Boezelwevers BUITENLAND. Pruisen. De reis van den kroonprins en de kroonprinses naar Parijs is bepaald tegen het laatst van Mei. De Belgische gezant, baron Nothomb, is terugge keerd. De koning heeft aan den koning der Belgen en den graaf van Vlaanderen het groot-commandeurskruis van de Hohenzollernsche huisorde verleend. Frankrijk. De keizer en de keizerin zijn met den kroon prins naar St.-Cloud. De heer Jules Favre zal door den heer Falloux aan den keizer worden voorgesteld. Men beweert dat er voortdurend een aanzienlijk oor- logsmaterieel in Metz en Straatsburg wordt opgehoopt o. a. pontontreinenom bruggen over den Rijn te slaan. Er is sprake van het houden van een internationaal letterkundig congres. Engeland. De regeering aarzelt om waarborgen te geven voor de neutraliteit van Luxemburg, terwijl Pruisen op dat punt blijft aandringen. //Reuters Office" bericht dat de ver tegenwoordigers ter conferentie gisteren te drie uren eene zitting hebben gehouden. De gevolmachtigden der groote mogendheden waren daarbij tegenwoordig met de bij het Engelsche hof geaccrediteerde Belgische, Nederlandsche en Italiaansche gezanten. Er waren ook twee vertegenwoor digers van Luxemburg aanwezig. Er werd verklaard dat de waarborg voor de neutraliteit van Luxemburg onvermijde lijk is en den grondslag der onderhandelingen moet uit maken. De gevolmachtigden hebben daarop per telegraaf aan hunne regeeringen om instructiën gevraagd. De con ferentie komt Donderdag weder bijeen. Italië. De berichten uit Palermo luiden voortdurend zeer ongunstig. Men vreest voor rustverstoring. Het Ita liaansche garnizoen is aanmerkelijk versterkt. Heden zal het contract tot den verkoop der geeste lijke goederen worden onderteekend, waarover onderhan delingen zijn aangeknoopt met het huis Rothschild. Men zal zich herinneren, dat een gedeelte van het dorp Foriolo aan het Lago Maggiore onlangs in de diepte yerzonk; daar ter plaatse neemt men thans vulkanische verschijnselen en aardbevingen waar. Men brengt een en ander in verband met de werkzaamheid van den Yesuvius, die in de laatste weken zeer toenam. Rusland. Men brengt de reis van sommige leden der keizerlijke familie naar Denemarken in verband met de te genwoordige politieke aangelegenheden. Terwijl de aandacht van geheel Europa op de confe rentie te Londen is gevestigdhebben er in het rijk van den czaar groote troepen-concentratiën plaats voor de oprich ting van kolossale legerkampen bij Kalisch, Petrikan en Plonsk. In de citadel van Warschau wordt een enorme voorraad ammunitie opgehoopt. Waarvoor dit alles dienen moet zal wel geen raadsel zijn. Tin. Heden zijn afgedaan 600 blokken Billiton per 2 Cornalissen prijs geheim. ADVERTENHEN. gevraagd tegen hoog loon en vast werk. Adres in persoon bij den Boek- en Papierhandelaar H. J. T. MATYELD, Hoogewoerd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van: a. een Hulponderwijzer der le klasse, in het be zit eener acte van bekwaamheid als Hoofdonderwijzer en van acten voor de Fransche taal en wiskunde, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse, voor jongens, tegen genot eener jaarwedde van f 750 b. een tweeden Hulponderwijzer van de 3e klasae, aan de openbare lagere school N°. 2 voor onvermo- genden, op eene jaarwedde van f 350; c. een Hulponderwijzer van de 4e klasse, aan de openbare lagere school 1 voor onvermogenden tegen eene jaarlijksche bezoldiging van f 300. Zij, die verlangen voor een dezer betrekkingen in aan merking te komenworden uitgenoodigdhunne bewijsstuk ken van bekwaamheid en goed zedelijk gedragvóór of op 15 Mei ek., aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Lstdbn, 2 Mei 1867. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag de» na middags te 5 uren 70°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°, Wind N. W. Woensdag morgen te 5 uren 56°, O., te 3 uren 62°, Z. O., 's middags'te 12 uren 76°, te 2 uren 82°, 's namiddags te 4 uren 82°.,-Z. O. KUNST. De beroemde zangeres Luigia Persianidie eenige jaren geleden zich ook in ons land deed hooren in de Somnambule en de Elisire d'Aurore, i» in 52jarigen ouderdom te Parij9 overleden. Rosa Bonheur is voortdurend lijdende. Men vreest dat zg krankz in nig zal worden. Men moet zich somtijds verwonderen over den spoed, waarmee de «Illustration" afbeeldingen geeft van de eene of andere plechtigheid, o. a. van de opening der tentoonstelling. Om dit op te helderen, verhaalt ge noemd blad, dat zijn teekenaar een 9tuk hout medeneeint, dat uit twaalf itukken bestaat, die door een touw bijeengehouden worden. Heeft hg zjjne teekening vervaardigddan maakt men het touw los en twaalf graveurs itaan klaar om elk een der stukken hout gereed te maken. Vervolgens worden de stukken weer vereenigd en de plaat afgedrukt. De componist Julius Benedict heeft zijne cantate: »De legende van de heilige Caecilia" op een muziekfeest te Norwich en daarna te Londen doen uitvoeren. Men roemt deze compositie als een meesterstuk. De opera's van Verdi, naar Schillers »Riiuber" en "Don Carlos" gecomponeerd, schijnen, in Duitschland althans, niet in den smaak te vallen. De zoon van Von Weber, Max, heeft eene «Histoire de Frei- schütz uitgegevenmet eene biograpbie van zijn vader. Het was den 4den April 100 jaren geleden sedert Lessings «Minna von Barnhelm" het eerst geannonceerd werd in de «Vosfischen Zeitung". Den 2Ssten Sept. 1767 werd het stuk voor't eerst te Hamburg opgevoerd. Ponsards -Galileï" schijnt bjj de lezing beter te bevallen. In 8 dagen was te Parjjs de Istè en 2de uitgave, elk van 3000 exemplaren, uitver kocht. HANDEL. Rotterdam 7 Mei. Koffie. De Ned. Handel-Maatschappij heeft bepaald dat de eerstvolgende koffieveiling te Rotterdam zal plaats hebben op 22 Mei a. s. en bestaan uit: 73,900 balen Java en Padangliggend* te Rotterdam, Amsterdam, Dordrecht en Schiedam. Uit de eerste hand zijn heden afgedaan 1000 balen goed ordinair Java per Vriendschap tot 40 cents. Koter. Naar qualiteit van ƒ46 tot ƒ52. Tarwe. Ï26/127 Nieuwe Witl. Porls ƒ430. Kogge. 124/125 Vlaamsche ƒ285. CORRESPONDENTIE. Aan de redactie van het Leidsch Dagblad. Mijnheer Met bevreemding hebben wij in Uw geëerd Dagblad van Maandag 6 Mal N°. 2219, een bericht gelezen uit Voorschoten van welke gemeente men UEd. meldt: «In deze gemeente wordt eene proef genomen om de stallen te desinfeo- teeren door middel van gedreven gasvlammen. Over het algemeen vindt dit middel niet zeer veel bijvalen of het de besmetting wegneemt tal de tijd moeten leeren". Om de nadeelige strekking van dit bericht te verijdelen, behoeven w(j slechts mededeeling te doen van de volgende verklaring, ons door Z. Exc. den Min. van Binnenl. Zaken geworden De ondergeteekende verklaartdat de besmette stal van den veehouder Van den Arend te 's-Hage in het begin van de maand Mei 1866 door den heer De Nocker, lid der firma James F. Gregory C°., gezuiverd is door middel van gedreven gasvlammen. Dat daarna gedurende drie we ken op dien stal drie runderen van een onbesmetten stal afkomstig z(jn geplaatst geworden, zonder dat aan hen eenig teeken van ziekte was op te merkenzoodat zij na dien termyn genoemden stal als volkomen ge zond hebben kunnen verlaten. Dat de commissie wegens den veetyphus, onder wier toezicht deze proef neming heeft plaats gehad, de verklaring kan afleggen, dat het zuiveren van door veetyphus besmette stallen door middel van gedreven gasvlam men te volkomen desinfecteert en deze behandelingswijze met gerustheid durft aanbevelen. De Voorzitter der Commissie wegens den veetyphus (Get.) G. J. HENGEVELD. Voor eensluidend afschrift. De Secret.-Gen. bij het Ministerie van Binnenl. Zaken (Get.) SCHRöDER. Door plaatsing dezer regelen in Uw geacht blad zult gij hulde doen aan de waarheid en ons grootel(jk9 verplichten. Wij verblijven met de meeste hoogachting, UEd. Dw. Dienaren JAMES F. GREGORY C°. '*-Hage, den 6 Mei 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3