Leidsche belangen. BUITENLAND. door den algemeenen bond gewaarborgdaan de volksver tegenwoordiging was de noodige medewerking tot oplos sing der groote nationale vraagstukken verzekerd. Met liet sluiten van deze vergadering" zoo ging bij voort //zijn ook de verwachtingen, welke ons gemeen zijn met onze broeders in Zuid-Duitschlandhare vervulling gena derd. De tijd is daar, waarin ons Duitsch vaderland door zijne vereenigde krachten in staat is gesteld om in vrede zijne i-echten en zijne waardigheid te handhaven. Het nationaal zelfbewustzijn, hetwelk op den rijksdag tot eene hartverheflende uitdrukking is gekomen, heeft in alle deelen van het Duitsche vaderland krachtigen weerklank gevonden. Niettemin echter zijn geheel Duitschland, zijne regeeringen en zijne volken het daarover eens, dat de herwonnen nationale macht voor alles hare beteekenis in de beveiliging van de zegeningen des vredes zal moeten erlangen. //Geëerde Heeren! Het groote werk, waaraan wij door de Voorzienigheid geroepen zijn om mede te arbeiden, gaat zijne voltooiing te gemoet. De volksvertegenwoordi ging der afzonderlijke staten zal aan datgene, wat zij in gemeeuschap met de regeeringen tot stand heeft gebracht, hare goedkeuring niet onthouden. Dezelfde geestwaardoor de taak gelukt is, zal ook verder de beraadslagingen lei den. Zoo kan de eerste rijksdag des Noordduitschen bonds zijne werkzaamheden met het edel bewustzijn besluitendat de dank des vaderlands hem begeleidt en dat het werk, hetwelk hij tot stand heeft gebracht, zich onder Gods bij stand zegenrijk zal ontwikkelen, zoo voor ons als de toe komstige geslachten. God zegene ons allen en ons dierbaar vaderland Na deze troonrede verklaai-de Von Bismarck namens de bondsregeeringen de zitting voor gesloten. Gisteren-avond kwam ons De Opmerker" van 20 April in handen en wij waren verrast daarin een zeer uitvoerig artikel te vinden over de //aanvragen om concessie voor eene waterleiding te 's-Gravenhage." Het geeft een overzicht van het geheele rapport van den gen.-maj. Delprat, dat thans gedrukt en aan belanghebbenden rondgezonden is. Omtrent de aanvragen der heeren De Veer c. s. lazen wij daarin nog het volgendeZij stellen zich voor het water te nemen uit de duinen tusschen Scheveningen en Katwijk over eene oppervlakte van 2360 bunders. Hit die gronden gedurende 2 droge jarenkunnen getrokken worden 4800 kub. el daags, waarvan 4/7 voor 's-Hage zou bestemd ziju. De bevolking stellende op 100,000 zielen, verkrijgt men 27.4 kan per hoofd, eene hoeveelheid waarmede men in de behoeften van Amsterdam voorziet in de droogste tijden. Vol gens eene kaart bestaan de waterleidingen uit kanalen van verschillende breedte. De kanalen aan de landzijde zijn 3.50 el in den bodemaan de zeezijde 2 el. De bodem op het laagste punt bij de uitpomping is gesteld op 1 el onder A. P. of 0.76 el -j- D. P. Voor de voldoening aan de door het bestuur gestelde eischen verlangen de aanvragers eene subsidie van f 12000 'sjaars gedurende 20 jaren, of eene rentegarantie van 5 ten honderd, d. i. 75,000 op een kapitaal van f 1,500,000 gedurende 10 jaren. BINNENLAND. LEIDEN, 25 April. Bij Zr. Ma. besluit zijn tot ridders der orde van den Ned. Leeuw be noemd Dr. J. C. G. Boot, hoog), te AmsterdamJ. W. Bake, administr. van de Hollandscbe IJzeren Spoorweg-MaatschappijDr. D. Lubach, te Haarlem; Dr. G. A. N. Allebé, te Amsterdam, en Dr. M. Polano, te Rotterdam; voorts is aan Jhr. J. L. H. Pompe van Meerdervoort op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgem. der gem. 's Gravesandeen in zijne plaats benoemd A. S. M. Hageman. Aan den luit.-kol. der artill. van het leger in Ned.-Indië J. L. Lind wurmthans met verlof in Europa» js eervol ontslag verleend, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen. Verder zijn op hunne aanvrage op pensioen gesteld de luit.-gen. C. H. Happé, inspecteur van het wapen der inf., ten bedrage van ƒ3000 'sjaars; de gen.-maj. G. baron van der Duyn van Maasdam, Zr. Ms. adjudant in buitengew. dienst, ten bedrage van ƒ2400 'sjaars, ouder toekenning van den rang van luit.-gen; de kapit. H. T. Prins, van het 8ste reg. inf., ten bedrage van ƒ1065 'sjaars, en de opperwachtm. W. van Ling, der marechaussee, met toekenning van den rang van 2den luitenant. Men schrijft ons uit Katwijk: De oudste menschen van dit dorp herinneren zich niet zuik een slechte vischvangst als dit voorjaar. Paaschmaandag zijn de armen bedeeld. In een huisgezin met acht kinderen had de man van 1° Juli d. v. j. tot heden slechts ruim f 34 ontvangen. Te Delft heerscht groote bedrijvigheid aan 's Rijks constructiewinkel. Al de geweermakersdie bij de regimenten gemist kunnen worden, zijn naar die stad opgeroepen om de tegenwoordige geweren te veranderen. Ook aan parti culiere fabrikanten is een deel van dit werk overgelaten. Men verwachtdat ons leger weldra geheel gewapend zal worden met een verbeterd schietgeweer. De 90ste algem. vergadering van het congres der Nederl. maatsch. ter bevordering van nijverheid zal 2 Juli en vol gende dagen gehouden worden in het gebouw Diligentia te 's-Hage. Onder de punten van beschrijving komen o. a. voorkan de stroovlechterij in Nederland een tak van volksbedrijvigheid worden en welke middelen zouden kunnen dienen tot verbetering der volksvoeding in Neder land Verder: de arbeid van kinderen in fabrieken, het industrieel onderwijs aan meisjes, enz. Op de vergadering van de vereeniging voor statistiek, die 4 Mei te Amsterdam gehouden zal worden, moet o. a. in behandeling komen het verslag omtrent den tegen- woordigen toestand der arbeidende klasse in Nederlanden d over vereenigingen van arbeiders. Z. M. de koning heeft den onderwijzer J. N. Dirks, te Groot-Zundertbij eene missive HDs. tevredenheid doen betuigen wegens eene belangrijke beschrijving van het voorm. hof te Laar in die gemeente. De oudheid van dit hof dagteekent van het jaar 600. Het was eens het lustoord van de baanderheeren van Breda, de prinsen van Nassau wier graftombes de Groote Kerk van Breda versieren. Z. M. de koning wordt nog vóór het einde van deze maand te Den Helder verwacht. De audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag den 27sten dezer niet plaats hebben. De geheele bezending van Nederland voor de Parijsche tentoonstelling bestond uit 34 waggons met 800 kisten. De bekende koninklijke tent bleek bij de aankomst geheel onbruikbaar te zijn. Er is in allerijl een rempla9ant be steld, die 4000 frs. zal kosten. De gouverneur der koninkl. milit. academie te Breda heeft den kommandant Gerlach uitgenoodigd zich met den hoogleeraar Yan Heusden en den majoor Kempees in com missie te vereenigen om een programma saam te stellen voor het toelatings-examen. De 1ste luit. Muschart is secre taris dier commissie. Het verdient algemeen bekend te worden, dat de lieer J. Versfeit, raadsheer in het gerechtshof van N.-Brabant, eene opwekking heeft gericht aan zijne protestantsche land- genooten, om mede te werken aan de restauratie van de St.-Janskerk te 's-Hertogenbosch, het pronkstuk der Nederlandsche bouwkunst. Ook uit andere oorden van ons land komen nu be richten omtrent de schade, door een on weder Zaterdag 11. veroorzaakt. Te Appingedam zijn hagelsteenen als knik - kers gevallenen te Z u i d h o r u heeft de bliksem een ste- vigen populier letterlijk verbrijzeld. Te Bolsward trof de bliksem het koepeltorentje van de Minderbroederskerk. Hierop volgde Zondag een geweldige storm. Een notaris te Leeuwarden heeft eene zate en landen onder Deinumgroot 36 bunders, 77 roeden en 10 el verkocht voor f 67,755.75, zonder de kosten. De jaar- lijksche huur was tot heden f 3468. Vele strijdlustigen, die uit Mexico terugkeerden, zijn te H a r d e r w ij k aangekomen om in het Indische leger te dienen. Men meldt als een curiositeit uit Nieuwehorne, dat een zeug aldaar 19 biggen heeft geworpen. De visschers van TJrk weten nog altijd met de ha ring geen raad. Van 15 tot 20 April vingen ze 270,000 stuks. De Rijnspoorwegmaatschappij zal met 1 Mei van en naar alle stations dagelijks retour biljetten geven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 58°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°, Wind: Z. W. Donderdag morgen te 5 uren 49°, Z. W., te 8 uren 52°, 's middags te 12 uren 56°, N. O., 's namiddags te 4 uren 54°, W. Zwitserland. Op 2 September zal er te Lausanne een internationaal arbeiderscongres geopend worden. Zweden. De Zweedsche Tweede Kamer heeft met 103 stemmen tegen 53 het voorstel aangenomen tot afschaffing van de doodstraf, maar de Eerste Kamer heeft het ver worpen met 39 tegen 38 stemmen. Er loopt een gerucht van een of- en defensief ver bond tusschen Zweden, Denemarken en Erankrijk, onder het opperbevel van keizer Napoleon. Pruisen. De koning van België is te Berlijn gearriveerd

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2