranden, als viermaal daarmede te verhuizen van de.^êne stad naar de andere. //Onze gehuwde oflicieren, menig predikant, en def- in den LEIBSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1