Leidsche belangen. BINNENLAND. hopen, dat het denkbeeld bij onze vermogende stadgenoo- ten en bij allen veel ingang zal vinden en velen de com missie zullen ondersteunen." Zou Leiden hierin bij Utrecht achterblijven? Wij komen nader op dit onderwerp terug. Wij ontvingen gisteren eene circulairewaaraan wij door middel van ons blad, nog meerdere publiciteit wenschen te geven. Wij nemen haar dus op de volgende wijze over: //De commissarissen der Spaarkas, opgericht doorliet Dept. der Maatschappij tot Nut van't Algemeengevoelen zich verplicht in het belang der genoemde instelling, zich tot Leidens ingezetenen te richten. Zooals zij algemeen bekend veronderstellen mogenheeft de oprichting der Spaarkas ten doel, om den vlijtigen ar beider eene gemakkelijke gelegenheid te verschaffen en alzoo behulpzaam te zijn tot het besparen van eenige wei nige stuivers per weekgedurende de zomermaandenwan neer de verdiensten het grootst en zoowel de behoeften als de prijs der levensmiddelen het geringste zijnten einde, bij het naderen van den wintertijd, van het be spaarde gebruik te kunnen maken tot het opdoen van eenige provisionter tegemoetkoming bij het inkrimpen of geheel ophouden der verdiensten en bij het alsdan gewoon lijk stijgen van den prijs der eetwaren en brandstoffen. Om de belangstelling in deze zaak bij den fabrieks- en handwerksman op te wekken en tot bezuiniging en spaar zaamheid als 't ware uit te lokkenworden daaraan premiën verbonden, evenredig aan het bedrag der ingebrachte gelden. Het vereischte fonds hiertoe wordt gevonden uit vrijwillige jaarlijksche bijdragen of contributiënzoowel van leden van het departement als van andere ingezetenen dezer stad, die zich tijdens de oprichting der Spaarkas daartoe verbon den hebben. De aldus verzamelde gelden worden in de Spaarbank geplaatst, hetwelk ook met de wekelijksche ingebrachte gelden geschiedt, ten einde met de rente van een en ander het fonds daar te stellen waaruit de premiën en andere noodwendige uitgaven bestreden worden. Sedert de oprichting der Spaarkas, in het jaar 1850, heeft zich het verblijdend verschijnsel opgedaan van toe nemende belangstelling bij den arbeidersstand. Mag men zich alzoo terecht verheugen, met het oog op het welda dige van spaarzaamheid voor den werkman, over de gun stige werking der Spaarkasdes te meer zou het te bejam meren zijnindien men zich genoodzaakt zou zien de zaak te moeten opgeven; iets, dat zonder medewerking van ve len onvermijdelijk het geval zou moeten zijn. De oorzaak daarvan is gelegen in het van jaar tot jaar verminderen der contributiën ten gevolge van overlijden, het verlaten der stadhet bedankenenz. De korte openlegging van dezen toestand maakt elke nadere toelichting betreffende de instandhouding der Spaar kas overbodig, immers moet het uitreiken van premiën opgeheven worden, dan is er aan geene voortzetting der zaak te denken. Commissarissen doordrongen van het nut dat door de Spaarkas daargesteld wordt, en diensvolgens van het wen - schelijke om hare opheffing te voorkomen, hebben daartoe geen ander middel kunnen opsporen dan om zich tot de meergegoede ingezetenen, van wiens goeden wil zij over tuigd zijnte wendenmet het even bescheiden als drin gend verzoek, iets te willen beschikbaar stellen als bijdrage tot instandhouding der Spaarkas. Elk bedrag zal met er kentelijkheid worden aangenomen. Daar wel niemand betwijfelen zal dat zuinigheid en spaarzaamheid met het welvaren in het nauwste verband staan, en alzoo ook in het bijzonder voor den werkman van het aller hoogste belang zijn, zoodat alles wat strek ken kan om beiden te bevordereneven redelijk als loffelijk heeten moet, zoo vertrouwen wij dat commissa rissen niet te vergeefs een beroep zullen doen op de welwillendheid en mildheid van Leidens ingezetenen. LEIDEN, 7 Mei. Z. M. heeft den heer F. de Klopper benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroonden klerk bij het Rijks-archief J. H. Hingman tot commies-chartermeester bij dat archief, en den adelborst lste kl. M. J. van Lakerveld, met ÏDgang van 1 Februari jl., bevorderd tot luitenant ter zee 2de kl. Bij Zr Ms. besluit wordt met 1 Juli e. k. de betrekking van bouw meester der landsgebonwen in de residentie opgeheven en dientenge volge de heer VV. N. Rose als zoodanig eervol ontslagen, onder toeken ning van wachtgeld. Behalve hetgeen wij reeds vermeld hebbenzijn aan J. Noest, bij gelegenheid van zijn 25jarig huwelijksfeest, ook nog fraaie geschenken aangeboden door de leeraars in de bouwkunde en de leeraars van de handteekenschool van het Genootschap Mathesis. Heden-namiddag had ten huize van den heer Van der Hoek eene eenvoudige maar daarom niet minder mel denswaardige plechtigheid plaats. Eene commissie uit de Leidsche boekhandelaars overhandigde, namens hunne vak-, genooten, den heer Van der Hoek en zijne echtgenoote, bij de herinnering aan hunne 50jarige huwelijks-ver- bintenis, eene bronzen pendule, als blijk van achting en vriendschapdie de confrérieook al was het reeds een 10 tal jaren geleden dat hij den boekhandel aan zijne zonen overdeed, nog altijd den edelen grijsaard blijft toedragen. Zichtbaar getroffen door dit ondubbelzinnig bewijs van deelneming in zijn geluk, nam de jubilaris dankbaar dit bewijs van belangstelling aan. Hoewel velen zeker persoon lijk van hunne instemming in onze gevoelens zullen doen blijkengelooven wij toch dat wij de tolk van velen zijn indien wij hopendat de gelukkige echtelingen nog lang voor elkander zullen mogen gespaard blijven, en weten wij zeker dat de Leidsche boekhandelaars immer trotsch zullen zijn, dat de waardige Van der Hoek eenmaal tot de hunne behoorde. Z. M. de koning heeft eenige wijzigingen goedge keurd, die, in verband met de invoering der achterlaad- geweren, in het exercitie-reglement der infanterie en in het voorschrift betreffende de wapenen enz., zullen moeten wor den gebracht. Het voorschrift, die wijzigingen bevattende, is thans bij de kon. mil. academie gedrukt en verkrijgbaar gesteld. H. M. de koninginvergezeld van hare hofdame freule Van Zuylen, heeft gisteren een bezoek gebracht bij mej. Wundt op den huize Stadwijk, aan de kostschool voor jonge jufvrouwen te Voorschoten. De voorstelling van tableaux vivants door het genoot schap //Pulchri studio" te 's-Hage werd Zaterdag-avond vereerd met de tegenwoordigheid van H. M. de koningin en HH. KK. HH. prins en prinses Erederikprinses Marie en prins en prinses Hendrik. De minister van oorlog heeft de forten van Utrecht opgenomen en bevel gegeven de affuiten op de bastions te plaatsen. De heer Gram is benoemd tot stenograaf bij de Sta- ten-Generaal. Tot Russisch gezant bij het Nederlandsche hof is benoemd baron Knorring. Onze gezant bij het Engelsche hof, baron Bentinck zal, zoo men zegt, den koning der Nederlanden vertegen woordigen op de Londensche conferentie. De baron Tornaco heeft de residentie weder verlaten. Men verneemt dat hij naar Londen is vertrokken. De Indische mailEngelsche dienstis den 3den dezer te Suez aangekomen. //De Hollandsche boerderij" zoo schrijft men uit Parijs //is eene curieuze type onder zooveel verschillende huizen en gebouwen. Zelden is aan de boerderij der twee boerinnetjes en van den boerezoon uit Alphen, de eer wedervaren zulk een tal bezoekers uit alle natiën der we reld in karnhuis of koeienstal bijeen te zien. Jammer dat de koeien ontbreken." Uit de opgaven in de Staatscourant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-IIolland over de weekbe ginnende 21 April en eindigende 27 April, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 338aan de ziekte gestorven 59afgemaakt 217hersteld 35aan het einde der week nog ziek 27 runderenterwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 96,307aan de ziekte gestorven 46,403, afgemaakt 15,363hersteld 34,514 en nog ziek 27 runderen. Blijkens eene bij deze opgave gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 7 tot 13 Aprilin Zuid-Holland 659 in Noord-Holland 11, in Gelderland 5, in Utrecht 83, in Noord-Brabant 3, totaal 761 runderen. Yan 14 tot 20 April: in Zuid-Holland 555, in Noord-Holland 12, in Gel derland 17, in Utrecht 30, in Noord-Brabant 0, totaal 614 runderen. Yan 21 tot 27 April: in Zuid-Holland 338, in Noord-Holland 6, in Gelderland 3, in Utrecht 15, in Noord-Brabant 0, totaal 362 runderen. In verschillende gemeenten in Noord-Brabant, o. a. te II e e z eis thans de rundertyphus uitgebroken. Men meldt uit N ij m e g e ndat de desinfectatie te Cranenburg heeft opgehouden, behalve voor personen die met vee in aanraking komen. Een veeboer in Groningen heeft 21 vette koeien aan een vleeschhouwer verkocht voor f 288 per stuk. "Wij hebben bericht hoe eenige ingezetenen te Har- ling en ongesteld zijn geworden ten gevolge van het eten

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2