kwam met de zienswijze van het gouvernementen achtte het nuttig te doen uitkomen, dat voor de eerste maal eene conferentie in plaats van een oorlog te volgen en zich te bepalen tot het sanctioneeren der daardoor verkregen re sultaten, er in geslaagd is om dien te voorkomen en de weldaden van den vrede te bewaren. In Berlijn wil men weten dat in het verdrag waarborgen zijn opgenomen tegen een mogelijken later plaats te hebben verkoop van Luxem burg aan Frankrijken dat keizer Napoleon bevel zou hebben gegeven tot staking der krijgstoerustingen. Er worden in den lande wel eens klachten gehoord over de schrale bezoldiging der onderwijzers. Waarlijk niet ten onrechte. Maar laat ons tevreden zijn en dagelijks bidden dat de Pruisen hier niet komen om ons te annexeeren. In een Berlijnsch blaadje stond dezer dagen de volgende advertentie: Daar ik vernomen heb dat Pruisen het voor nemen heeft om naar de Parijsche tentoonstelling eene modelschool te zenden, zoo beveel ik, indien het plan mocht bestaan om ook een schoolmeester er bij te voe gen, mij zeiven allerbescheidenst aan om als Pruisischen model-schoolmeester te dienen. Baculusonderwijzer op een inkomen van 50 thaler 'sjaars. BINNENLAND. LEIDEN, 14 Mei. Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw Mr. J. P. J. A. graaf Van Znylen van Nyevelt, min. van buit. zaken; den heer A. VV. de Bruine, magazijnmeester der marine, te Amsterdam tot ridder der orde van de Eikenkroon; aan den heer R. van Reeshoogl. te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag verleend; evenzoo aan den beer C. H. Becker als Nederl. consul te Stockholm. Z. M. heeft de apothekers der 3de kl. A. Machielse en J. B. Nagel voort, voor den tijd vau vijf jaren gedetacheerd bij bet leger in Oost- Indii. Z. M. heeft den maj. op non-activiteit E. K. Hamming, van het wa pen der infant., op zijne aanvrage, op een pensioen gesteld van ƒ1065 's jaars. De Fransche fabrikant H. A. Chapin is te 's-ïïage aangekomen en bij Z. M. den koning ontvangen, om een nieuw modelgeweer te laten bezichtigen. Gisteren zijn er proeven mede genomen in tegenwoordigheid van den mi nister van oorlog. Men zegt dat de voornaamste scheepsbouwmeesters van Londen naar 's - H a g e zijn vertrokkenom den mi nister van marine voordeelige aanbiedingen te doen be treffende den aanbouw van gepantserde oorlogschepen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij mis sive van 8 en 10 dezer den commissaris des konings in deze provincie gemachtigda. om toe te staan vervoer van vee van de eene weide naar de andere; mits deugdelijk blijke, dat dezelfde veehouder de beide weiden in gebruik heeft; b. om voortaan dagelijks te beschikken op de verzoeken tot het brengen van vee naar de weide, op den voet der beschikking van den minister van 24 April 11., N°. 330 onder uitdrukkelijke voorwaardedat het vee niet over de lijn worde gevoerd; en c. om toe te staan vervoer van kalverenin de weide geborennaar den stal van den eige naar mits die stal onbesmet of gedesinfecteerd zijde be trokken burgemeester zich overtuige van de waarheid en het vervoer gedekt zij door een permissiebiljet van den bur gemeester. Volgens een staat, voorkomende in de Staatscourant betreffende de veeziekte, blijkt, dat zijn aangetast in de week van 21 tot 27 Aprilin Zuid-Holland 338in Gel derland 3, in Noord-Brabant 0, in Utrecht 15, in Noord- Holland 6. Totaal 362 runderen. In de week van 28 April tot 4 Meiin Zuid-Holland 148in Gelderland 6in Noord- Brabant 2, in Utrecht 18, in Noord-Holland 11. Totaal 185 runderen. Daaruit blijkt, dat er 177 stuks minder zijn aangetast. De audiëntie van den minister van oorlog zal Don derdag a. s. niet plaats hebben. Er zullen dit jaar 25 jongelingen geplaatst kunnen worden aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Het admissie examen zal 1 Sept. plaats hebben. Zij die verlangen toegelaten te worden moeten zich vóór of op 31 Mei adresseeren aan den minister van marine met een request op zegel, behelzende: a. den naam voornaamberoepwoonplaats en geboorteplaats der ouders of voogden; b. de godsdienstige gezindheid waartoe de jon geling behoort; c. de belofte van stipte voldoening aan de bepalingen van het reglement van het instituut, terwijl moeten worden overgelegd: ai de geboorte-acte van den jon geling; b. eene verklaring dat hij gevaccineerd is of de kinderpokken heeft gehaddoor een bevoegden geneesheer afgegeven. De werken tot verbetering van den waterweg van Botterdam naar zee zijn in April zeer gevorderd. Te Botterdam is eene tweede compagnie van vrij willigers opgericht. Men verwacht dat er spoedig een derde gevormd zal worden. Te Amsterdam zal op de auctie van F. Muller, die gisteren aanving, een Hollandsche bijbel geveild wor den, op last van czar Peter de Groote in 1721 aldaar gedrukt. In ons land bestaan van dit werkzoo men zegt slechts 2, in Busland slechts één exemplaar. Een boerenknecht, die Zondag-avond in beschonken toestand Boer mond verlietis 's morgens dood op den weg gevonden. Het hoofd was geheel verbrijzeld door een vierwielig rijtuig; men gist de postkar. De leden van de sociëteit van nijveren te Deventer hebben Maandag 11. de doorloopende tentoonstelling te Arnhem bezocht. Ze zijn aldaar feestelijk ontvangen. Met de banier aan het hoofd hebben de werklieden eene wan deling gedaan door de stad, en verder naar Bronbeek en Yelp. De bovenlandsche turfdragerste Schoonoord heb ben het werk gestaakt om hooger loon te krijgen, doch spoedig hervat. Te W ij k-b ij-Duurstede heeft zich een cholera geval voorgedaan in eene buurt, waar in het vorig jaar de ziekte het hevigst woedde. Men meldt uit Assen, dat het veenbranden deze week waarschijnlijk een aanvang zal nemen. De berichten omtrent den waterstand van Bijn en IJsel luiden steeds gunstiger. Onlangs heeft de Weleerw. heer A. F. Eilerts de Haan, predikant te Noordwolde, een //Open brief aan Klaasje Zevenster" toegezonden. Als eene bijdrage tot Klaasjes geschiedenis moet men dat schrijven niet beschou wen maar het heeft toch eene zeer nuttige strekking het is eene hartelijke aanbeveling ten voordeele van de te Noordwolde op te richten werk- en industrieschool. Men hoopt daardoor honderde menschen aan brood, en verwaarloosde kinderen aan eene betere opleiding te hel pen. Klaasjes vlag dekt dus een zeer prijselijk oogmerk. Naar men verneemt, zijn reeds een niet onaanzienlijk ge tal loten in eene loterij voor genoemde school en inschrij vingen tot zeker bedrag ontvangendoch is nog eene som van omstreeks f 5000 noodig voor den aankoop van land en aankoop van een ruim schoollokaal. Mocht een goed debiet van opgemeld geschrift bijdragen tot het vinden van die som en tot het opwekken tot deelneming aan eene zoo heilzame zaak. Uit Parijs schrijft men aan het Handelsblad, over het Nederl. gedeelte van de tentoonstelling: //De zaal der grondstoffen ziet er flink uitmisschien is zij wat ledig en wat stijf, doch de vitrines zijn fraai en het tentoongestelde heeft een frisch aanzien. Wij vinden er zeep uit Delft, een fraai tapijt van de heeren Greeve en Zoonbontwer kers te Amsterdamdat uit verschillende vachten samen gesteld een fraai dessin vormt. Een tropee van borstels van De Beus uit Dordrecht ziet er heel curieus en aardig uit. Voorts vindt men er sigaren uit Deventer, houtsoorten uit Indië en allerlei kaarsen." l)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag dea na middags te 5 uren 50°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°, Wind: N. O. Dinsdag morgen te 5 uren 41°, te 8 uren 44°, Z. O., 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 47°, Z. O. BUITEN L A N D. Belgie. Voor eenigen tijd is reeds gemeld, dat voor de hymne op den vrede (waaraan de harmonie nog ont breekt), ter gelegenheid van de tentoonstelling te Parijs, bekroond is F. Coppée, geb. te Bergen. Van de 630 Fransche dichtersdie aan dezen wedstrijd deelnamendachten er zeker weinig aan door een Belg of liever door eene Bel gische vrouw te worden overwonnen. Want het schijnt dat de schrijver eene dame is, door hare dichterlijke voortbreng selen algemeen bekend en die zich achter den pseudoniem Coppée verschuilt. Brussel telde 1 Jan. 1867 189,337 inwoners. In 1866 was het aantal geboorten 5922 en sterfgevallen 8440waar onder 3469 ten gevolge van de cholera. Pruisen. De regeering heeft als gevolmachtigden bij de Zuid-Duitsche hoven gezonden: naar Karlsruhe den gene raal Von Beyer, naar Stuttgart den generaal Von Obernitz, naar Munchen den luit.-kolonel Von Hartmann. Een boekhandelaar te Berlijn heeft eene operatie- kaart uitgegeven tusschen Bijn en Seine. Uit Posen en West-Pruisen gaan een aantal Polen naar Amerika. Reeds vroeger was dit het geval. In de staten

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2