BINNENLAND. een feit is. Gisteren-middag werd zij te Londen geopend. Niet alleen Nederlandmaar ook België, zelfs Italië zijn toegelaten. De verschillende mogendheden worden door hunne gezanten te Londen vertegenwoordigd. Of men lang of kort zal beraadslagen, moet de tijd leeren, we kunnen echter wel zeggen dat het niet in een paar dagen zal af- loopen, zooals men in den beginne meende. Op aller lippen ligt de vraag: zal de conferentie alle moeilijkheden uit den weg ruimen en voor de toekomst den vrede waarborgen P Het antwoord verschilt naarmate men pessimistisch of optimistisch is gestemd. Op zekere gronden is de uitkomst zelfs in de verte niet te vermoe den. De Fransche regeering heeft zeer categorisch gezegd dat alle bezwaren betreffende Luxemburg uit den weg ge ruimd zullen worden. Luxemburg, zegt het Journal des Dé- bats, zal onzijdig worden verklaard, derhalve vervalt de in lijving bij Frankrijk van zelf; en Pruisen moet afstand doen van zijn vermeend recht om garnizoen in de vesting te leggen. Dat Frankrijk er niet tegen heeft om zoodoende bevrijd te worden van eene sterke militaire stellingdie al tijd zijne grenzen bedreigde, laat zich denken. Maar ook Pruisen kan zich tevreden stellen met de zekerheiddat de vesting niet in Fransche handen valt. Als men het echter hieromtrent eens isblijft nog over om te beslissen wat er verder met Luxemburg gebeuren zal. De groote mogend heden schijnen te verlangen, dat het onder den groot hertog zal blijven. Engeland wil het aan België geven, doch België bedankt voor dit geschenk. En de Luxembur gers die toch ook wel gehoord mogen wordenverzoeken om niet onzijdig verklaard maar bij België ingelijfd te wor den. Het zal niet gemakkelijk zijn om bij zooveel verschil lende belangen en inzichten, eene oplossing te vinden, waarmede alle partijen vrede kunnen hebben. En dan, al wordt de Luxemburgsche quaestie geschikt, zullen er in den loop der beraadslagingen niet andere quaes- ties op 't tapijt kunnen komenal bestaat het voornemen zich bij dit ééne punt te bepalen? Is er geen stof te over tot verklaringendie gevoeligheid kunnen opwekkende hartstochten in beweging brengen, en het werk desvredes in een oogenblik verijdelen De geruchten omtrent de ge heime voortzetting der wapening zoo van Frankrijk als van Pruisendoen sommigen betwijfelen of het met die confe rentie wel ernstig gemeend is. Doch laat ons niet vooruitloopen en de eerste zittingen afwachten. Niet de vertegenwoordigers der beschaving", het is eene juiste opmerking, die we dezer dagen in den Nederl. Spectator lazen zij die handelindustriehandwer ken kunsten beoefenenalle dezen maken geene oorlogen maar alleen de vorsten en hun mephisto's, de kwade di plomaten. De gezeten burgersde ambtenarende handels stand winkeliersde dichtersde geleerden de kunste naars, al die lieden zouden niet uit moorden gaan, wan neer zij niet door hendie de maatschappelijke machines drijven, werden opgezet, opgewonden, opgezweept, genood zaakt verblind." Uit de verklaringen die dezer dagen door de Pruisische en Fransche arbeiders zijn gegeven blijkt, dat deze klasse der maatschappij den vrede wil behouden en het onzinnige inziet van elkander dood te slaan. LEIDEN, 8 Mei. Door Z. M. zijn benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon: de milit. ambtenaar der 1ste kl. F. C. Wilsen, en de heer Mr. J. A. van der Chijs inspecteur van het inlandscb onderwijs in Ned. Indië. Bij Zr. Ms. besluit worden met ingang van 11 dezer bij het korps mariniers bevorderd tot kapit. der 2de kl. de lste luit. J. A. IJ. van Es, en tot lsten luit. de 2de luit. Jbr.W. F. Clifford Kocq van Breugel. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd: tot lsten luit., den 2den luit. J. van den Bergh van het wapen; bij het lste reg., tot lsten luit., den 2den luit. G. D. J. A. Riesz van het korps; tot majoors, de kapits. lste kl.: bij het 2de reg. C. L. Loder, van het reg. gren. en jagers; bij bet 3de reg. F. H. Dinkelman, van het 8ste reg.; tot kapit. 3de kl., den lsten luit. M. B. Erdtsieckvan het lste reg.; bij het 4de reg., tot lsten luit., den 2den luit.-adj. F. A. Egter, van het korps; bij het 7de reg., tot lsten luit., den 2den luit. J. L. A. C. de Bock, van het korp3bij 8ste reg., tot kapits. 3de kl., den lsten luit.-adj. H. P. J. Hennus, van het lste reg., en den lsten luit. C. J. F. Hubert, van het 4de reg.; in rang overgeplaatst bij het reg. gren. en jagers den kapit. T. Ongerboervan het 3de reg. inf., en gesteld op non-activiteit den majoor J. J. Rost van Tonningenvan het 2de reg. infanterie. Zondag-morgen is de tolpachtstev aan de Yink dooreeft hollend paard voor eene tilbury op den grond geworpen, doordien de boom tegen hare borst werd gestooten, op het oogenblik dat zij dien wilde openen. Zij verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Algemeen hoopt mendat spoedig het verbod op het losloopen der honden moge opgeheven worden. Het is een last voor de bezitters van honden niet alleen, maar voor ieder ingezetene. Telkens raakt men verstrikt in touwen van eenige ellen lengtewaaraan zij die zich verheugen in bezit dezer huisdierenin alle richtingen worden voort getrokken. In 's-Hertogenbosch zijn het niet de menschen maar de honden die zich beklagen. In den N. Noord-Bra- banter staat een request van de Bossche honden aan het Ed.-Achtb. gemeentebestuur. Heden-morgen omstreeks halftwaalf is een knaapje van 6 jaren in de Zijdgracht gevallendoch spoedig gered. Heden-middag te halftwee viel een jongen van 10 jaren in de Geeregracht. Ofschoon hij niet zwemmen kon, sprong J. C. Develee hem aanstonds na, en had het geluk den drenkeling te behouden. De conclusie in de zaak van de oude en nieuwe ge meente-commissie alhier zal 27 Mei genomen worden. De spoorweglijn van 's-Hage naar Gouda doorsnijdt te Voorschoten het buitenverblijf Hofwijk, de stich ting van Constantijn Huygens. Men verheugt zich dat het huis gespaard zal blijven. Te Katwijk heeft weder eene buitengewone bedee ling paats gehaduithoofde van de slechte vischvangst. Wij vernemen dat eerlang het besluit betrekkelijk de regeling van de zaak der scherpschuttersvereenigingen en andere vrijwillige corpsen zal worden genomen en uitge vaardigd. Het heeft in den laatsten tijd een onderwerp van overweging bij den raad van state uitgemaakt. De minister van oorlog zal Donderdag 9 Mei geen audiëntie verleenen. De Nederlandsche Bank heeft besloten hare agent schappen te vermeerderen door zulk eene inrichting ta 's-Hage te vestigen, en voor onderscheidene correspondent schappen een ruimer werkkring te openen. Dit laatste is reeds in toepassing gebracht te Breda, Nijmegen, Zierik- zee, Amersfoort en Winschoten. Inwoners van Sneek hebben besloten concessie te vragen voor een spoorweg SneekLeeuwarden of SneekDrachtenGroningen. Uit Winschoten is eene vrouw met 8 kinderen naar Cincinnati verhuisd. Haar man ging een jaar geleden en heeft haar de reiskosten grootendeels overgezonden. Uit Harlingen zijn in dit voorjaar reeds 550 land verhuizers vertrokken, waaronder vele welgestelde lieden. Z. K. H. de prins van Oranje heeft Maandag 11. de werken van het Noordzee-kanaal te Yelzen bezocht. De gemeenteraad van Hat tem heeft aan Dr. Mes- tingh een geschenk in zilver aangeboden, wegens de dien sten door hem tijdens de cholera bewezen. Een rijksambtenaar te Enschedé betoonde zich on langs zoo overdreven ijverig, dat hij van eenige jachtlief hebbers, die over de grenzen hadden gejaagd, betaling vorderde voor het invoeren van geweren. De bevoegde autoriteit heeft den ambtenaar ernstig terecht gewezen In de omstreken van Breda worden nog altijd voor Fransche rekening, tegen hooge prijzen, paarden opge kocht. De heer Stieltjes heeft ook te Zwolle over de ont werpen tot droogmaking van de Zuiderzee gesproken. Hij herinnerde er aan datnu de annexatiën aan de orde zijn ook Nederland er op bedacht was eene twaalfde provincie te veroveren op zijn ouden vijandde zee. De reünie van de vrijwillige jagers der hoogeschool van 1830 en '31 te Utrecht zal in Augustus plaats hebben. Het Nederlandsche ramtorenschipdat eerlang zal arriveeren, is lang 73, breed 13 el. De boorden zijn van waterdichte schotten voorzien en beschermd door pantser platen. Deze pantsering strekt zich langs het geheele schip uit en is tot de hoogte van het dek voortgezetmiddel- scheeps is zij hooger en beveiligt tevens de torens, stoom ketels enz. De beide torens zijn cilindervormigook ge pantserd en voorzien van 2 kanonnendie elk een kogel kunnen schieten van 136 pond. Het schip heeft 2 stoom werktuigen, elk van 200 paardekrachten. Het voorschip heeft een uitspringenden steven of ramwaarmede schepen in den grond geboord kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2