hetgeen door den heer Göudsmit gezegd is, constateert de schr. de onwettigheid van den voorgestelden maatregeldie alleen door sophismen te verdedigen isen laat dan volgen //Er is geen gewichtiger algemeen belang dan het onderwijs. Goed onderwijs is het krachtige voedselwelks versterkende levenssappen in al de aderen der maatschappij doordringen. Het is onzin te bewerendat de scholen voor meer uitge breid lager onderwijs en de hoogere burgerscholen alleen het belang der hoogere klassen bevorderen. "Wie zoo spreekt, kent den invloed niet, dien de verschillende standen der maatschappij op elkander uitoefenen. Indien de hoogere klassen achterlijk zijn in beschaving en ontwikkeling, dan werkt dit op de nadeeligste wijze op de minderen terug. Dezen missen dan voorgangers en gidsen, die hun de beste wegen weten aan te wijzen tot bevordering zoowel van hun materieel als moreel belang. Toont ons de maatschappij waarin de hoogere klassen kwijnenzonder dat daardoor tevens het welzijn der minderen schade lijdt? De over heid moet zorgen voor goed onderwijs voor alle rangen en standendaardoor alleen worden aller belangen bevor- derd. Het onderwijs op de scholen voor uitgebreid lager onderwijs en de hoogere burgerschool wordt echter niet uitsluitend voor de hoogere standen gegeven. Ieder die wil kan er gebruik van maken. Het is dan ook hoofdzakelijk de middelklasse," (en wij wezen daarop met nadruk in ons artikel van eergisteren), //die kracht der maatschappij welke er voordeel van trekt en daar de middelen verzamelt om zich te verheffen. Niets is verderfelijker dan de afscheiding van rangen en standen als een blijvenden en onverander- lijken toestand te beschouwen. De hoogere klassen moe ten voortdux-end uit de middelklassen en dezen uit de la- geren worden aangevuld. Daardoor ontvangen de betere standen steeds nieuwe en frissche krachten. Yoor dat doel is het goede onderwijs onmisbaarja bijna het eenige middel." De N. Utr. Courant wijdt een artikel aan de onderwijs- quaestie in Leiden, waarin o. a. dit gezegd wordt: //Zoo het argument van den heer S.: dat men gedwon gen is tot iets bij te dragen waarvan men geen genot wenscht te hebben, opging, zou eene gemeente geen ziekenhuis, geen korenbeurs, geen overdekte markt enz. mogen oprichten. Scholen met laag schoolgeldd. i. die voor het groot ste gedeelte der bevolking bestemd zijnkunnen nooit hunne kosten dekken uit de schoolgelden. Bij de openbare scholen moet daarvan de gemeente het tekort aanvullen, terwijl bij de bijzondere scholen dit door hare respectieve oprichters geschiedt. //Niemand wordt direct of indirect gedwongen de open bare scholen te bezoeken. Zoo er scholen van verschillende soorten bestaanhebben de ouders de vrije keuzebij welke zoo zij verstandig zijn, het gehalte en de prijs van het onderwijs invloed zullen oefenen. Het argument, dat er voor het onderwijs meer gedaan wordt dan de wet uitdrukkelijk vordertverdient dien naam niet; de wet stelt slechts een minimum, terwijl de ge meenten vrij moeten zijn om te beoordeelen of er meer gedaan moet worden. Er moet voldoend openbaar onder wijs gegeven worden, zoodat men des noods de bijzondere scholen misseu kan; terwijl het aan ieder vrij moet staan eene school voor eigen rekening op te richten. //Zoo men op scholen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs de kosten geheel uit de schoolgelden zou willen dekkenzou men deze zoo hoog moeten stellendat men ze gerust kon sluiten. //Zeer juist is het argument van den heer Goudsmit, dat, zoo men de schoolgelden verhoogt, men nog niet zeker is dat de baten der gemeenten zullen vermeerderen. //Het gezegde van den heer Eutgers, dat men zonder onderwijs geen zedelijk mensch kan blijvenis waarmaar het klinkt in zijn mond vreemd, nu hij een voorstel ver dedigt, dat ten doel heeft den toegang tot het onderwijs te bemoeilijken." De stand der hangende quaestie is nog steeds dezelfde. De conferentie zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben en beraadslagen over de neutralisatie van Luxemburg, die in beginsel door Pruisen en Erankrijk is aangenomen. In de ontruiming der vesting zal de regeering niet toestem men voordat zij in de garantie der mogendheden een soort van schadevergoeding voor haar recht heeft gekregen Pruisen moet verlangd hebben, dat Erankrijk zich zou ontwapenen. Uit Parijs is daarop geantwoord, dat Erank rijk eerst moest trachten op gelijke lijn te staan met Pruisen, dat in drie weken met zijne krijgstoerustingen kan gereed zijn. In Italië heeft men alle hoop op het behoud van den vrede. In Erankrijk vertrouwt men de zaak nog niet geheel; sommigen meexxen zelfs, dat Pruisen het voorstel der conferentie alleen heeft aangenomen om tijd te winnen. De fmantieele markt verkeert nog steeds in slingerenden toestand. De hoop van Von Bismarck opeen bondgenootschap met Busland schijnt geheel in duigen te zijn gevallen. BINNENLAND. LEIDEN, 2 Mei. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Eerste Kamer verzekerd, dat de vreemde ingenieurs een stemmig van oordeel zijndat het kanaal van Z.-Beveland de Ooster-Sckelde ruimschoots vervangt, en dat Nederland dus aan de vei'plichtingen voldaan heeft, die de tractaten het oplegden. De Indépendance meent dat deze bewering nog wel eene nadere bevestiging behoeft. Aan het Handelsblad wordt uit 's-Hage gemeld, dat Z. M. de koningspoedig na zijne terugkomst uit de hoofd stad een langdurig onderhoud heeft gehad met den baron De Tornaco. Het is waarschijnlijk in deze dagen niet zon der beteekenis dat bij het diplomatiek diner, dat Maandag door den Franschen gezantden heer Baudinis gegeven ook tegenwoordig waren de Pruisische gezant, graaf De Perponcher, en zijn secretaris, graaf Hatzfeld, met zijne echtgenoote. Men verzekert dat de Tweede Kamer der Staten- Generaal tegen 9 Mei zal worden opgeroepenen dat het wetsontwerp over de schutterijen 11 Mei in behandeling zal komen. De burgemeester van Moordrecht heeft, op last van den districts-commissaris voor de zaken der veeziekte, ongeveer twintig stuks vee in beslag genomen en doen af maken, zonder dat de eigenares daarvoor schadevergoeding erlangde. Zij had het recht op de onteigeningssom ver beurd, door te trachten het uitbreken der heerschende ziekte onder hare runderen geheim te houden. Te Schiedam is de kermis voorloopig uitgesteld. Te Groningen bestaat eene vex'eeniging van indus- trieelen en werkbazen. Ixx eene gewone vergadering werd onlangs de wenschelijkheid besprokendat in die stad een bestelkantoor werd opgericht, waar zich timmerlieden, aan nemers en timmer- en metselaarsknechts konden laten in schrijven, ten einde geschikt werkvolk of werk te verkrij gen. Deze zaak werd aan de leden timmerlieden opgedra gen. Ook bracht de secretaris der commissie tot plaatsing van leerjongens een rapport uit over de vraag: of leerjon gens, die reeds bij leden der vereeniging werkzaam zijn, ook kuxxnen deelen in de voordeelen aan jongens toege kend die door de commissie geplaatst zijn. Men stelde voor die zaak toestemmend te beantwoorden, mits die jongens geschiktheid voor hun vak hebbenen boven de 12 en be neden de 15 jaar oud zijn. Overeenkomstig dit rapport werd besloten. Op eene boerderij te "Warffum, in Groningen, heeft zich een ooieaar genesteld, die geheel zwart is, met uit zondering van eene kleine witte streep onder den buik. Voor omstreeks 37 jaren had men er ook een gezien te Ulrum. De prins-stedehouder heeft aan de groothertogelijke regeering van Luxemburg opgedragen alle belanghebbenden te verzekerendat de groothertog diep getroffen is geweest over de adressen, waarin zijne onderdanen zich voor het behoud van een zelfstandigen regeeringsvorm onder den schepter van het huis van Oranje verklaard hebben. O Bij kon. besluit zijn benoemd: tot ontv. der dir. bel. en'acc. te Valken burg c. a. (Limburg) O. T. A. Coenegracht, thans ontv. te St.-Pieter (Limburg); tot kantonrechter te Brielle Mr. C. P. E. Hanegraaff, thans subst.-griff. bij de arr.-rechtbank aldaar; tot commies bij het depart, van justitie Mr. H. A. Piepers, thans adj.-commies bij gemeld depart., en tot adj.-commies Mr. G. van Tienhuven, adv. te 's-Gravenhage. Z. M. heeft den kapt. 2de kl. bij het korps mariniers C. J. Wilkens op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ900 'sjaars. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 48°, de9 avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°, Wind: N. W. Donderdag morgen te 5 uren 42°, N. W., te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 52°, N. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2