betaling van plaatskaarten derde klassekunnen pleats ne- ruen in de rijtuigen van de tweede klasseop de volgende voorwaarden: 1°. dat zij vergezeld zijn van een der instructeurs of surveillanten der inrichtingen; 2°. dat het gezelschap uit minstens 15 personen bestaat, en 3°. dat ÏÏH. direc teuren der inrichtingen minstens 24 uren te voren aan het station van vertrek kennis geven van het voornemen om zich en corps op reis te begeven. Eene inzending van producten uit Neerlandsch Indië, bestaande in 45 kisten met monsters van hout, vezels, touwenz., enz., is dezer dagen eersten dus te laatvoor de tentoonstelling te Parijs aangekomen. Men hoopt dat deze allerbelangrijkste collectie nog zal toegelaten worden. Uit Groningen worden voortdurend geheele kop pels jong vee naar Holland en Utrecht gezonden. De rijksveearts O verboschgestationneerd te Gouda, beeft een proef genomen van het verbranden van afgemaakte runderenwaarvan rapport is gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken. De heer Eabius, kommandant van onze zeemacht in Indië, heeft, naar men zegt, verzocht om naar het vader land te mogen terugkeeren. Dit verzoek zal worden toege staan terwijl hij vervangen zal worden door den heer An- dreae, thans kapitein ter zee. De heer Yan Pesch, hoogleeraar te Deventer, heeft in de Deventer Courant vrijmoedig een afkeurend oordeel uitgesproken over het laatste besluit van den gemeente raad, betreffende Prof. Yan Vloten. Een ij veraar geeft thans den raad //dien heer, zonder vorm van proces, uit zijne betrekking te ontslaan." Yon Bismarck moge hier geen vrienden hebbengeestverwanten kan hij hier in overvloed vinden. BUITENLAND. Naar men verneemt, heeft de regeering de groote ver diensten van Schulze-Delitsch ten aanzien van de arbeidende klasse door de oprichting van arbeidersvereenigingendaar door op vereerende wijze erkenddat zij hem heeft voor gesteld als mededinger naar den grooten prijs van 100,OOC^ francs, door de Eransche regeering, bij gelegenheid der nijverheidstentoonstelling te Parijs, uitgeloofd. Een andere mededinger is de heer Dolfuss te Muhlhausen in den El- sas, de bekende oprichter der arbeiders-kolonie aldaar. De vorsten van BumeniëServië en Montenegro zul len de kroning te Pest bijwonen. Graaf Yon Auersperg, president van het heerenhuis en Dr. Giskrapresident van het huis der afgevaardigden hebben de kamers geopend. Langzamerhand komen er uit Parijs weder minder geruststellende berichten. Metz moet voortdurend versterkt worden. Er bestaat het plan een verschanst legerkamp bij Nancy te maken, om een tusschen Metz en Straatsburg inrukkend vijandelijk leger tegen te houden. De komst van den maarschalk Mac Mahonmet wien de keizer een lang durig onderhoud had, wordt hiermede in verband gebracht. De soirée bij lord Cowley was aller schitterendst. De keizerin danste met den prins van Walles. Men merkte algemeen op, dat H. M. zeer neergedrukt was over den zorgelijken toestand van den kroonprins. Het gerucht houdt stand, dat het wetgevend lichaam zal worden ontbonden, wegens het verschil van gevoelen over het ontwerp op de legerorganisatie tusschen de re geering en de commissie uit de kamer. Naar men zegt, zullen de koning en koningin der Belgen een bezoek gaan brengen aan de keizerin van Mexico zuster des konings, op Miramar. Ook keizer Napoleon heeft den 19den het Londensche verdrag geteekend. Een werkman heeft de zonderlingen inval gehad om een der torens van het glazen paleis te beklimmenen onder den uitroep //goeden dag, jongens!" van eene hoogte van 200 voet naar beneden te springen. Het stoomschip Bosetta verliet dezer dagen Dublin koers zettende naar Bristol, met eene lading vette varkens. De overtocht duurt gewoonlijk maar 16 uren, maar door den storm werd het raderwerk onklaaren de boot moest enkele dagen in de Iersche zee voortsukkelen. Daar de steenkolenvoorraad natuurlijk spoedig op was, besloot de kapitein den ketel met varkens te stokenvan welke er 400 verbruikt werden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen. Art. 65 bepaalt dat de schuttersplicli- tigen op de schuttersrol worden ingeschrevenin volgorde van het jaar en den dag hunner geboorte, te beginnen met den oudste, terwijl het amend.-Eokker strekt om de oorspron kelijke bepaling te herstellen. De heer Thorbecke bespreekt het karakter der schutterijen. Hij is van meening dat de rustende schutterijen moeten opgeheven en in actieve schutterijen her schapen worden. De heer Pijnappel was aanvankelijk voor het amendement-Eokkermaar is er later van teruggekomen. De heer Van Delden heeft 2 bezwaren tegen de voorgestelde wijze van oproeping: 1°. in den aanvang der schuttersplicht op 21 jaar, welke hij te vroeg acht, en 2°. groote onrechtvaardigheid om de ontslagen miliciens aan den schutterlijken dienst te onder werpen. De heer Eokker verdedigt zijn amend, uit het oog punt van rechtvaardigheid en billijkheid. De heer Storm blijft tegen het amend., omdat hij de schutterij bruikbaar wil maken volgens den eisch der grondwet. De heer Hollingerus Pijpers ziet de onbillijkheid niet in, uit de aanneming van het art. voort vloeiende. De min. van binnenlandsche zaken, mede het belang van 's lands weerbaarheid op den voorgrond stellendeerkent dat hij na eenige aarzeling dit stelsel van oproeping het beste heeft bevonden. Het amend, levert bovendien groote practische be zwaren op. De min. van oorlog doet uitkomen, dat het bij voorkeur bestemmen van miliciens voor den schutterlijken dienst alleszins in 't belang is van de goede samenstelling der schut terij. De heer Dullert ontwikkelt nader zijn hoofdbezwaar tegen het art.: dat men de miliciens onmiddellijk in de schutterij overbrengt. De heer Yan Nispen meent dat aan dit stelsel van oproeping minder bezwaren verbonden zijn dan aan ande ren. De heer Eokker constateert 1°. dat de regeering nu ver dedigt, wat zij bij de aanbieding verklaarde onbillijk te zijn, en 2°. dat de bezwaren wegens onuitvoerbaarheid vroeger niet door haar werden gedeeld. De heer Pijnappel zegtwat 't zwaarste is moet 't zwaarste wegen. De ministers van binnenl. zaken en van oorlogalsmede de heeren DullertYan Delden en Thorbecke repliceeren nog, waarna het art. 65 met 38 te gen 22 stemmen wordt aangenomen. Het aangehouden art. 31 en vervolgens art. 66 aangenomen. Op art. 67 trekt de heer Godefroi zijn amend, en al zijne overige amendementen in, wegens den wrevel door den min. z. i. betoond. De min. weerspreekt dit. Artt. 6794 na discussie goedgekeurd, het eerste na aanneming van een door den heer Godefroi ingetrokken en door den heer Saaymans Yader over genomen amendement. De Thermometer van Fahrenheit teekemle alhier Maandag des na middags te 5 uren 59°, des avonds te 8 uren 57°, te 10 uren 55°, Wind: Z. W. Dinsdag morgen te 5 uren 55°, te 8 uren 55°, Z. O., 's middags te 12 uren 63°, 's namiddags te 4 uren 54°, N. O. Duitschland. Te Chemnitz isin tegenwoordigheid der vorstelijke familie van Saksen, eene tentoontstelling van Saksische nijverheid geopend. Pruisen". De koning heeft eene groote wapenschouwing gehouden. De heer Yon Bismarck is naar zijn landgoed Schönhausen. Oostenrijk. Praag zal gedeeltelijk ontmanteld worden. Erankrijk. De schach van Persië, Nasser-ed-Dindie in Juli te Parijs wordt gewacht, is een der verlichtste Aziatische heerschers. Hij is 38 jaren oud en beklom den troon in 1848. Engeland. De voorzitter van de kon. maatschappij voor aardrijkskunde heeft bekend gemaakt, dat, volgens bij hem ontvangen berichten, er weder nieuwe reden bestaat om te geloovendat het verhaal van het vermoorden van Dr. Livingstone een verdichtsel is. Turkije. De sultan is een hartstochtelijk liefhebber van boogschieten en hanengevechten. In zijn paleis Dolma Pat- scha wordt een groot aantal hanen door hem aangefokt, waarvan elk een naam heeft, zooals: Assis-Azey (Sultan), Napoleon III, Garibaldi, Bismarck, Palmerston (een van de moedigste hanen), Eriedrich Wilhelmenz. Dezer dagen had een gevecht plaats tusschen Assis-Azey en Napoleon. De haan, welke den naam van den heerscher der geloo- vigen draagtbleef overwinnaar en werd door den sultan in tegenwoordigheid zijner ministers, gedecoreerd met de Osmauli orde 1ste klasse. Griekenland. Men schrijft uit Creta aan een Eransch bladKomt Europa niet onverwijld ten gunste der held haftige Cretasche bevolking tusschenbeidedan zijn wij verloren. De Cretenzers verduren nu reeds een jaar lang een nameloos lijden. Hongersnood, ziekten en het lood der Turken dunnen hunne gelederen gestadig. Ten gevolge der verbittering, die van beide zijden heerscht, heeft de oorlog een ongemeen bloeddorstig karakter aangenomen. Het is mogelijkdat wij den strijd nog twee of drie maanden zullen kunnen uithoudenmaar dan ook zult gij zeker een de profundis over Creta en zijne strijders kun nen aanheffen. Dat Erankrijk derhalve alles doe wat mo gelijk isom eene tusschenkomst te verhaastenHet eiland lijdt gebrek aan het noodigste; en mocht de Arcadion opgebracht worden of schipbreuk lijden, dan zouden wij letterlijk van honger moeten omkomen." Zitting van 21 Mei.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3