N°. 2235. Vrijdag A0. 1867. 24 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 1 u. 45 m. en 5 u. 30 m. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags huiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 30 m., 10 u. 55 m.; 3 a. 35 m.; 7 u. 55 m. en op Zondag 10 u. 55 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16^en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. - Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdags van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en TJitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 46 uren; van's Rijks,Dir. Belastingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. //De staathuishoudkundige, die den voet op Noord-Ne derlands bodem zetkan een gevoel van bewondering en eerbied niet onderdrukken, wanneer hij denkt hoe deze grond, eerst op de zee en het zand veroverddaarna tegen den vreemdeling verdedigd werd. In de meeste streken, waar de menseh zich vestigdehad hij, om in zijne behoef ten te voorzien, maar de hulpmiddelen, die de natuur te zijner beschikking stelt, te benuttigen. Men weet, dat in de Nederlanden daarentegen aan alles gebrek was; men moest den grond scheppen, hem uit de wateren doen op rijzen en hem door ontzaglijke werken tegen de schrikkelijkste verwoestingen bevrijden. Zeeland heeft in zijn wapenschild een heraldischen leeuw gesteld, die met eene trotsche be weging de golven te boven komt', en er deze kenspreuk bijgevoegd: luctor et emergoik worstel en blijf boven. Dit woord is het kort begrip van gansch de historie van Nederland en vooral van zijnen landbouwworstelen zonder ophouden en slechts voortduren ten prijze van dezen steeds zegepralenden strijd. //Het zijn de afstammelingen van arme visschersgezinnen die later dat trotsche geslacht der Batavieren hebben ge vormd, en na stap voor stap den grond veroverd te heb ben dien zij vruchtbaar maaktengenoeg hulpmiddelen en kachtdadigheid bezaten om tweemaal de dwingelandij, die hunne haardsteden bedreigde, af te slaan en het sein der algemeene volkeren ontvoogding te geven, terwijl zij hunne eigene vrijheid vestigden. Zonder twijfel is de han del de voornaamste oorzaak van den bloei en den rijkdom der Nederlanden geweest; maar om de steden te stichten en ze te doen levenmoest men het land scheppen en het overvloedige vruchten ontrukken. Dit is de uitslag geweest van eenen onverpoosden arbeid door de eeuwen heenvan eene onuitputbare bedrevenheid en van een weergaloos taai geduld om de elementen te temmen." "We schreven deze woorden af uit de inleiding van een zeer belangrijk werk van den Luikschen hoogleeraar Emile de Laveleye: De Landbouwkunst in de Nederlanden waarvan wij de lezing krachtig aanbevelen. Ze herinnerden ons aan een couplet uit het gedicht van Legouvéwaarmede Ristori den 12den Juli 1860 het jaar waarin Italië de kluisters afschudde der vreemde overheersching te Rotterdam van Nederland afscheid nam: De Nieuwe Noord-Brabander verwondert zich, dat bij de laatst gehouden examens voor het lager onderwijs in Limburg, van de 91 onderwijzers en onderwijzeressen 73 zijn toegelaten. Hoe geheel anders was de uitslag elders. //Er moet" zegt het blad //voor dat raadselachtig verschijn sel eene andere oorzaak bestaan. //Zou het nu waar wezen, wat zelfs door lieden, die't wel weten kunnen, wordt verzekerddat van den minister van binnenlandsche zaken aanschrijving ontvangen werd om, vooral voor eene zekere soort van mannelijke en vrouwe lijke candidaten, bij het afnemen der examens de meest mogelijke inschikkelijkheid te gebruiken en zoo wat door de vingers te zien Het komt ons niet waarschijnlijk voor. Na de Btellige verklaring van den minister van binnenlandsche zaken, openlijk in de kamer afgelegd, mogen wij niet twijfelen aan de strenge handhaving der wet, zoolang er geene bewijzen zijn. Hoe vreemd de zaak ook zijn moge, wij willen liever eene andere verklaring zoeken. Ofschoon wij dus nog geen oordeel vellen, brengen wij gaarne hulde aan de warmte waarmede de Nieuwe Noord-Brabander de belangen van het lager onderwijs verdedigt. //Zoolang de bestaande wet van kracht zal zijn" zegt het blad aan het slot van bo vengen. art. //moet zij eerlijktrouw en volkomen gehand haafd worden. De school is wij kunnen dat niet genoeg herhalen eene instelling, waarin de belangen betrok ken zijn van kerk, staat en gezin te zamen. De staat nu moet in 't belang van het gezin zorgen voor goed en de gelijk onderwijs, en de meerdere of mindere volmaaktheid van dat onderwijs mag zich niet regelen naar de eischen van eenige agitateurs of de wenschen van eenige vrienden en bondgenooten van het tegenwoordig ministerie, 't Is geen quaestie van partijschap, geen speelpop waarmede men zeu len mag. De toekomst der beschaving in Nederland hangt, zoo niet geheel, dan toch grootendeels van het gehalte-vSa. het aldaar gegeven onderwijs af. Die het wel meeriten met die beschaving, dienen derhalve toe te zien dat niet in 't geheim en in stilte aan de schoolwetagitatèurs worde toegestaan en vergund wat men hun openlijk, bij discus- siën in de Kamer, schijnt te willen weigeren. Mén heeft LEIDSCM DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.196. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 n. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Comrae nous tu sentis ce désespoir immense De voir dans sa cité les canons étrangers: Comme nous tu te dis qu'un jour de délivrance N'est pas payé trop cher par vingt ans de dangers: Comme nous il fallut que ta sainte furie Le conquit pied A pied, le sol de la patrie, Mais non, ton oeuvre senle est oeuvre de géantl Car ce sol vénéré, cette terre promise, Elle est deux fois a toi, tu l'as deux fois conquise Et contre l'étranger et contre l'océan!

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1