Donderdag A". 1867. 9 Mei. N°. 2222. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binneu-Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m, deocerige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 n.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.; 's namidd. te 3 a. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 55 m.'s morg. en te 3 u. 35 m.'s nam. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'am. tot 10 u. 30 ra. 'sa*. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegel, en Registratie dagelijks van 8—4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. In het //Journal de l'Exposition" van 27 Apriljl. leest men eene belangrijke mededeeling omtrent eene Neder- landsche uitvinding, die, naar het ons toeschijnt, te weinig de aandacht van het Nederlandsche publiek heeft getrokken. De thans algemeen gebruikelijke geleiding van telegraafdraden langs palen heeft voortdurend groote zwa righeden niet alleen om het gevaar dat aan de plaatsing dier palen langs de spoorwegen verbonden is, maar omdat de draden gedurig aan den invloed der electriciteit in de lucht, aan de nadeelige werking der weêrsgesteldheid en aan beschadiging bij stormen of door kwaadwilligheid zijn blootgesteld. Yooral in tijden van oorlog of in de koloniën waar het toezicht op uitgestrekte lijnen, zoo niet onmo gelijk, ten minste zeer moeilijk en kostbaar is, laat de geleiding langs palen veel te wenschen over. De uitvinding derhalve van een stelsel van onderaardsche geleiding, met volkomen afzondering (isolatie) der draden, zoowel onder ling als van het grondmagnetisme, en zonder eenig gevaar van beschadiging of bederf, verdient bijzonder de aandacht te trekken. Daar de kosten van onderhoudzoowel als die van toezicht, bij het gebruik dezer geleiding voor een groot gedeelte vervallen, wordt daardoor eene duurzame besparing verkregen. Zoodanige geleibuizen, waarin de afzondering door mid del van een schier onvergankelijke stof plaats vindt, zijn thans te Parijs, classe 64, N°. 1, tentoongesteld door den heer A. Holtzman, industrieel te Amsterdam. De volkomen en onverstoorbare afzondering der draden wordt daarbij verkregen door een product der koolteer-destillatiewaar aan de uitvinder den naam van brai-liquide heeft ge geven. Deze stof is aan geen bederf onderhevigwaterdicht bewaart de draden tegen oxydeering en sluit alle onder aardsche electrische en magnetische invloeden buiten. Om volkomen afzondering te verkrijgen moet elke telegraafdraad ten minste ter dikte van één Ned. duim van deze stof om geven zijn. De stof zelve is zeer onkostbaar, en maakt dus de algemeene toepassing van de onderaardsche telegraaf- geleiding mogelijk. De buizen, waarin de aldus afgezon derde telegraafdraden worden besloten, kunnen, naar ge lang van plaatselijke omstandigheden, van ijzer, hout, gebakken aardesteenasphaltpapier enz. worden ver vaardigd, en hiervan zullen de kosten van den eersten aanleg vooral afhankelijk zijn. In Nederland is, op last van het gouvernement, eene eerste proef genomen met de aanwending van dit stelsel voor 15 telegraafdraden, besloten in gegoten ijzeren bui zen, geheel zooals die thans te Parijs tentoongesteld zijn. Deze proefgeleiding is ter diepte van een Ned. el geplaatst langs den Eijnspoorweg en met het algemeene telegraaf- net in verbinding gebracht. Uit een rapport van den in genieur der staatstelegrafen aan den minister van binnen- landsche zaken is gebleken, dat deze onderaardsche tele- graphische geleiding, het eerst gesteld den lOden Juli 1865 en aan eene bijzondere waarneming onderworpen tot 6 Juni 1866, in alle opzichten geschikt wordt geoordeeld om de telegraphische gemeenschap te onderhouden, gelijk zij dan ook voortgaat tot heden, zonder de minste stoornis, te doen. Ziedaar eene zaak die wel de aandacht waardig is, en waarvan ons publiek de bijzonderheden, naar het ons voor komt, niet het eerst uit een Pransch blad had moeten vernemen. "Wij hebben ons van de juistheid dezer mede deeling overtuigden aarzelen niet den heer Holtzman met de verkregen resultaten van ganscher harte geluk te wenschen. De olifanten op Sumatra hebben zich beijverd het nut dezer uitvinding voor de koloniën door een sprekend voor beeld aan te toonen. Men weet dat men thans bezig is de telegraphische gemeenschap van Batavia met Singapore over Sumatra tot stand te brengen. Tot dat einde is een onder- zeesche telegraaf gelegd van Anjer naar Telok-Betong, die van daar over land moet worden voortgezet tot Siak en Bengkalisom vervolgens weder door een onderzeeschen kabel tot Singapore vervangen te worden. De mail-editie van den //Java-Bode" van 29 Maart bevat nu het volgende berichtDe olifanten leveren meer en meer het bewijs dat zij tot eene vroegere formatie behooren, door hunne oppositie tegen de telegraafpalen, ten gevolge waarvan de telegraphische gemeenschap tusschen de Lampongs en Pa- lembang eenige malen verbroken werd. Die tusschen de Lampongs en Java liet weinig te wenschen over." Wij mogen wel vragen of dit feit niet ware te voorzien geweesten of het dus niet verstandig geweest warehier de onderaardsche telegraafgeleidingwaarvan de deugdelijk heid toch reeds sedert lang voldoende bewezen waj^da^ delijk in toepassing te brengen? We zijn in spanning over de dingen die komen zullen. Zooveel weten wij voor het oogenblikdat de ^conferentie 1 LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 ra.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. 0

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1