Wordt gevraagd TWEE KAMERS TE HUUR, Texas, "Wisconsin en Minnesota zijn een aantal koloniën door Poolsche boeren gesticht. Men verwacht den keizer den 19den dezer te Weenen om in persoon den rijksdag te openen. Sommigen zeggendat de regeeringom van hare vredelievende gezindheid te doen blijkende bezettingen uit StenaySaarburg en Sarregecemines zal terugtrekken alsmede dat de min. Rouher een langdurig verlof zal aan vragen. Anderen verzekeren daarentegen, dat het publiek te Parijs den toestand in 't geheel nog niet vertrouwt. Victor Emmanuel en de hertog en hertogin van Aoste worden te Parijs verwacht. Em. de Girardin heeft tegen het arrest van het hof van appèl cassatie aangeteekend. Huizot deelt in het pas verschenen deel zijner //Ge denkschriften" mede, dat koning Bodewijk Philips aan den tegenwoordigen keizer, na zijn mislukten aanslag op Straats burg, 12,000 frs. zond, om hem in staat te stellen naar Amerika te vluchten. De laatste liet den schrijver verzoe ken deze onjuiste mededeeling te verbeteren, die daarop geantwoord zou hebben, dat hij tot zijn leedwezen de ge- wenschte rectificatie niet kon geven, omdat hij voor de juistheid zijner mededeeling de bewijzen in handen had. Wat drukwerken betreft, heeft Frankrijk op de ten toonstelling 357Engeland 138Italië 102Oostenrijk 100, Pruisen 74, Turkije 55, Beieren 25, Wurtemberg 24 inzenders. Van de overige staten weet men het nog niet juist. Aan het militaire muziek-concours van 21 Juli zul len deelnemen de guides van Parijs en Brussel, de mu ziekkorpsen van de Nederl. grenadiers en jagers, van de Badensche grenadier-garde, van het Oostenr. regiment Be- nedek en van het 1ste regim. der genie van de koningin van Spanje. De dochter van den prins van Wales is gedoopt en heeft de namen ontvangen van Louise Victoria Alexandra Dagmar. De prins is naar Parijs vertrokken en zal er 8 dagen blijven. In Londen hebben zich weder gevallen van runder pest voorgedaan. Zekere honden (zie de plaat in den Nederl. Spectator) hebben zich zeker zoo gehaast om weg te ko men, ten einde niet aan banden gelegd te worden. Men zal zich herinnerendat onlangs in de provincie Nischni-Nowgorod een kolossale diefstal is gepleegd van 1,450,000 pud zout en 53,000 pud ijzer. Het proces van Werderewski, de directeur der zoutmijnen, zal eene cause célèbre worden. Vóór de ontdekking zond de schuldige zijn compagnon Terski naar Moskou, om zich in zijne afwezig heid van diens papieren meester te maken. Bij de opening van de schrijftafel vond hij een stuk waarop eenige be langrijke aanteekeningen stonden. De vrouw van Terski die er op aankwam wilde hem dit papier afhandig maken, doch dit gelukte haar eerst toen er meerdere vrouwen te hulp schoten, waarvan er eene Werderewski in den vin ger beet, zoodat hij het document liet vallen. Hij bleef tot dusverre bij alle verhooren ontkennen. Men zegt dat de regeering voornemens is alle staats fabrieken en de exploitatie der mijnen voortaan aan par ticulieren over te geven. Het is nu ruim een jaar geleden, dat de tweede ko ning van Siam overleed. Sedert dien tijd wrerd zijn gebal semd lijk een geheel jaar in een gouden kist op een prach- tigen troon, voor de bevolking tentoongesteld. Nadat het jaar verstreken was, werd het stoffelijk overschot met de meeste pracht en vreugde naar zijne laatste rustplaats ge bracht. Na de begrafenis werden er veertien dagen festi viteiten gehouden. Chili is de meest bloeiende der Amerikaansche repu blieken. Het heeft eene oppervlakte van 5800 vierk. geogr. mijlen. In 1845 was de bevolking zoowat l'/2 mill. In April 1866 telde men 2,184,955 inwoners, waaronder 832 lieden tusschen 100 en 140 jaren oud. HANDEL. ACADEMIE. ADVERTENTIES een TIMlHERMARSKNEdllT, tevens geschikt voor an der werk. Adres franco bij den Uitgever van dit blad. met of zonder den kost, gemeubeleerd of zonder meubels. Te bevragen bij G. BARNHOORN te Hillegom. Duitschland. In April zijn langs de Leipzig-Maagden- burger spoorweg 3014 personen vervoerd die naar Amerika gingen. Het cijfer der in ééne maand vervoerde landver huizers was nog nooit zoo hoog. Oostenrijk. De min. Von Beust heeft per telegraaf van den min. Yon Bismarck eene dankzegging ontvangen voor zijne pogingen tot behoud van den vrede. Frankrijk. Als al het glas waarmede //de groote taart", zoo noemt men het gebouw der tentoonstelling te Parijs, bedekt is, naast elkaar werd gelegd, zou het eene ruimte innemen van 8 Nederl. bunders. Engeland. De equipage van de Great-Easterndie voor 18 maanden was gemonsterd, heeft beslag op het schip gelegd om zich van de gage te verzekerenaangezien de eerste reis zulk eene slechte rekening heeft gemaakt. Italië. De koning heeft te Venetië 50,000 frs. gegeven ten behoeve der armen. Er zal bij het parlement een ont werp worden ingediend om 10 mill, te besteden voor ver schillende openbare werken in die stad. Rusland. Op 6 Mei teekende de thermometer te Peters- burg nog 6,8. De gemiddelde temperatuur van dien dag was 2,97. Sedert 1784 heeft men daar in de Meimaand zulk eene koude niet gehad. Turkije. De Tscherkessen zijn in opstand gekomen en wenschen naar Rusland terug te keeren. Portugal. Men zal zich herinneren, dat de koning niet op reis heeft kunnen gaan wegens herhaalde onlusten te Oporto, ten gevolge van een ingediend wetsontwerpstrek kende tot heffing van eene nieuwe belasting op een aan tal artikelen van verbruik. Dat wetsontwerp is thans door beide kamers aangenomen. Amerika. De landverhuizing neemt van jaar tot jaar toe. In New-York kwamen in 1866 aan 233,717 personen in 1865 200,009, in 1864 185,208. Van hen die met stoom schepen werden overgebracht stierf onderweg 0,44 pet..: van de passagiers met zeilschepen 1,12 pet. De sterfte was het geringst op de Engelsche, het grootst op de Hambur ger booten. Azie. Engelsch-Indië heeft eene bevolking van circa 144,674,615 zielen op eene oppervlakte van 955,238 Eng. vierk. mijlen. De Indiaansche staten beslaan eene opper vlakte van 596,970 Eng. vierk. m. met circa 47,909,000 zielen; de Fransche bezittingen 188 vierk. m. met 203,887 zielende Portugeesche bezittingen 1066 vierk. m. met 313,262 z. Calcutta had in 1866 377,924, Bombay in 1864 816,562, Madras in 1863 427,771 inwoners. Missouri is zeer rijk aan metalen. In een brief uit N.-Amerika wordt vesproken van een berg, bijna 300 voeten hoog, die bijna geheel uit ijzererts bestaat. Het is daarom te meer te bejammeren, dat men in dezen staat tot nog toe geen steenkolen gevonden heeft. Frankrijk schijnt er over te denken om voortaan over Spanje naar;) Algiers te gaan. Spanje zal dus voor deze beide landen worden wat Egypte is voor Engeland en Iudië. Tusschen Carthagena en Oran bedraagt de af- stand slechts 115 zeemijlen. Van Parijs naar Carthagena voert een spoor weg van 1994 kilometers. Men zou de reis naar Algiers, waarvoor men thans 16 uren te land en 69 uren ter zee noodig heeft, kunnen afleggen in 52 uren te land en 11 uren ter zee. Over de 10 mill, gallons melk worden jaarlijks in Londen gebruikt representeerende eene waarde van 660,400 pd. st. Ook de ijshandel in Amerika neemt aanmerkelijk toe. In de meren op 18 mijlen afstands van Boston wordt het ijs door eene soort van ploe gen in vierkante stukken gesneden van 21 duim, die dau in de magazij nen worden opgestapeld. 40 man en 12 paarden kunnen dagelijks 30 ton ijs verwerken. Eene enkele firma in Boston bevracht jaarlijks 100 schepen Naar men verzekert, heeft het gouvernement besloten ondersteuning uit de schatkist te verleeuen aan particulieren die het aanleggen van te- legraphische verbindingen, ter bespoediging van het verkeer tusschen En geland en zijne overzeesche bezittingen, op zich zullen willen nemen. De ;<lzoo te subsidieeren telegraaflijnen zullen moeten dienen om Engeland in meer of min recbtstreeksche verbinding te brengen met Gibraltar, Malta, Kurratchee, Singapore, Australië en Shanghai. In het Lahngebied bij Limbnrg heeft men sedert eenigen tijd eene uitgestrekte bedding van phosphorzure kalk of phosphoriet gevonden. De vraag naar dit artikel voor den landbouw neemt steeds toe. Dr. Schomburgh beweert, dat de Chineesche theeplant in Z.-Australië zeer goed geacclimatiseerd zal kunnen worden. In Februari zijn 242 schepen vergaan (in 1866 vergingen er 268) namelijk: 120 Engelsche, 43 Amerikaansche, 21 Fransche, 11 Italiaan-j sche, 9 Deensche, 7 Pruisische, 5 Hollandsche4 Noorweegsche, 3 Oostenrijksche, 3 Grieksche, 2 Spaansche, 2 Russische, één uit Bre men, Oldenburg, Haïti en Zweden en 8 onbekenden. Onder de schepen die verloren gingen waren 16 stoomschepen. Het getal verongelukte sche pen in Jan. en Febr. bedroeg 645, in 1866 daarentegen 678. Heden promoveerde in de beide rechten: de heer J. P. Portielje, geb. te Amsterdam, met een Academisch Proefschrift, getiteld: de artike len 413, 417 en 418 van bet Code Penal, beschouwd in verband met de Staatshuishoudkunde."

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3