BUITENLAND. Men schrijft ons uit Parijs aangaande de tentoonstel ling: //Vermelding verdient vooral de expositie der voor werpen van de //société pour le secours des blesses mili- taires", waar alle landen hunne ambulancesveldapotheken bandages, operatie werktuigen enz., allen voorzien van bet roode kruisje, hebben geëxposeerd. Verder de expositie van de //société protectrice des animaux," waar ge bijzon dere muilbanden, attelages middelen om bollende paarden tegen te houden enz. bijeenvindt. De roomscbe kerk der tentoonstelling is van binnen prachtig. Allerlei pronkstuk ken van beeldenaltarenheilige kleedingstukken enz. vindt men daar bijeen. Ik bespaar uitgebreide mededeelin- gen tot laterwant de tijd vliegt om. In een salon van de tentoonstelling kan men een kwartier schrijven voor 25 cents. Ik heb ook in het paleis zelf de galerie des vête- ments en de galerie du mobilier bezichtigd. Men kan zeg gen dat de wereldtentoonstelling voornamelijk eene Fran- sche tentoonstelling is. Want overal spant Frankrijk de kroon, zoowel wat de pracht en den overvloed der voor werpen, als wat den smaak der expositie zelve betreft. Als eene bijzonderheid vermeld ik u nogdat in de Oos- tenrijksche //brasserei" dagelijks gemiddeld 18,000 glazen bier gedebiteerd worden. Gisteren en eergisteren heeft de prinp van Walles met zijn broeder de tentoonstelling lang bezocht. Ook de koningin van Portugal heb ik hier gezien. Plaatsgebrek verhindert ons het geheele voorstel van den heer De Brauw op te nemen. Wij zullen echter meer malen gelegenheid hebben er over te spreken. Voor het oogenblik deelen wij alleen mededat wordt voorgesteld het 3de en 4de lid van art. 3 der wet te lezen als volgt: Geheel Europa meent dat wij het behoud van den vrede verschuldigd zijn aan Ruslanddat geweigerd heeft Pruisen in een eventueelen oorlog tegen Frankrijk en Oostenrijk bij te staan. Ondertusschen hebben onze ministerieele bla den genoegzaam aangetoond, dat Europa in eene dwaling verkeerde. Het is aan de pressiedoor graaf Van Zuylen op de groote mogendheden uitgoefend, dat wij alles te danken hebben. Het spreekt van zelf, dat wij die me. dedeeling met groote vreugde ontvangen hebben. Niets kan ons aangenamer zijn dan te vernemendat onze diplomatie zich wederom even krachtig als in de 17de eeuw deed gel den. Doch waarom gaat zij niet een stap verder Waarom schenkt zij ons niet de algemeene ontwapening die ons zoo te stade zou komen? Lord Stanley schijnt de zaak niet goed te hebben aangegrepen. Waarom neemt graaf Van Zuylen hem het werk niet uit de handen Wij verzoeken allen, die hiertoe in de gelegenheid zijn in de Haarl. Courant van heden te lezen, wat aldaar ge zegd wordt over ons hoofdartikel van den 16den. We heb ben er niets bij te voegendan alleen dat er van geene beleediging sprake kan zijn, wanneer men bijv. een schelm een schelm noemt. Overigens heeft het Haagsche Dagblad door deze impudentie, die zeker zonder wederga is, zijn eigen vonnis geteekend. BINNENLAND. LEIDEN, 18 Mei. Heden nacht overleed alhier onverwacht de heer M. G. ten Sande, lid van den gemeenteraad. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 171 tot 207 personen. Men schrijft ons uit Boskoop. Heden, 15 Mei, brak de veetyphus uit bij den landbouwer D. v. B., ten gevolge waarvan 7 stuks runderen zijn afgemaakt. In ge- ruimen tijd had zich de ziekte niet in deze gemeente vertoond. Op den verjaardag van H. M. de koningin, 17 Juni, zal als naar gewoonte in het bosch te 's-Hage eene prachtige illuminatie plaats hebben. De minister van binnenl. zaken heeft den commissa ris des konings in deze provincie verzocht de burgemeesters uitdrukkelijk te gelasten bij het voorkomen van veetyphus niet slechts de weide, maar ook de woning van den eige naar af te sluiten, totdat volledige desinfectie of vernie tiging, ook van besmette kleederen, heeft plaatsgehad; verder mede te deelen: dat de deugdelijke chloorkalk tot het desinfecteeren van stallen en andere voorwerpen, die met besmet vee in aanraking zijn geweesthet best te be komen is aan de sodafabriek te Amsterdamde fabriek der heeren Smits en De Wolff te Utrecht en de groot handelaren W. W. van Greu te Amsterdam, Duura en Yersteeven te Rotterdam, en H. P. Pieper te Wormer- veer. Eindelijk wordt nog te kennen gegeven, dat in de gemeenten, waar het vervoer van vee nog tot den 20sten Mei e. k. verboden isde hersteldemet den leeuw gemerkte runderen reeds nu naar de weide kunnen worden vervoerd, mits zij, onder toezicht van een der veeartsen, veeïnspec- teurs, vooraf worden gereinigd op de wijze, reeds vroeger aangegeven. Naar men verzekert, heeft de heer Van der Linden zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer, omdat hij tot rijkscommissaris bij de kanaalmaatschappij benoemd is. Hij stelt zich echter weder verkiesbaar. Bij kon. besluit is vastgesteld, dat, voor de verzen ding van brieven tusschen Nederland en Indië, het vaste recht voortaan 50 cents zal bedragen. Deze bepaling wordt voor het eerst toegepast op de aangeteekende brieven, die met de eerstvertrekkende brievenmail in de maand Juni aanst. uit Nederland worden verzonden, alsmede op die welke met de eerste post van de maand Augustus aanst. uit Ned.-Indië zullen vertrekken. Maandag-avond is te Amsterdam overleden de heer Bernardus Hofman, buitengewoon geheim kamerheer van Z. H. Pius IX, ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw, kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem en deken van Amsterdam. Sir Leopold Kuper bevindt zich thans te Amster dam. Hij was opperbevelhebber der gecombineerde vloten in Japan bij de gevechten van Kagosima en Simonosaki. De Europeanen in Japan zijn aan hem verschuldigd dat zij thans nog in dat rijk geduld worden. De bijbel van czar Peter, vermeld in ons nummer van den 15 den dezer, is verkocht voor f 220. Zij die verlangen het eindexamen voor de hoogere burgerschool te Rotterdam af te leggen, moeten vóór 10 Juni van hun voornemen kennis geven aan den direc teur der hoogere burgerschool te Rotterdam, J. P. A. Francis. Men bericht dat de dader van den te Hengelo gepleegden moordaanslag onder Olst gegrepen is. Men verneemt dat de badplaats Domburg, welke in het vorige jaar zoo vele bezoekers tot zich trok, ook dezen zomer weder een ruim bezoek van badgasten te wach ten heeft. Te Hardenberg heeft het Woensdag aanhoudend gesneeuwd als midden in den winter. Te Enschedé lag de sneeuw een voet hoog. De heer Rogier heeft in de beide Kamers de voor naamste bepalingen van het tractaat van 11 Mei medege deeld. In den Senaat is die mededeeling met levendigen bijval vernomenen in de Kamer van Afgevaardigden ver nam men ook blijken van goedkeuringmaar de heer Du- «Aan bijzondere scholen, toegankelijk voor alle kinderen zonder onder scheid van godsdienstige gezindheidkan vanwege de gemeente of de provincie subsidie worden verleend onder zoodanige voorwaarden, als het gemeente- of provinciaal bestuur noodig acht. Het 1ste en 2de lid van art. 23 zijn op die scholen toepasselijk. -Aan andere bijzondere scholen kan vanwege de gemeente subsidie wordan verleend, wanneer zij bestuurd worden door erkende kerkgenoot schappen of kerkelijke gemeenten of door vereenigingen of zedelijke licha men, die rechtspersoonlijkheid bezitten; de school minstens één jaar hebbe bestaan; minstens de helft der kosten uit andere dan openbare kassen wordt gevonden en het getal der schoolgaande kinderen van 6 tot 12 jaren minstens bedraagt: 25 in gemeenten beneden de 1000 zielen, 40 9 - van 1000 tot 2000 50 ff ff 2000 ft 3000 70 ft ff 3000 5000 90 ft u 5000 u 7000 140 ff ff 7000 ft 10000 200 ft ft 10000 15000 250 ff u 15000 ft 20000 300 H ff 20000 en daarboven.' De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 53°, des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 44°, Wind N. W. Zaterdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 49°, Z. O., 's middags te 12 uren 61°, Z. W., 's namiddags te 4 uren 61°, N. O. Beegie. In de badplaats Ostende wacht men dezen zo mer den koning van Pruisen en de koningin van Wur- temberg.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2