Donderdag A". 1867. 16 Mei. N°. 2228. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m, de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (ligplaats Haven) naar Arasterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.,'s nam. te 3 u.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.; '3 namidd. te 3 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 55 m. 's morg. en te 3 u. 35 m. 'snam. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 80 m. 'sm. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 urenvan 's Rijks Directe Belastingen, MaandagDinsdagWoensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 nrenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Meermalen hebben wij de vrijheid van drukpers in dit ééne opzicht hooren betreuren, dat zij aan sommige dag bladen de gelegenheid geeft tot de schandelijkste insi nuaties, tot het belasteren van personen, wier eerlijkheid en rechtschapenheid boven alle bedenking verheven istot het verdraaien van feiten met kwade bedoelingen. Dat zulks geschiedt, behoeft waarlijk niet bewezen te worden, en de ergerlijke toon, die door enkele dagblad schrijvers wordt aangeslagen, de verachtelijke praktijken waarvan zij zich bedienen om het publiek te misleiden, bewijst ons dag aan dag, hoe laag de thermometer van hun zedelijk gevoel beneden nul is gedaald. Het verspreiden van leugenachtige berichtenhet plaatsen van valsche geruchten in andere bladen om ze daarna uit dezen weder over te nemen; het gedurig smaden van de voorstan ders eener richtingdie den vooruitgang wil op elk gebied het in verdenking brengen van kwade trouw, zoo iemand het waagt eene overtuiging uit te spreken, die men, het moge kosten wat 't wil, bij de groote menigte tracht te onder drukken het opzettelijk verkeerd aanhalen van woordenhet leggen van een anderen zin in de meest onschuldige bewe ring, ziedaar nog maar enkele van de vele middelen die door dezen en genen gebezigd worden om hun oogmerk te berei ken, met eene berekening, eene slimheid, eene gevatheid, waarlijk een Mephistopheles waardig. En toch, we zouden, om aan dit kwaad een einde te maken, de vrijheid van drukpers niet willen zien inkorten. Het is veel beter dat de laster openlijk optreedtdan dat hij in 't geheim rondsluipt. Laster te wederleggen is de grootste dwaasheid. "Wijst hem met den vinger aanals 't noodig is. Ieder onbevoor oordeelde zal hem aanstonds erkennen en hem den rug toekeeren. Hij laat zich niet doodenaan de tegenspreking ontleent Hij juist zijn levenskracht. Laat hem voor het geen hij is en hij zal uit wanhoop een verachtelijken dood sterven. Dat er zulke laster-organen bestaan verwondert ons niet en wij hebben er niets tegen dat men ze duldt. Maar het is zeker te betreuren dat er gevonden kunnen worden, zelfs onder de aanzienlijkste standen der maatschappijdie deze bladen steunen. Het pleit zeker niet voor een gedeelte van ons volkdat de vuile taal, die ze in hunne kolommen op nemen, nog zoovele gretige lezers vindt. De schrijver van den brief over dit onderwerp, dien we minder geschikt vonden om op te nemen, zal zeker met dit antwoord welj voldaan zijn. Ook de N. Utr. Cour. bespreekt het zooveel gerucht makend artikel van het Dagblad van 's-Gravenhagenaar aanleiding van hetgeen de N. Rott. Cour. omtrent den gouverneur-generaal heeft medegedeeld. //Het Dagblad" zoo lezen wij//erkent het volmon dig, dat de heer P. Mijer iedereen gefopt heeft, de libe ralen, de conservatieven, het ministerie, allen. //Om de zaak van den heer Mijer hebben wediegeheele beweging gehad; om enkele liberalen uit de Kamer te wer ken, heeft men er den koning in gemengd; om Mijer is de Kamer ontbondenom Mijer en zijne fopperij heeft de heer Keuchenius zijn voorstel gedaan, en nu roept het Dagblad: ja, Mijer heeft iedereen gefopt, het was hem maar te doen om gouverneur-generaal te worden en dan met iedereen in de Oost wel te zijn. //Welnu dat wist iedereen; het Dagblad alleen ontkende de zaak. //Heeft de heer Mijer dit ministerie gefopt of niet? Is dat dupe of complice? vraagt het Dagblad zelf. //Dat zal het moeten toonen, zegt het, en als het noo dig is" let wel //zal het moeten aftreden. Dat midden- doorzeilen, daar houdt het Dagblad niet van, ofschoon het er wel voor vreest. //Hoe zal het Dagblad nu verder met den heer Keu chenius handelendie met zijne motie tochj wel den spijker op den kop heeft geslagen?" De regeeringsbladen in andere landen hebben zich ge haast om officieel mededeeling te doen van den uitslag der conferentie. //De Nederlandsche regeering" wij maken hier de woorden van de Arnh. Courant tot de onzen //acht het blijkbaar niet noodig van het behoud van den vrede de natie kennis te geven. De Staatscourant neemt slechts over wat Reuters bureau en andere corresponden ten berichten. Eene regeering, die in haar orgaan mede deelt hoevele roodbonte en zwartbonte koeien en vaarzen door de veeziekte zijn aangetast; hoeveel kinderen er go*-" vaccineerd zijnhoe het met de raapolie en de wintergérst staat en welke kustlichten of baaktonnen tijdelijk aenigb wijziging ondergaankonmeenen wij bescheidenook wel EIDSCH DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Yan 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12®. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1