heeft zijn intrek genomen op het koninklijk paleis en zal tot den 27sten blijven. Men wil wetendat de Fransche gezant Benedetti door een ander vervangen zal worden. Dat het leger mobiel gemaakt zou wordenblijkt slechts een beurs-alarm geweest te zijn. Toch verwacht men dat eenige armeekorpsen bevel zullen ontvangen om zich in Kriegsbereitschaft te houdennaar aanleiding van hetgeen er uitgelekt is omtrent Frankrijks krijgstoerustingen. De koning zou op "Witten donderdag aan den hofprediker Sneth- lage zijn vrees voor oorlog te kennen gegeven hebben. Sommigen verhalendat de kroonprins tot den president van den rijksdag Simsonbij zijn afscheidgezegd heeft de kansen des oorlogs tegen die des vredes staan als 99 tot 1. Men verzekert, en dit zegt zeker ietsdat Pruisen voor het geval van oorlog, reeds nu alle finantieele mid delen ten dienste staan. De regeering wil de Luxemburgsche quaestie in statu quo houden, totdat de landdag er zich over uitgelaten zal hebben. Men weet dat de persoon des keizers altijd en overal door geheime agenten omringd isdie voor zijn leven moe ten waken. Uit overgroote bezorgdheid zien deze lieden ovei'al moordenaars en dolken. Dit bleek nog onlangs, toen de keizer de tentoonstelling bezichtigde en voor de Oos- tenrijksche afdeeling van werktuigen voor den landbouw stilhield. De vice-president der Oostenrijksche commissie nam een zeis opom daarmee voor de oogen van den sou- vei'ein een stuk hout door midden te maaien. Maar nauwe lijks had hij het werktuig opgeheven, of een agent schoot toe en hield zijn hand vast, meenende dat het de keizer was, die afgemaaid moest worden. Ook de kappersbedienden zijn //en grève." Op eene vergadering hebben zijzeker uit gewoontehunne patroons duchtig in het haar gezeten. De telegraphische gemeenschap tusschen Indië en En geland is sedert den 25sten Maart geheel gestremdten gevolge van overstroomingen bij Bagdad. Garibaldi heeft het hem aangeboden eerevoorzitter schap der Beform-League aanvaard. Den 6den Mei 's avonds te 6 uren zal er eene groote meeting in Hyde-Park gehouden worden. De heer Gladstone heeft verklaard, dat hij voort zou gaan de liberale partij te dienen, doch dat hij niet langer leader wilde zijn. Het Fransche gouvernement heeft onlangs 40,000 achterlaadgeweren aan Engelsche fabrikanten besteld wel dra zullen de laatsten worden afgeleverd. De generaal Langiewicz, die bekend is uit den jong- sten Poolschen opstand, is Turk geworden en strijdt op Candia tegen de Grieken. Men verwacht in Epirus een op stand. De Grieken willen niet alleen dit gewestmaar ook Macedonië en Thessalië annexeeren. Keizer Maximiliaan wil voorwaardelijk capituleeren maar Juarez verlangt onvoorwaardelijke overgave. Het gouvernement te Washington heeft een specialen afgevaardigde naar Engeland gezondenom de quaestie van arbeid en arbeidsloonen te onderzoeken, om op die wijze een einde te maken aan de moeilijkhedenwaarin vele Amerikaansche handelaars gewikkeld zijn. Daar al de arbeiders steeds hooger loon eiscbtenverhoogden de pa tronen voortdurend de prijzen der fabrikaten, en dit maakte dat de buitenlandsche producten, die van'zelf goed- kooper waren, meer aftrek vonden dan de inlandsche. Nu verhoogde men de invoerrechten, maar het gevolg hiervan was alleen, dat de arbeiders weer hooger loon eischten. Dit kon zoo tot in het oneindige zijn voortgegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Bevallen: E. J. P. Quant, geb. De Bruijn, D. J. P. van der Walle, geb. De Jong, C. Batist, geb. Van Hooidonk, Z. A. M. Nieuwenhuizengeb. Hendriks, Z. H. M. H. Ribot, geb. Blijleeven, H. G. van de Laar, geb. Van Moerkerken, Z. G. den Haan, geb. Ravensberg, Z. L. Bon geb. Van der Meer, D. E. S. de Lange, geb. Starkenburg, Z. A. van Ouwerkerk geb. Schultze, Z. VV. J. Hensen, geb. FortrieD. M. den Os, geb. Piket, H. C. Brüning, geb. Mense, Z. M. Zandvliet, geb. Lut, Z. D. Weijersgeb. Bernard, D. I. C. van Dissel, geb. Dee, Z. C. W. M. J. Blok, geb. Prillevits, Z. W. Knol, geb. Van der Walle, Z. C. Vos, geb. Van den EndeD. I. Blom, geb. Van Ark, D. J. van Wijk, geb. Onvlee, I). A. M. A. Visser, geb. Fischer, D. A. G. vanNifterik, geb. Van DonkZ. M. Verra, geb. De Jonge, D. Geliuwd: H. den Hertog jm. en H. Sirag jd. P. Dreef jm. E. Mielo jd. E. Teske wedr. en M. J. Jasperse jd. J. de Vrind wedr. en J. van der Walle jd. J. Hoppenbrouwer wedr. en A. M. van Vliet jd. J. A. Okhuijsen jm. en M. J. Sloots jd. C. Wendel jm. en M. E. Veilbrief jd. J. van Donkelaar jm. en J. Schrijver jd. - J. Jasperse wedr. en G. Kooien jd. OverledenJ. J. Erades 44 j. A. A. Jongmans Z. 1 m. T. van der Winden W. 54 j. P. Gordijn W. 76 j. P. H. Pracht Z. bijna 6 m. A. Trommelsouserwed. J. Vuysting, 80 j. M. C. Key- zer D. ruim 1 j. M. E. Berg D. 4 w. M. F. Berg D. 4 w. J. van den Bos 58 j. P. Sjardijn W. 70 j. H. A. R. Kramer Z. 20 j. H. Prins Z. 20 j. D. van der Blom Z. 3 m. M. Pe- rijnwed. G. Kortijn 72 j. D. van der Togt Z. 20 d. ADVERTENTIEN. Een Burgerjufvrouw zoekt in of buiten Leidenliefst terstondgelegenheid tot inwo- uingen om tevens behulpzaam te zijn in een gezin, daarvoor eene vergoeding van twee gulden per week willende gevenzijnde voorzien van bed en toebe- hooren. Brieven franco letter X. aan het Bureau dezer Courant. Frankrijk. Daar prins Napoleon naar zijn kasteel Pran- ginsaan 't meer van G-enève, vertrokken isen daar eenigen tijd denkt te vertoeven, zoo meent men, dat er nog geen dreigend gevaar op handen is. Maar mogelijk is hij Pran- gins voorbij en naar Florence gespoord. Engeland. Nu het Lagerhuis voor het oogenblik niet met de reformquaestie bezig is, scbijnt het volk die taak te hebben overgenomener worden bijna dagelijks meetings gehouden. Yeel nieuws komt er eigenlijk niet voor den dag. Men wijdt vooral de aandacht aan een amendement van den heer Gladstone, om de bepaling eener tweejarige inwoning in eene gemeente als een der grondslagen voor het kiesrecht in dien zin te wijzigen, dat slechts één jaar vereischt wordt. Spanje. Het Spaansche gouvernement heeft er in toe gestemd, dat het Engelsche schip Queen Victoria met de lading zal worden teruggegeven, of dat daarvoor aan de eigenaars eene vei'goeding zal worden uitbetaaldterwijl tevens besloten is, de in deze zaak schuldige officieren te Btraffen. Turkije. De aardbevingen op Mitilene hebben nog niet opgehouden. Men berekent, dat om al de schade te herstel len ongeveer f 26,000,000 noodig zouden zijn. Busland. De grootvorst en zijne gemalinprinses Dag mar, zullen in het begin van Mei naar Kopenhagen ver trekken. Amerika. De inwoners van het door de Vereenigde Staten aangekochte Bussisch-Amerika zullen gedurende drie jaren de vrijheid hebben omzoo zij willennaar Busland te verhuizen. KUNST. Het mag overbodig geacht worden de aandacht te vestigen op de aller belangrijkste tentoonstelling van schilderijen van oude meesters in het ge bouw van het genootschap «Arti et Amicitiae" te Amsterdam. Wij willen dan ook alleen de namen noemen der Leidsche schilders, die hier verte genwoordigd zijn door enkele meesterstukken. Het zijn: Ger. Don, I. van Goyen, Lucas van Leyden, Gabriël Metsu, Fr. van Mieris (de oude en de jonge), K. de Moor, Rembrandt en Jan Steen. Tevens vermelden wij hier gaarne, dat onder de inzenders onze stad vertegenwoordigd is door den heer Mr. Kneppelhout van Sterkenburg terwijl de academische bibliotheek enkele kostbare portretten afstond. Het beroemde portret van Goethe van 1779dat in het bezit is van den Cottaschen boekhandel, is in het photographiscb atelier van Kay- ser en C°. te Stuttgart gereproduceerd. De oude koning Lodewijk I van Beieren schreef in eene condolean cebrief aan de weduwe van den schilder Von Cornelius: De zon verduis terde (het was op den dag der zonsverduistering), toen hij ontsliep, die een zon was voor de kunst. Het zonnelicht schijnt weer, maar het valt te betwijfelen of er een tweede Cornelius zal opstaan. Hier, waar ik zijn doodsbericht ontving, had ik hem, bijna een halve eeuw geleden, leeren waardeeren." De jaarlijksche tentoonstelling van beeldende kunsten is in het pa leis van nijverheid in de Cbamps Elysées geopend. Het aantal schilderijen is 500 minder dan ten vorige jare. De expositie is qualitatief slechts mid delmatig. Onder de schilderstukken op de wereldtentoonstelling is er een van Karei XV, koning van Zweden, die ook als dichter zich een gunstigen naam verworven heeft. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1866, ten laste der gemeentevóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd ingedieud zijn voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Burgerlijke Stand van Leiden, van den 18den tot en met den 24sten April 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3