0FFICIEELE BERICHTEN. van vleeschdat vermoedelijk van een ziek beest afkomstig was. Prof. Mulder te Groningendie van hetzelfde vleesch gebruikt hadis helaas aan de gevolgen overleden. Een pelterijwerker te Harlingen ontving dezer dagen een fraaie havik om op te zetten. Toen het beest geopend werdvond men een slang van nagenoeg 4 palmen lengte, die blijkbaar nog maar sedert kort zijn intrek had moeten nemen in de maag van het roofdier. Reeds zijn eenige kompagniën van het reg. gren. en jagers te 's-Hage van achterlaadgeweren voorzien. De cadetten van "Willemsoord oefenen zich dage lijks op de Zuiderzeeop de oefenings-vaartuigen Ternate en Urania. Sedert men vernomen heeft dat zich hier en daar weder cholera-gevallen hebben voorgedaanheeft de cholera- commissie te Groningen, in overleg met den burgemees ter, besloten vele behoeftige gezinnen op nieuw in staat te stellen hunne woningen en slaapplaatsen goed te reinigen en hun het daartoe benoodigde kosteloos te verstrekken. Er kwamen in de laatste dagen in de provincie Gro ningen verschillende Duitschers, die naar men vernam, den Pruisischen krijgsdienst waren ontvlucht. Bij het overbrengen van 180 miliciens naar 's-Her togenbosch is er één op de hoogte van Wijk in het water gevallen en verdronken. Men hoopt in 's-Hertogenbosch, dat ook elders commission tot stand zullen komen in het belang van de restauratie van de St.-Janskerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 79°, des avonds te 8 uren 67°, te 10 uren 58°, Wind: Z. O. Dinsdag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 62°, 's middags te 12 uren 76°, Z. O., te 2 uren 80°, 's namiddags te 4 uren 72°., Z. W. BUITENLAND. Zwitserland. Te Bern zijn een paar Engelschen gepakt die voor meer dan een millioen francs aan edelgesteenten hebben gestolen. Onder de kostbaarheden die men bij hen vond was eene schilderij van Raphaelter waarde van van 800,000 francs. Belgie. Omtrent het Nederlandsche taai-congres, dat 19 Aug. te Gent gehouden zal wordenkunnen wij nog dit vermeldenDe plechtige ontvangst der congres-leden zal geschieden Zondag 18 Augustus. Zoowel van staats- als van stadswege zijn aan de regelingscommissie ruime gel delijke bijdragen toegezegd, ten einde het congres op eene der stad Gent en den Nederlandsehen gasten waardige wijze in te richten. Er is reeds bepaald, dat in het Casino en verscheidene andere vereenigingslocalen schitterende feesten zullen gegeven worden. Pruisen. De vorst van Waldeck is te Berlijn gekomen men zegt om zijn staatje af te staan. Eene belangrijke aan winst voor Pruisen Men verwacht de sluiting van de speelbanken te Wies- baden, Homburg en Ems. Yan 27 tot 29 Mei wordt te Berlijn een molenaars congres gehouden, waarin over de belasting op het gemaal, den meelhandel enz. gesproken zal worden. Te Spandau neemt men proeven met een nieuw soort van geweer, dat nog zekerder treffen moet. Yelejonge lieden nemen thans dienst bij de marine. Als de koning naar Parijs gaat zal hij ook een uit stapje naar Brussel maken. De majoor Yon der Burg, Pruisisch gevolmachtigde te Parijsis met eene gewichtige zending naar Londen vertrokken. Saksen. De Eerste en Tweede Kamer hebben de bonds- constitutie aangenomen. Oostenrijk. Men heeft een begin gemaakt met de ver sterking van Weenen. De aartshertog Albrecht heeft, toen hij vernam dat men Benedek een aantal ridderorden had ontstolen, den generaal een brief geschreven en hem drie ordeteekens ge zonden, die hij zelf had gedragen, opdat zijn veeljarige vriend en wapenbroeder geen oogenblik de onderscheiding zou ontberen, die hem toekwam wegens zijne groote ver diensten. Erankrijk. Particuliere berichten omtrent den kroon prins luiden nog altijd zeer ongunstig. Het ontwerp betreffende de dotatie voor De Lamartine is door den senaat met algemeene stemmen aangenomen. Na den afloop der conferentie wordt koningin Vic toria te Parijs verwacht. Men verzekert, dat door het gouvernement 200,000 paarden zijn aangekocht. Om het publiek niet te veront rusten worden de aangekochte paarden in den nacht ver voerd. Op de Parijsche tentoonstelling komt onder het zet werk een meesterstuk voor, door eenvoudige aanwending van het puntteeken door den factor van eene boekdrukkerij te Weenen samengesteld. Het stelt een bloemstuk vooren is met zooveel handigheid en smaak uit duizenden dikke en dunne punten bewerkt, dat het volmaakt op eene crayon-teekening gelijkt. Men noemt de verkiezing van den heer Eavretot lid van de academie, eene politieke manifestatie. Em. de Girardin is tegen Woensdag voor het hof van appèl gedagvaard. Engeland. De heer Bright heeft in het huis der gemeen ten eene petitie ingediend, door nog 12 anderen ondertee kend, strekkende om de doodvonnissen aan de gevangen Eenians niet te doen voltrekken. Hij werd hevig bestreden door den majoor Knox. Men verwacht eerlang een tweede reform-demonstratie in Kensington-Park. De prinses van Wallis neemt voortdurend in beter schap toe. De reform-demonstratie in Hyde-Park is rustig voor bijgegaan. Er waren 40,000 a 50,000 personen tegenwoor dig. Groote militaire voorzorgen tot handhaving van de orde waren genomen, maar de soldaten en de politie wa ren zoo geplaatst, dat zij op het terrein niet gezien wer den. In de meeting zijn besluiten genomen ter veroordee ling van de gouvernements reform-bill. Italië. Bij de gehouden verkiezingen zijn tot leden van het parlement gekozente AlessandriaRatazzite Savone Percetto; te Sala, Eerrara; te Yittoria, Berti; te Acqui, Chiareste BassanoBroglio. Turkije. Er schijnen toch eindelijk hervormingen te zullen komen in het binnenlandsch bestuur; o. a. zal aan vreemdelingen het recht verleend worden om grond eigendom te bezitten. KUNST. Voor het op 19 en 20 Juni te Arnhem te houden muziekfeest zijn als solisten geëngageerd mej. Ida Dannemann (sopraan) en mej. Asmann (alt), de heer Aug. Ruff (tenor) uit Keulen, en de heer Deckers uit 's-Hertogenbosch. Het koor zal bestaan uit p.m. 150 zangers en zange ressen, het orkest uit 50 personen. Het programma bestaat o. a. uit: Psalm 42 van Mendelssohn, het oratorium «Jephta und seine Tochter", van Reintbaler, eene nieuwe ouverture van den feestdirecteur, den heer Meijroos te Arnhem, «An die Musik" van J. Otto Grimm (een nieuw werk), en het slotkoor uit Hiller's «Zerstörung Jerusalems." Bij gelegenheid van de tentoonstelling zal er te Parijs een Scandi navisch muziekfeest worden gehouden. Men verwacht uit het noorden wel 1000 zangers. Aan het hoofd van het comité voor het internationaal concours der zangvereenigiDgen van verschillende natiën te Parijs in Juli staan de mar kies De Bethisy en Laurent de Rille, directeur-generaal des Orphéus. Men roemt zeer een treurspel van zekeren Oskar Weiten te Wee nen, getiteld «Charlotte Corday", dat onlangs te Heidelberg met den mees ten bijval werd opgevoerd. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, op Donderdag 9 Mej 1867, 's namiddags te één uur. Onderwerpen1°. Benoeming van een stads-doctor. 2°. Voordragt tot wijziging van de raadsbesluiten tot heffing van plaatselijke directe belas tingen. 3°. Voordragt tot den aanleg eener schietbaan. 4°. Voordragt om trent de waterverversching. 5°. Voordragt tot verlenging der onderband- sche verpachting van de Spanjaardsbrug. 6°. Adres van Bestuurders van het genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix, om vrijstelling van beta ling voor het gebruik van gas. 7°. Verzoek van T. W. van Hartrop.om gemeentegrond. 8°. Voordragt tot verbetering der brandbluschmiddelen. 9°. Verzoek van Mren Regenten van het R. C. Wees- en Oudenlieden- huis, tot bekoming van een renteloos voorschot uit de stads bank van leening, ter verbetering van hun gesticht. 10°. Verzoek van J. H. Hoffmeister, tot het erlangen van den vrijen eigendom van den tuingrond naast het terrein waarop door hem een huis wordt gebouwd. 11°. Verzoek van de Heyder en C0., tot het leggen van 1°. een duiker, 2°. eene draaibrug over de Oranjegracht3°. een ijzeren gezonken wagenspoor. 12°. Verzoek van A. H. Peskenstot het leggen van eene stoep aan den Stillen RijD. 13°. Voordragt tot onderhandsche verhuring: a. van het huis buiten de voormalige Witte-poort; b. het huis aan de Marendorps-achtergracht. 14°. Plan en voorwaardena. tot herstelling van den wal en keldermuur aan de Hoogstraat; b. tot vernieuwing van eene brug op de Heerengracht bij het Kerksteegje; c. tot vernieuwing van eene brug over de Oranje- gracht; d. tot het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde wallen; e. tot het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde bruggen. 15°. Rekening van stads bank van leening, over 1866. 16°. Re kening der dienstdoende schutterij, over 1866. 17°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst I860, van: a bet Werkhuis; b. het Gereformeerd Minnehuis; c. bet Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3