"binnenland. buitenland. hoegenaamd met hunne staatkundige richting, getuige het feit dat bijna de geheele radicale partij dien ijver met warmte heeft gesteund. Hebben vorige ministers op dat ge bied niet even veel, misschien niet genoeg gedaan, men vergete niet, dat die voorgangers beurtelings anti-revolutio nairen, conservatieven en radicalen waren. Al onze hoop om de verklaring van het i'aadsel te vin den, is dus op den minister van financiën gevestigd. En inderdaadziedaar een conservatief van den waren stempel. Nog kort geleden gaf hij in de Tweede Kamer op lieren toon te kennen, dat hij was wat hij was en in geen geval een duimbreed van zijne beginselen zoude afwijken. Het Dagblad van 's-Gravenhagedie apostroof vermel dende scheen tot tranen toe bewogendat was nu die ware onwrikbaarheid van overtuiging, welke de redactie bij anderen wil aankweeken en tevens voor zich zelve be trachten; dat pal staan voor een beginsel te midden van het onstuimig woelen eener vijandige oppositie. Wij deelen in die bewondering, maar vragen tevens: is een minister conservatief omdat hij verzekert het bij voorkomende ge legenheden te zullen zijn? Heeft de heer Schimmelpen- ninck in zijne daden reeds getoond dat hij een conser vatief minister is Op die vraag alleen komt het aan en juist op die vraag weten wij geen bevestigend antwoord. Toen de voorgangers aan het bewind kwamenbrachten zij een finantieel programma mede, vol akelig radicale plan nen. De tegenwoordige minister heeft zulk een programma niet medegedeeld; wij gelooven dat hij groot gelijk had, maar beweren dan ook tevensdat zoolang de 'daden ont- breken, wij geen reden hebben van een conservatief minis ter van financien te spreken. Een oogenblik dachten wij dat de politieke kleur zich openbaarde in den somberen ernstwaarmede de minister aanvankelijk onzen finantieelen toestand beoordeelde, een ernst die zoo gunstig afstak bij de vroegere radicale luchthartigheid; maar toen sedert die sombere stemming voor de meest beminnelijke blijmoedig heid plaats maakte, ontviel ons ook dit laatste en broze onderscheidingsteeken. Ziedaar de schrale en sobere oogst van ons onderzoek. Met de hand op het hart: wij verklaren ons niet in staat het ware onderscheid tusschen de radicale en ministerieele partij aan te geven. Misschien zijn anderen gelukkiger en daarom zouden wij wel willen, dat er eene kleine nationale belooning werd uitgeschreven voor hem die het geheim ont raadselde. Tot zoolang de oplossing niet is medegedeeldwagen wij te beweren, dat de eigenlijke namen welke aan de drie door ons geschetste staatkundige partijen toehooren, deze zijn1°. de liberalen met Thorbecke2°. de liberalen zon der Thorbecke en 3°. de conservatieven. Tusschen 1 en 2 bestaat quaestie over personen; tusschen 3 aan de eene en 1 en 2 aan de andere zijde quaestie over beginselen. En daarom, mijne heeren, wanneer gij de arme libera len zoo hard valt, waarom dan die groote ingenomenheid met een ministerie, dat onder een andere firma en in de schaduw van een conservatief uithangbord handel drijft in verboden liberale artikelen? Waarom? Zou het ook zijn omdat, terwijl antipathie tegen personen uwe drijfveer is, gij toch in gemoede overtuigd zijt dat het handelen in li berale waren in ons gelukkig vaderland de eerste levens voorwaarde van elk kabinet mag heeten LEIDEN, 20 Mei. De twee gedetineerden uit de militaire strafgevangenis Anama en Scheer, zijn gisterenavond onder Velzen ge arresteerd. Yrijdag a. s. zal door HH. Studenten aan de dames, die de scherpschuttersvereeniging een banier hebben ge schonken, een bal op Zomerzorg worden aangeboden. Z. M. de koning heeft dezer dagen de wapens der infanterie, cavalerie, artillerie en genie georganiseerd. Er zal in den loop der maand Juni aanstaande een buitengewoon examen plaats hebben van onder-officieren der infanterie voor den rang van 2den luitenant; de aan schrijving is bij de regimenten reeds ontvangen. Het Staatsblad N°. 49 behelst het koninklijk besluit betreffende de regeling en samenstelling der vrijwillige scherp schutters vereenigi ngen Er bestaat te 's-Hage onder de ambtenaren bij bin - nenlandsche zaken en koloniën groote ontevredenheid over de wijze van verdeeling der gelden, die bij de begrooting tot traktementsverhooging zijn toegestaan. Uit de opgaven in de Staatscourant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende 5 Mei en eindigende 11 Mei, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 71aan de ziekte gestorven 7afgemaakt 64hersteld aan het einde der week nog ziek runderen. Sedert het begin van den veetyphus tot 4 Mei is onze veestapel verminderd met 107,827 run deren. Te Utrecht had voor eenigen tijd een belangrijke diefstal plaats van gouden voorwerpenrariteiten munten enz., bij eene SOjarige weduwe, die er echter niets van bemerkt had, voordat de politie bij haar onderzoek kwam doen. De schuldige had wekelijks van die voorwerpen ver kocht bij een goudsmit te Zeisten zoo kwam de zaak uit. Op het archaeologisch congres, dat in Augustus te Antwerpen gehouden wordt, zal aan den predikant H. Q. Janssen van St,-Anna ter Muiden een eere-medaille worden uitgereikt voor zijn antwoord op de prijsvraag over Tan- chelijns leven. De minister van financiën zal den 23sten geen audiëntie verleen en. - Mr. Sloet van de Beele bezocht dezer dagen het |ko- loniaal militair invaliedenhuis te Bronbeek, en schonk bij die gelegenheid een aanzienlijke gift tot onthaal der invalieden. Men schrijft ons uit Gouda, dat het daar in den omtrek zeer treurig uitziet voor den boerenstand, vooral tusschen Gouda en Schoonhoven. Het overtollige water belet het land te bebouwenen de meeste veestallen zijn uit gestorven. Het plan van den Nederlandschen financier Weeve- ringh moet zoowel door den Hongaarschen als den Oosten- rijkschen minister van financiën zeer gunstig ontvangen zijn. Men verzoekt ons te melden uit Oude Wetering, dat bijna de helft der stemgerechtigde lidmaten aan de stemming heeft deelgenomen over de toepassing van art. 23. Slechts 14 hebben zich voor het nieuwe reglement verklaard, zoodat aldaar alles op den ouden voet blijft. Aan de wonderen uit de kippenwereld komt geen einde. Een kip te Zwolle heeft een ei te voorschijn gebracht, dat geel gekleurd en schoon gemarmerd is. Men plaatste het onder een vergrootglasen ziet daar ontdekte men op de schaal een soort van boschachtig landschapietwat gelij kende op de dagelijksche omgeving van de kip. Men zal dit eenig exemplaar schenken aan het museum van naturaliën te Deventer. Donderdag 11. is de koningin van Denemarken met het koninkl. Engelsche jacht Osborne, incognito Ylissin- gen gepasseerd, gaande naar Antwerpen. Bij Bergen-op-Zoom is een zalm gevangen die ruim 24 ponden weegt. Te Ylaardingen is in de meek rap-fabriek brand uitgebroken. Men wil weten dat de groothertog van Luxemburg, onmiddellijk na de ratificatie van het verdrag, eene inter nationale commissie zal benoemen om den staathuishoud kundigen toestand van het land te onderzoeken. Ook zou er sprake zijn van een handelsverdrag met FrankrijkBelgië en Pruisen. De koning heeft Zaterdag de ratification van het Lon- densche verdrag geteekend. o De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°, Wind: N. O. Zondag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 59°, Z. O., 's middags te 12 uren 70°, 's namiddags te 4 uren 68°, Z. O., te 5 uren 64°, te 8 uren 60°, te 10 uren 58°. Maandag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 68°, Z. O., te 4 uren 60°, Z. W. Pruisen. De Pruisen doen al het mogelijke om de De nen in Noord-Sleeswijk tot Duitschers te maken. Onder anderen worden, zegt een Kopenhaagsch blad, zelfs de gehuwde mannen en vaders van huisgezinnen in het Prui sische leger ingelijfd en van hunne haardsteden verwijderd, en wordt de Deensche taal uit kerk en school, uit raad zaal en administratie verbannenmaatregelenwaardoor men de bevolking tot het uiterste brengt, en haar nood zaken zal om haar heil te zoeken in een gewapenden op stand, //die eindelijk het recht van den sterkste geheel en al in de plaats van recht en billijkheid zal stellen." Wij voegen er bij dat de voorloopig gesuspendeerde predikan ten, die geweigerd hebben den eed af te leggen, definitief, zonder aanspraak op pensioen, ontslagen zijn.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2