BINNENLAND. bevolking is de minister het antwoord schuldig gebleven en dit was ons aangenamer dan wanneer hij gesproken had. Na zijne houding in de Tweede Kamer had spre ken slechts weigeren kunnen zijn; zwijgen hield den weg open voor nadere overweging, en daar de minister verklaard heeft slechts in ondergeschikte punten van den minister Mijer te verschillen, vleien wij ons dat hijbij kalm nadenkentot de ontdekking zal komen dat deze zaak geen ondergeschikt punt isen hij dus krachtens die vooropgestelde homogeneiteit ook in dat opzicht ver plicht is de beloften van den heer Mijer gestand te doen. Alles bij elkander genomen, hebben wij ons niet over den minister te beklagen. Groote maatregelen tot hervor ming van Indië zijn niet van hem te verwachtenmaar zijn conservatisme is geen conservatisme pur-sang. Hij schijnt een gematigd en bezadigd mandie alleen wat in de war raakt, wanneer hij tusschen strijdige eischen ge klemd wordt; en de liberalen hebben welgedaan met hem te steunen, en zullen weldoen hem te blijven steunen, om voor het oogenblik erger te verhoeden, en totdat betere tijden aanbreken. Socrates zeidedat hij maar één ding goed wistdit n. 1. dat hij niets wist. In de afgeloopen week heeft de loop der politieke gebeurtenissen zeker aan menigeen die echt philosophische bekentenis ontlokt; jammer maar dat zij niet voor ons, evenals voor den Atheenschen wijsgeer, eenvoudig eene nederigheidsformule kon zijnhoe gaarne zouden wij een Socratisch niet-weten voor het wei-weten onzer beste weters verruild hebben! Maar dit is nu eenmaal het lot van het publiek. Toch mogen we niet vergeten, dat in zeven dagen tijds de nevel een klein wei- nigje opgetrokken is. Een week geleden verwachtte ieder ernstig man den oorlog binnen veertien dagen, nu rijst de barometer voortdurend en schijnt vrede te voorspellen. Die voorspellingen daargelaten, staat 't vast, dat de con ferentie Dinsdag a. s. te Londen zal geopend wordenen dat, behalve Yon Bismarck, ook de Eransche regeering uitstekende plannen schijnt te hebben. Dit bleekgisteren uit de mededeelingdoor den markies De Moustier in het wetg. lich. te Parijs gedaan. De min. verwachtte bepaalddat //de conferentie tot eene beslissing zou leiden, overeenkomstig met de belangen en de waardigheid van de bij de zaak betrokken mogendheden," terwijl hij verder aan de Ka mer beloofde, haar zoo spoedig mogelijk van het besluit der conferentie bericht te zullen geven. Het eenige onderwerp, waarmede de gevolmachtigden der mogendheden zich zullen bezig houdenis de regeling der internationale verhouding van Luxemburg, op den grond slag van neutralisatie. "Wel waren er sommigen, die ook de regeling eener nieuwe en betere orde van zaken in Europa wenschten behandeld te zien; maar Pruisen staat er op, dat het programma niet worde uitgebreid. De Oostenrijk- sche gezant heeft dan ook bepaald last gekregengeen en kele andere quaestie op het tapijt te brengen. Men voor zag dat hij wellicht lust zou gevoelen in zulk eene intieme ver gadering met een klein familiezaakje voor den dag te komen, of nog eens gezellig over de gebeurtenissen van verleden jaar te keuvelen, en en passant eenige ophelderingen te vragen. Maar 't zal niet gebeuren.//Kort en krachtig" zal de leus der conferentie wezenen het geduld van het publiek zal op een niet te zwaren proef gesteld worden. Of men nog tusschentijds een uitstapje naar de wereldtentoon stelling zou kunnen doen Wie lust heeft neme er de proef van. LEIDEN, 4 Mei. Bij Zr. Ms. besl. is aan Z. J. G. de Bothnotaris binnen het arr. Arnhemvergund zijne standplaats van de gem. Herwen en Aerdt over te brengen naar de gem. Zevenaar, en aan J. L. Kikkert ontsl. ver leend als notaris te Texel. Bij Zr. Ms. besl. wordt de kapit.-luit. ter zee A. M. J. Kroef met den 20 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, welk bevel wordt opgedragen aan den kap.-luit. J. C. Holt- zapffel, thans kommandeerende Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, die in laatstgemeld bevel wordt opgevolgd door den kapit.-luit. G. W. F. Moeth aan Mr. J. C. du Pui, is eervol ontsl. verl. als kapit. hij de dd. schut terij te Leiden, en aldaar benoemd tot kapit. Mr. A. J. Wijnstroom thans 1ste luit.; tot l9ten luit. J. van Leeuwen, thaus 2de luit. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhui» alhier opgenomen van 176 tot 210 personen. Men schrijft ons uit Voorschoten: In deze gemeent® wordt eene proef genomen om de stallen te desinfecteeren door middel van gedreven gasvlammen. Over het algemeen vindt dit middel niet zeer veel bijval, en of het de besmet ting wegneemt zal de tijd moeten leeren. Woensdag-avond had te 's-Hage in de loge l'Union Royale een rouwplechtigheid plaats ter eere van wijlen Jhr. Erans Alexander ridder van Rappard, gedeputeerd grootmeester nationaal en oud regeerend meester dier loge. Z. K. H. prins Erederik was hierbij tegenwoordig. De gewone audientiën van den minister van justitie zullen op 8 en 9 dezer niet plaats hebben. De broodfabriek te 's-Hage zag haar debiet in het vorig jaar zoozeer toenemen, dat zij 263,993 ponden meer afleverde. De HH. boterkoopers in Delft hebben aan hunne begunstigers bekend gemaakt, dat zij door de tijdsomstan digheden niet in staat zijn als gewoonlijk versche gras- boter aan te bieden. De commissarissen, naar aanleiding van art. 11 der wet van den 19den April 11. (Staatsblad N°. 30), tijdelijk belast met het toezicht over de vee-inspectie, zijn de hee- renS. de Clerq Wz., te Haarlem; G. van Geer, te Lei derdorp; F. W. van Oudheusden, tijdelijk te 's-Graven- hage; J. W. Snellen, te Gouda; W. van Oordtte's-Gra- venhage; W. Wijnaendts, te Delft; W. Rooseboom, te Vianen; F. M. de Vries van Heyst, te HardinxveldJhr. J. F. van Vredenburch, te 's-GravenhageJ. S. Korteweg, te Heenvliet; A. Stoop J.Az., te Dordrecht; W. M. van Haaften, te Sliedrecht; B. Vlielander, te Niemansdorp, en J. Zaaijer Pz., te Dirksland. In een schrijven aan de Amh. Courant over het af maken der runderen lezen wijdat het doodschieten der zieke koeien zeer slecht is gegaan. //Bij die gelegenheid is gebleken, hoe noodzakelijk het oefenen voor de burgerij niet alleen in het schieten, maar vooral in het raken is. Er waren toch onder die militairen slecht geoefenden. Een soldaat schoot op een rund. De kogel vloog in het oog. Een tweede schot. De soldaat trof den poot van het dier! Een derde, of vierde trof pas doodelijk. We meenden dat de infanterie thans wel zoo geoefend was, dat ze op eenige honderde passen van het schot in de beweegbare schijf ze ker was. Hier kon ze op zeer weinig passen afstands nauwe lijks eene koe raken, vastgebonden aan een paal!" De be richtgever voegt er bQdat het beter geweest zou zijn de stomme dieren op slachtersmanier eerst te kollen en dan den hals af te snijden. We mogen ook wel wat zuinig zijn met ons kruit en lood. Men zegt dat de oproerige blaadjes, die bij Kemmer te Utrecht verschijnen, niet weinig hebben toegebracht tot het verzet der boeren te Schoonrewoerd. Bij deze ge legenheid heeft men ontdekt, dat er in 1479 ook een ver zet tegen de toenmalige regeering aldaar heeft plaats gehad. De pastoor deed toen zijn best om de kwaadwilligen tot rede te brengen. Maar zij wilden zich voor 4 eeuwen even min laten gezeggen. Diensvolgens werd hun dorp grocten- deels in de asch gelegd. Zaterdag 11. kwam een arbeider aan den spoorweg bij den veldwachter te Winschoten, om zich in hechte nis te geven. Voor den burgemeester gebracht erkende hij schuldig te zijn aan een moord, 12 jaren geleden te Haar lemmermeer gepleegd. Toen hij op zekeren dag voor zich zei ven en voor een zijner makkers het hun toekomende geld van den opzichter ontving en die geheele som te zoek ge bracht hadbesloot hij ter voorkoming van veel ongenoe gen, zijn vriend te vermoorden en voerde zijn voornemen ook werkelijk uit, door hem, nadat hij hem eerst in het water had geworpen, eene doodelijke wonde met zijn mes in den nek toe te brengen, toen hij pogingen aanwendde om uit het water te komen. Zijn geweten had hem echter geen rust gelaten. Hij was als koloniaal naar de Oost ge gaan, maar was blijde thans in het vaderland terug te zijn, daar hij niet langer kon levenof stervenzonder voor zijn misdrijf gestraft te zijn. Men heeft hem in verzekerde be waring genomen. Mgr. Van Hooydonk, sedert 1853 bisschop van Breda, vierde Woensdag 11. zijn 25jarig jubilé. Hij werd 1 Mei 1842 tot bisschop van Dardanië gewijd. Op sommige plaatsen in den omtrek van Breda is Woensdag 11. eene aanzienlijke hoeveelheid sneeuw en hagel gevallen. Men verzekert dat de heer Mr. I. A. van Roijen, com missaris des konings in de prov. Groningen, om redenen van gezondheid zijn ontslag zal vragen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2