No. 2213. Maandag A0. 1867. 29 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.j 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra 6 u. 6 m.; 9 ii. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Postbusliehtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 85 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 na. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te jspreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 191 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag DinsdagWoensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8—4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Italië. Het nieuwe ministerie is dus samengesteld en de Italiaansche volksvertegenwoordiging heeft hare moei lijke taak begonnen. Het was niet voor de eerste maaldat Victor Emmanuel aan Urban Ratazzi opdroeg een kabinet te vormen. Lang bleef men in 't onzekereaan wien de ver schillende portefeuilles zouden opgedragen worden, totdat Ratazzi eindelijk zijne mannen had gevonden. Geen zijner ambtgenooten van 1862 werd in dit kabinet opgenomen. Het warenop één naallen nieuwelingendie hunne ministe- rieele sporen nog moesten verdienen. De Siciliaan Ferrara was lid der rekenkamer. Men houdt hem voor een schran der staathuishoudkundige. Als minister van financiën zal hij in dit kabinet een groote rol kunnen vervullen. De generaal Thaon di Revelmin. van oorlogis slechts bekend als adjudant van prins Humbert, en de Turynscheprofes sor Coppinomin. van onderwijs', was ondervoorzitter der Kamer. De afgevaardigdengeneraal Pescettomin. van ma rine, en Deblasio, min. van handelindustrie en landbouw deden als afgevaardigden meermalen van zich spreken. Het senaatslid Giovanola, min. van openbare werken, staat'be- kend als een bekwaam administrateur. Tecchio alleen was in de dagen van Cavour minister en voorzitter van de Kamer. Met de benoeming van den senator graaf Cam- pello tot min. van buitenlandsche zaken was het kabinet compleet. Toen Ratazzi in de vergadering van den llden April de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend maakte, was het te verwachten, dat er geïnterpelleerd zou worden over de aanleiding der ministerieele crisis. Wel beloofde het hoofd van het nieuwe kabinet op de interpellatie van den heer Ferraris te zullen antwoorden, maar hij verge noegde zich met den 16den te zeggen, dat hij meende op de vraag te moeten zwijgen. Men is dus omtrent dit punt even wijs gebleven. Misschien is het vermoeden niet onge grond dat de zegepraal van de voorstanders eener nauwere alliantie met Frankrijk in verband staat met de Luxem- burgsche quaestie. Het verdient althans opmerking, dat juist in de laatste dagen sommige Italiaansche bladen zich niet bijzonder welwillend over Pruisen hebben uitgelaten, en de Pruisen zich op Italië ook zeer verstoord toonen. Men verzekert zelfs, dat Victor Emmanuel en Napoleon in 't geheim brieven hebben gewisseld. Misschien zal eerlang dienaangaande meer aan 't licht komen. Inmiddels dient men niet te vergeten, dat Ratazzi gehuwd is met jonk- vrouwe Bonaparte-Wyse, eene nicht van Napoleon III, terwijl Campello de schoonvader is van eene andere nicht des Franschen keizers, Marie Bonaparte. Intusschen heeft ook Ratazzi volstrekt geen plan Italië in een krijg te wikkelen. Hij heeft verklaard dezelfde be ginselen te zijn toegedaan als het vorige kabinet. Er wa ren zoo zeide hijin het buitenland geene aangelegenhe den, waarmede Italië zich bijzonder had bezig te houden. Men kon zich dus geheel aan de binnenlandsche organi satie wijden. Aan" de September-conventie zou eene loyale uitvoering gegeven worden. Een plan tot liquidatie der geestelijke goederen en een ontwerp voor groote werken zouden eerlang ter tafel komen. Inzonderheid zou hij zich beijveren ten spoedigste de finantieele aangelegenheden te regelen. Zijne zienswijze dienaangaande is ons bekend uit eene rededie hij voor de kiezers te Alexandrië heeft uit gesproken. Om het tekort te dekken zal hij noch tot vermindering van de rente op de staatsschuld, noch tot vermeerdering van belastingen zijne toevlucht nemen. Het eenige groote middel van bezuiniging acht hij de vermin dering van uitgaven voor leger en vloot. Italië dient te besluiten tot eene stelselmatige onzijdigheid. Het leger moet verminderd de aanbouw van schepen gestaakt wor den. Italië, jaren achtereen het brandpunt van zoovele woelingen, zal dus de onrust in Europa niet komen ver meerderen. Menige staat zal het misschien benijden, als eerlang door Frankrijk en Pruisen het zwaard wordt ge trokken tenzij Napoleon er anders over denkt. Wij deelen hier een uittreksel mede uit een particulie ren brief van een Duitsch hoogleeraar: Maar verder gaat bij ons de ongunstige stemming niét. Geen verstandig Duitscher denkt aan eene gewelddadige vehoyering der Nederlanden; niemand verlangt zelfs, dat gij vrij willig de LËIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden..... 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer 0.15. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. ft Ook uit uwen brief zie ikdat het domme spooksel van de veroveringslust van Pruisen op uw land algemeen bij u ver breid isterwijl het onzinnige van zulk een vrees toch voor de hand ligt. Voor zoover men zich in Duitschland om Holland bekommert en oprecht gesproken is dat veel minder dan te wenschen wasevenals men in Holland eene merkwaardige onbekendheid met Duitsche zaken heeft voor zoover men zich bij ons om Holland bekommertis men stellig niet juist aan- genaam aangedaan door de onverholen sympathie, well^ftl onzen bittersten vijand, den overwonneling van Köiiigfgratz, betoondet en den tegenzin dien gij tegen het nu gelukkig vol brachte tot stand komen onzer éénheid aan den dag legdet.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1