N». 2232. Düisdag A°. 1867. 21 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vau Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m 10 u. 17 in.; I u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 ra.; 8 n. 55 m.j 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 ra.; 10 u. 26 ra.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 ra.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binneu- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 ra. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. Van Gonda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Liberaal of conservatief? II. Wij hebben in het vorige nommer trachten aan te too- nen, dat, welk onderscheid er ook bestaan moge tusschen de zoogenaamde radicale en ministerieele partijbeide toch gezamenlijk gekant zijn tegen eene derde politieke richting welke meer bijzonder op koloniaal gebied en in zaken van onderwijs eigen beginselen is toegedaaneene richting welke in de gemengde openbare school eene ramp ziet en die met den heer Hartsen verklaart, dat zij van geen ko loniale quaestie wil hooren sprekenomdat voor haardie de meening is toegedaan, dat in de koloniën tout est pour le mieux dans le meilleur des mondes der gelijke quaestie eigenlijk volstrekt niet bestaat. Het karakter van die derde partij, welke wij de erg- conservatieve noemden, is over het algemeen duidelijk ge noeg geteekendmaar nu het onderscheid tusschen radica len en conservatieven, waar hebben wij dat te zoeken? Wie weinig op de hoogte van ons politieke leven in het laatste jaar vlijtig de ministerieele bladen heeft bijgehou den, en daar dagelijks heeft kennis genomen van al de scheldwoordenden radicalen naar het hoofd geworpenen van al den wierook, den ministerieelen toegediend, moet noodzakelijk tot de conclusie zijn gekomendat beiden te gen elkander overstaan als wit en zwart, als ja en neen. Welnu, wanneer die oningewijde thans komt verklaren, dat hij genoeg heeft van woorden, zoowel van zoete als van zure, maar nu gaarne eens precies en duidelijk aan wijzing zou willen ontvangen van de breede demarcatie-lijn welke die politieke tegenvoeters gescheiden houdtwat zou men hem antwoorden Het conservatieve ministerie bestaat nu ongeveer een jaarzal de bedoelde persoon opmerkenzeg mij nu, wat heeft het alzoo voor conservatiefs uitgericht? Op wetsontwerpen valt niet te wijzenwant die welke men behandelde, voor zooverre zij eenige politieke beteekenis haddenkwamen uit de nalatenschap van de tegenvoeters. Wij maken hier volstrekt geen verwijt van; de tijdsom standigheden kunnen tot verschooning strekken, en trou wens de liberalen, of juister gezegd de radicalen, waren ook niet altijd even vlug. Maar waar bleek dan buiten de wetsontwerpen van de conservatieve richting? Ziedaar, voor eerst de minister van binnenlandsche zaken. Hij heet de ziel van het kabinet en is het inderdaad. Hij toonde zich een man van talentmet groote energie en vol ijvermaar noch uit de administratie, noch uit zijn verkeer met de Staten-Generaal kunnen wij een enkele daad, een enkel woord aanhalenwaaraan die eigenaardige geur verbonden iswelke men de conservatieve noemt. Hij heeft zich voor treffelijk gehouden in zijn strijd tegen de veepest. Toege geven. Zijne maatregelen op dat gebied waren veel doel treffender dan die van Thorbecke. Aangenomen voor een oogenblik, maar is hij daarom conservatief? Behoort het tot het wezen van de radicale richting op politiek terrein om de zieke koeien te conserveerenen kan men niet con servatief zijn zonder met vuur en zwaard tegen de onge lukkige beesten te velde te trekken Maar de heer Wint- gens dan En zoo iemand dan zal hij toch wel conservatief mogen heeten. Wij begrijpen dat men hoog opgeeft van de verdiensten van den heer Heemskerk, maar wat wij thans vragen betreft niet zijne verdiensten maar zijne po litieke richtinghet kenmerkend onderscheid tusschen hem Thorbecke en Geertsema. Ronduit gesproken, wij kunnen het nergens vinden. Moeten wij misschien zoeken bij andere leden van het kabinet, den minister van justitie bijv.? Helaas ook hier vin den wij niets dan overeenstemming met de radicale voor gangers, en zelfs eene overeenstemming die wat heel ver gedreven wordt; want verweet men aan vroegere titula rissen dat zij weinig blijk gaven van werkzaamheidde te genwoordige minister schijnt er op gesteld te zijn hetzelfde verwijt te verdienen. Z. Exc. heeft in het afgeloopen jaar een staatscommissie benoemd en voorts verklaard dat hij geen voorstander wa3 van afschaffing der doodstraf. Waa die laatste verklaring ook misschien een conservatieve daad 't Valt moeilijk te geloovenwant zooals men weet heerscht over dit vraagstuk tusschen de radicalen zeiven groot ver schil van meening. Maar de minister van buitenlandsche zaken dan Zeker hadden wij op antecedenten te lettenwij zouden erkennen dat in dien minister het conservatieve element van het te genwoordig kabinet werkelijk gevonden wordt. Maar de ge- heele wereld weet dat graaf Van Zuylen zijn conservatisme voorshands heeft ter zijde gelegd, juist opdat hij zoude passen bij zijne ambtgenootenen dat hij voor het oogen blik niets wil zijn dan diplomaat, fijn geslepen diplomaat altijd gereed om door dezen of genen behendigen zet aan vreemde mogendheden parten te spelen. Wij willen niets afdingen op de talenten van den ministerwij willen eens toegevendat de verklaring van de Londensche conferentie dat Limburg in Mei 1867 geen deel meer uitmaakte van dat Duitsche verbond 't welk in Augustus 1866 feitelijk en rechtens werd ontbonden, eene enorme diplomatieke verovering behelstwelke aan den naam van den Holland- schen minister, die haar uitlokte, de onsterfelijkheid ver zekert; maar nog eens, wat hebben die talenten met het conservatisme te maken? Immers een talentvol radicaal minister van buitenlandsche zaken is althans denkbaar, en een onbekwame conservatieve minister moge onwaarschijn lijk zijn, hij behoort toch niet tot de volstrekte onmoge lijkheden. Met andere woorden, de meerdere of mindere capaciteiten van de leden der regeering hebben met hunne politieke richting niets hoegenaamd gemeen. Wij zwijgen van de ministers van oorlog en marine; zij mogen zeer kundige specialiteiten zijn maar geven toch zeker niet aan het ministerie zijn eigenlijke politieke kleur. De ijver waarmede zij in de verdediging van het land willen voor- zien, een ijver uit de tijdsomstandigheden yafflaarbaai' verdient zeker allen lof, maar staat alweder yi geen verband LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1