BEROEPEN ENZ. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. OFFICIEELE BERICHTEN. Duitschl and. Te Bruchsal geraakte den 8sten dezer een niet petroleum geladen Badensche spoorwagen, van Mannheim komende en naar "Wurtemberg bestemd, voor het "Wur- tembergsche goederengebouw in brand. De wagen werd onmiddellijk afgezonderd en tot op de wielen een prooi der vlammen. Genoemd gebouw was in gevaar, doch de brandweer stuitte de uitbreiding der ramp. Men zegt dat de brand veroorzaakt zou zijn geworden door kinderen, die met lucifers speelden. Het nieuwe volkstheater te München zal worden verloot. Oostenrijk. De keizer zal "Woensdag den rijksraad openen. De oorlogspartij te Weenen is niets voldaan en vreest dat de conferentie slechts de inleiding is tot de inlij ving van Luxemburg bij Frankrijk. Eenige divisiën van het leger zullen 15 Juni een kamp bij Bruck betrekken. Een Hongaarsch magnaat, graaf Szecsenyi, is bezig om met eene kleine, hem in eigendom toebehoorende stoomboot binnendoor van Pesth naar Parijs te varen. Het vaartuig is 52 voet lang8 voet breedkeurig ver sierd naar het uitwendigeen inwendig van alle gemakken voorzien. Frankrijk. De keizer blijft steeds vervuld van een Euro- peesch congresten einde op een vreedzaam terrein revan che te nemen van het kleine échecdat hij in de Luxem- burgsche quaestie geleden heeft. De commissie uit het wetgevend lichaambelast met het onderzoek van het ontwerp van wet op de reorgani satie der armee, heeft het ontwerp met 13 tegen 5 stemmen verworpen. De club in de Bue de l'Arcade herleeft en maakt plannen om de liberale voorstellen van de regeering te bestrijden. De sultan wordt ook te Parijs verwacht. Het is nog nooit vertoond dat de Groote Heer zijn rijk verliet om een uitstapje te doen. Men zegt dat de heer De Moustier vervangen zal wor den door den heer Latour d'Auvergne. Engeland. Het lagerhuis heeft besloten tot de tweede leziug van het ontwerp van wet betreflende den handel op Zondag. Dezer dagen heeft een weerbaarheidsplechtigheid plaats gehad te Bi'istol. Een vrijwilliger had zich oneerbiedig tegen zijn superieuren uitgelaten. De officier had rapport opge maakt. De schuldige werd veroordeeld. Op de openbare straat werd hem zijn uniform afgeruktwaarna hijonder het gejouw van 't regimentmet slaande trom buiten de stad gebracht werd. i Een der Fenians, Doran, heeft reeds genade ontvan gen. Men verwacht dat ook de andere van de doodstraf vrijgesteld zal worden. Te Dublin is zeker persoon, die reeds vroeger ter zake van Fenianisme gevangen heeft gezeten, door zes an deren, in wier gezelschap hij zich bevond, op het uitspre ken van een wachtwoordplotseling aangevallen. Men heeft zes revolvers op hem gelost. Daar hij slechts licht gewond was, heeft hij de vlucht genomen en naar een meer be volkte straat kunnen ontkomen. Hij weigert volstandig de namen te noemen van zijne zes gevaarlijke metge zellen. Italië. De paus heeft een geheim consistorie gehouden doch zonder allocutie. Men meldt uit Home, dat het er treurig uitziet met de financiën van den ex-koning van Napels. Te Turyn worden gewacht prins Napoleon met zijne gemalin en hare zuster, de koningin van Portugal, ter bijwoning van het huwelijk van prins Amadeusden 30sten dezer. Busland. Te Petersburg heeft Donderdag 11. de verlo ving plaats gehad van koning George van Griekenland met de grootvorstin Olga, dochter van den grootvorst Konstantijn. Denemarken. De koningin is uit Londen teruggekeerd. Alhier heerschte den 13den Mei zulk een geweldige sneeuwstorm, dat de spoortreinen niet konden vertrekken en het overige verkeer geheel was gestremd. Des avonds vroor het zeer sterk. Zweden. De koning heeft den rijksdag met eene troon rede gesloten. Turkije. De nederlaag van Omer-Pacha zal den sultan de volgende hervormingen doen afkondigenverbetering van rechtspleging en financiënverandering in het bestuur der provinciën, toekenning van het recht van landbezit aan vreemdelingen, enz. Griekenland. Omer-Pacha is in een driedaagsch gevecht geslagen. Amerika. Jefferson Davis is te New-York, Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te HillegondsbergJ. van Heerde te Buren; te Vaassen: J. van Walsem te Veessen; te Kethel: J. P. Hattink te Ehenen; te Schie damJ. Hooykaas, theol. doet. te Nieuw Helvoet; te Benthuizen: C. L, D. van Coeverden Adriani, cand.; te Veenendaal: J. A. Barbas te Zeerijp. Aangenomen: te Wijk aan Zee en Duin: door N. A. van Wijk, cand.; te Sleeuvvijk: door A. D. Adama van Scheltema, cand. Bedankt: te Aalst: door H. Slothouber; te Ernst: door W. J. Immink te Cothen. "Waalsche Kerk. Beroepen: te Zwolle: H. c. Laatsmau te Haarlem, Christ. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te Velp: W. Doom te Deventer; te Hattem: Medema te Sliedrecht. Bedankt: te Ilardinxvelddoor A. Littooy te St.-Anna-Parochie. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Victor Cousin heeft zijne bibliotheek van 14,000 banden aan de Sor- bonne gelegateerd. Maar de boeken moeten blijven waar ze nu zijn en mogen niet uitgeleend worden. Barthélemy St.-Hilaire heeft hij tot zijn biograaf en eersten biliothecaris aangewezen, met eene bezoldiging van 4000 frs. De Italiaan Felice Vaglia moet een nieuw systeem hebben gevon den om van den wind partij te trekken, waarbij minder zeilen noodig zul len zijnen een schip zelfs bij tegenwind met dezelfde snelheid zal kunnen vooruitkomen als bij gunstigen wind. De Fransche academie heeft dit jaar den grooten Gobert-prijs (10,000 frs.) toegekend aan den graaf Louis de Vielcastel voor zijne Histoire de la restaurationen den 2den aan Felix Faure voor zijne Histoire de Saint Louis. Zitting van 20 Mei. Voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling der schutterijen. Over art. 164 en het daarop voor gestelde amend. De Roo en Stieltjes, waarover Zaterdag de stemmen hebben gestaakt, wordt breedvoerig gediscussieerd door de heeren Storm, Fokker, Stieltjes, V. d. Puite, V. Naa- men, V. Goltstein, V. Zuylen en Saaymans Vader, terwijl de minister ket amend, blijft bestrijden. De slotsom isdat bij stemming over het amend, de stemmen op nieuw staken (32 tegen 32), en het volgens het regl. van orde nu als verworpen wordt beschouwd. Het art. 164 zelf (vergoeding van 5 gulden als maximum voor elk dienstdoend schutter) wordt daarop aan genomen met 41 tegen 22 stemmen. Daarop worden de uitgestelde artt. in behandeling genomen. Art. 37 (Bezoldiging van de burgelijke geneeskundigen) met een daarop door de regeering overgenomen amend. Godefroiwordt nadat een door den heer De Roo voorgesteld amend, was in getrokken, en na eenige discussie, waarbij de min. van oorlog verklaarde dat het besluit om de positie van de officieren van gezondheid te verbeteren reeds aan de goedkeuring des konings was onderworpen, aangenomen evenals de artt. 3846. Op art. 47 (nopens de loting) werden door den heer Godefroi vier amendementen voorgesteld, waarvan de min. het eerste en het begin van het tweede overnam. De heer Godefroi trok daarop zijn tweede amend, inde min. nam het vierde over en het derde werd verworpen met 33 tegen 27 stemmen, waarna het art. werd goedgekeurd. Deze amendementen betroffen meeren- deels in acht te nemen formaliteiten. Art. 48 met een door de regeering ingevoegd nieuw tweede lid, na eenige discussie goed gekeurd, evenals de artt. 4952; het eerste na overneming van twee amendem. van den heer Godefroi en de anderen na korte woordenwisseling. Bij art. 53 stelde dc heer Godefroi voor een nieuw art. daarop te doen volgen. Dit amend, werd met 54 tegen 16 stemmen verworpen en het art. goedgekeurd. Artt. 5462 evenzoo goedgekeurd na verwerping of intrek king van daarop voorgestelde amendementen. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 19den Mei 1867. D. van Es wedr. 25 j. en G. van der Poel jd. 21 j. B. Schreuders wedr. 29 j. en L. Bosman wed. 29 j. A. Oostveen jm. 28 j. en W. P. Jansen jd. 19 j. W. Vinkestein jm. 23 j. en A. W. Man- ders jd. 23 j. W. F. Brugman jm. 25 en D. Bohtier jd. 28 j. L. H. Staucke, wett. gesch., 3S j. en E. Selier wed. 33 j. D. van Daal jm. 32 j. en J. W. Stalhoven jd. 28 j. G. Bonte jm. 24 j. en S. van der Reijden jd. 23 j. P. Sjardin jd. 26 j. en E. Bonnet jd. 31 j. M. J. de Jong jm. 27 j. en L. E. van Leeuwen jd. 28 j. D. Lefeber jm. 30 j. en G. J. van den Boogerd jd. 26 j. H. Raaphorst wedr. 40 j. en L. Nieuwenhuijsen jd. 22 j. G. J. Bijn wedr. 37 j. en J. Loeber jd. 34 j. H. Taffijn wedr. 37 j. en W. Oudenbroek jd. 36 j. H. van den Berg jm. 24 j. en C. Vieveen jd. 22 j. A. van den Brander jm. 30 j. en G. van Sprenger jd. 27 j.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3