durven vragenof het wel noodig is dit alles zoo dikwijl^ te herhalen als 't ieder in de oogen springt Zou men misschien met dat opvijzelen van 's ministers verdiensten ook eene bijzondere bedoeling hebbennu de partij zich in an dere ministers blijkbaar bedrogen ziet Hoe dit zij dit maal is het weder het gebeurde ten aanzien van Limburg op de conferentie te Londen, waardoor de heer Van Zuy- len ons vaderland bewaart heeft voor wie weet wat al ge varen. Nu kan een kind wel begrijpen, dat Limburg had opgehouden lid van den Duitschen bond te zijn, toen die bond in het vorig jaar ter aarde werd besteld. En //de er kenning" zegt de N. Rott. Cour. der losmaking is niets dan een natuurlijk gevolg van het feit zelf, het welk niemand die gezonde hersenen heeft ontkennen kan en dat daarom ook reeds vroeger onmiddellijk zonder eenige tegenkanting door V. Bismarck werd erkend. Van het oogen- blik dat de bond opgehouden had te bestaan, hebben de liberalen volgehouden, dat nu de losmaking van Limburg was volbracht en het ongerijmd was op de erkenning van een feit aan te dringenhetwelk evenmin juridiek als fei telijk te loochenen was. Ook die aandrang was eene groote onhandigheidomdat men daardoor vrees toondedat het nog mogelijk was in twijfel te trekken, wat boven allen twijfel verheven was en door niemand ontkend kon wor den. De onmiddellijke verklaring der conferentiedat Limburg onmogelijk lid kan wezen van een verbond, het welk niet meer bestaat, pleit meer voor het gezond ver stand harer ledendan het gewicht hetwelk onze minister van buitenlandsche zaken en de conservatieven aan die verklaring hechten, voor het hunne." BINNENLAND. LEIDEN, 16 Mei. Ons bericht omtrent het ontdekken der gedetineerden, die uit de militaire strafgevangenis zijn ontsnaptblijkt te voorbarig geweest te zijn. Men schrijft ons uit Boskoop: Door den sterken wind en de ingevallen koude heeft het boomgewas in de kwee- kerijen, dat in de vorige week door het schoone en warme weder buitengewoon was ontwikkeld, veel geleden. De vruchtboomen hebben veel gebloeid, zoodat er hoop is op een ruimen oogst, waarnaar zeer wordt verlangd, vooral om door ondervinding de waarde te kunnen bepalen van vele nieuwe vruchtsoorten, die in den laatsten tijd, met meer of minderen ophef, uit het buitenland in den handel zijn gekomen. Ook de aardbeziën beloven eene ruime op brengst. Telkens verneemt men dat er vee wordt afgemaakt, zonder dat de eigenaars eenige schadevergoeding ontvan gen, omdat zij verzuimden de behoorlijke aangifte te doen. Ieder wachte zich toch voor schade Een duizendtal ingezetenen van s - H a g e heeft een adres gericht aan het gemeentebestuur, om uit te vaardi gen //het verbod om honden als trekdieren te gebruiken". Er wordt niet bij gemeld of dit ziet op de verplichting, die aan de honden en hondjes, gedurende de veepest, is opgelegd om hunne meesters en meesteressen voort te trek ken, dan op iets anders. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Op een der boerderijen van de ambachtsheerlijkheid Cromstrijengelegen in den polder Hoogezand binnen N u- mansdorp, is daargesteld eene karn-stoommachine, die zeer nuttig en doeltreffend werkt. De leverancier van deze machine is J. A. van den Berghe, fabrikant te "Wouw bij Roosendaal. Het is zeker, dat die fabrikant alle aanbeve ling verdient. Door de gezamenlijke reeders te Vlaardingen is voor dit jaar weder besloten tot eene haringjagerij en daar toe, evenals in het afgeloopen jaar, 5 schepen te bestem men om de gevangen haring derwaarts te brengen. Nie mand mag met eigene vangst binnenkomen dan na 29 Juli. Alle geëmployeerden en werklieden op 's rijks marine werf te Vlissingen hebben verklaard, dat zij zich eene eventueele overplaatsing zullen laten welgevallen. Te Veenhuizen heeft iemand, die in zijn tuin op kippen schoot, bij ongeluk ook zeven kinderen getroffen, die in de nabijheid speelden, gelukkig niet doodelijk. In de gemeenten Ha af ten, Heilouw en Tuil zal geen kermis zijn. Men bericht uit Hengelo, dat aldaar een stoute diefstal is gepleegd bij den notaris Ghijndie door den misdadiger tevens ernstig is verwond. Men moet zijn spoor reeds hebben ontdekt. Men maakt er wel eens verwijt van, dat de Hollan ders Duitsch 8preken tegen de Duitschers met wie zij zaken doen. Het gewone antwoord is, dat de Duischers geen Hol- landsch verstaan. Als een bewijs hiertegen of hiervoor dee- len wij een brief mede, die dezer dagen aan de Arnhern- sche Courant gezonden werd: //UEd. Ik verzoek hiermede UEd. bevalling optenemen de onder staande Annonce 2 maal wekelyks tot den 28 mey 1867 in Uw tyding. Dedelyk na det de Annonce in UEd. tyding staat, ge lieve my te zenden de beleg-tyding. (in kruisband.) Dedelyk naar de ontvangst van UEd. rekening woorde ik UEd. de beloop inzenden of UEd. wollen actiën, so konnen UE. zulke billykst van my verkrygen. Ik hob dat UEd. my worden maken de billykste prys en rabat, dewyl ik wenschen doe dikmalig UEd. tyding voor de Annoncen te gebruiken. Met de meeste hoogachting teckne." De kapitein T. Metz, voerende het stoomschip Ada van Holland, heeft Maandag 11. een sloep gered, bemand door een adelborst en 17 matrozen, die tusschen Te iel en den Helder in groot gevaar verkeerden. Te Groningen heeft men een Hanoveraan gepakt die bezig was in een kraam op de kermis te stelen. Als men 't gelooven wil: Te Blokzijl zijn uit de maag van een jongen, die sedert eenige weken aan toeval len leedtwee levende huisslakken te voorschijn gekomen. Uit Mep pel schrijft men, dat uit de noordelijke provinciën groote koppels jong vee naar Holland worden gezonden. Nu de lijn van afsluiting voor Utrecht is opgehe ven, worden honderden stuks vee per centraalspoor, zelfs met extratreinenverzonden. Zaterdag hebben te Middelburg een veertigtal personen gebruik gemaakt van de gelegenheiddoor de directie der spoorboot te Bergen-op-Zoom aangebodenom de afdamming der Ooster-Schelde te gaan bezichtigen. Bin nen weinige weken zalnaar men verwachtde damdie Noord-Brabant met Zeeland vereenigt, voltooid zijn. BUITENLAND. De Belgische kamers hebben gisteren mededeeling ontvangen van het tractaatop de Londensche conferentie gesloten. "Wurtemberg wenscht van Pruisen de noodige naald geweren te koopen, tot volledige wapening van de armée, die waarschijnlijk uit 60.000 man zal bestaan. De koning van Beieren schijnt alle zorgen na de con ferentie aan een kant te willen zetten. Z. M. heeft zich naar zijn landgoed aan het Starnberger meer begeven om zich aan poëzie en muziek te wijden. Dezen zomer zullen te Munchen o. a. worden opgevoerd de //Lohengrin" en //Tannhauser." Een raad slechts! Sla op uwe munten Niet langer als nu: Ein Reichsthaler Maar splits naar behooren de woorden: En 't volk leze alom: Ein Reich-stahl-er. De heer Von der Goltz, gezant te Parijs, moet be vredigende berichten gegeven hebben omtrent Frankrijk® krij gstoerustingen. De minister Yon Beust heeft van den koning der Nederlanden het grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw ontvangen. De heer Von Beust heeft den keizer de ontwerp» troonrede voor de opening van den rijksraad aangeboden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te B uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°, Wind: N. O. Donderdag morgen te B uren 41°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 37°, 's namiddags te 4 uren 63°, N. O. Belgie. In eene vergadering van den raad van admi nistratie der //Association Internationale pour le progrès des sciences sociales," waarbij van de Nederlandsche leden tegenwoordig waren de heeren Mr. J. van Lennep en Jhr. Hartsenis besloten het 5de congres niet te Parijs te hou den. De voorzitter Yervoort, de algemeene secretaris Cou- vreur en het lid Bérardi hebben hierop hun ontslag inge diend. Op 26 Mei zal de vergadering weder bijeenkomen, ten einde de plaats voor het congres definitief vast te stellen. Duitschland. De commissie te Frankfort tot regeling der liquidatie van den gewezen Duitschen bondis met hare werkzaamheden bijna gereed. Pruisen. In Hanover is een spotversje op Von Bismarck in omloopwaarvan de slotzin ongeveer luidt Oostenrijk. Keizerin Charlotte gaat steeds achteruit. Men vreest voor haar leven.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2