Zaterdag A0. 1867. 4 Mei. No. 2218. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m.. 6 u. 9 in.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 ra 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m., deoverige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 55 m. 's morg. en te 3 u. 35 m. 's nam. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30m.'»av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. De Arnh. Courant, sprekende over de wijze waarop zich de Europeesche pers in de laatste dagen met Nederland heeft bezig gehoudenbracht hierbij de gelijkenis uit den tijd der eerste Eransche omwenteling in herinnering, die van den jongen haan aan wien de kok komt vragen met welke saus hij liefst wil gegeten wordenen die daarop ant woordt ik wil in het geheel niet gegeten worden. Men beschikt over Nederland" zoo schreef de Arnhemmer //alsof nu niets meer overschoot dan het alternatief, of wij ons op zijn Eransch of op zijn Pruisisch wilden laten annexeeren. Wij antwoorden: Wij willen noch Pruisisch wordennoch Eranschnoch Engelschnoch Belgisch noch wat ook. Wij willen blijven wat wij zijn): Neder- landsch en Nederlanders." Het orgaan dat van den laster leeft, gelijk de padden van giftige insecten, heeft ook uit dat artikel weder venijn gezogen. Wij ontleenen daaraan deze zinsnede: //De natie is, en omdat zij is heeft zij recht te zijn en te blijven; het egoïsme is het instinct van het zelfbehoud, de levens- zucht die elk volk behoeft gelijk elk individu." Wij willen er hier het slot van overnemen. //Vaderlandsliefde is niet eene zaak alleen van verstand, een onderwerp alleen van logisch en wiskunstig betoog; het is ook, en bovenal, eene zaak van hart en gevoel, van hartstocht en aandrift. Eene natie die zich, om welke reden ook, uit zwakheid, uit lafhartigheid of uit bereke ning, niet of slechts half verdedigt, die zich bij de eerste aanranding willoos overgeeft, is eene verachtelijke en on zedelijke natie, die niet verdient langer onder de natiën mede te tellen. En zoover is hetQ-oddanknog niet met ons gekomen. Wie ons mocht aanranden en van welken kant, wij willen en wij zullen hem wederstaan. En wan neer de kosmopolitische wijsheid ons aanraadt dat wij ons liever gewillig overgeven en in het onvermijdelijk lot schikken moeten, zullen wij van deze hooge philosophie een beroep doen op het onverstand der praktische Vader landsliefde, en de armen en vuisten die vechten voor het behoud van het ras en zijner eigenaardigheden verkiezen boven het onwederlegbaar betoog, dat men eigenlijk voor iets vechten en iets behouden wil wat het vechten en het behouden niet waard is." Het Maandblad voor opvoeding en onderwijs", uitge geven door het Oost-Indisch onderwijzersgenootschapzegt naar aanleiding van het voorstel tot verhooging der school gelden te Leiden het volgende: //Dit voorstel schijnt niet te zijn gedaan met het doel om de lasten der burgerij te verminderen, maar om de in punten van godsdienst neu trale staatsschool tegen te werken. Hoe kon Leiden den tijdgeest zoo miskennen? Leiden, dat eenmaal eene acade mie boven vrijdom van belastingen koos! Welk een tegen hanger leveren Batavia en Samarang hiertegen op. Te Ba tavia ontbrak het bijna geheel (zoo men althans geen buitensporig hooge sommen aan privaatlessen kan ten koste leggen) aan de middelen om zich tot het ambtenaars-examen voor te bereidente Samarang zelfs ontbrak het aan goed lager onderwijs. De vrijmetselaarsloge heeft, zoo goed zij konèn te Batavia èn te Samarang hierin voorzien. Eenige harer leden geven thans te Batavia een kosteloozen cursus voor aanstaande ambtenaren. Een honderdtal jongelieden neemt er aan deelterwijl men er meer dan 50 heeft moe ten afwijzen. Te Samarang is de loge begonnen den grond slag te leggen voor eene hoogere burgerschoolen daartoe wijl hare krachten en geldmiddelen te kort schoten, de medewerking in te roepen van alle belangstellenden in Ned. Indië. Weldra zal deze school in werking treden. De vroegere majoor-Chinees heeft kosteloos het oude sociëteits gebouw afgestaan, om daarin de hoogere burgerschool op te richten. De conferentie zal dan den 7den Mei te Londen (men denkt in het gebouw van 't ministerie van binnenl. zaken), misschien onder het praesidium van lord Stanley, bijeenko men. De officieele uitnoodigingen der Luxemburgsche regee ring moeten te Berlijn en te Londen ontvangen zijn. Men was een oogenblik bang dat er niets van zou komen daar Pruisen weigerde vóór de conferentie de vesting Luxemburg te ontruimen, en Erankrijk hierop aandrong. Er schijnt dus in stilte iets op gevonden te zijn. Trouwens het publiek ziet alleen maar //door een spiegel in eene duistere rede." Zoo moeten er ook, behalve het bericht van den Moniteurallerlei geheime geruststellende mededeelin- gen omtrent de krijgstoerustingen in Erankrijk van Parijs naar Berlijn gezonden zijn. Daarop schijnt men van het verbod tot uitvoer van paarden te hebben afgezien, bepaalde grondslagen voor de conferentie schijnt geen? sprake te kunnen zijn; alleen van enkele preliminairës,. waartoe o. a. ook zou behooren, dat omtrent het groot--- hertogdom niets zal worden beslist buiten de toestemming ■m mmrn DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12c. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1