N°. 2211. Vrijdag A0. 1867. 26 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m 6 u. 6 in.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sa», Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 ureu. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, vau 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en'Registratie dagelijks van 8—4 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Pruisen. Na het krijgswezen kwamen de financiën van den bond aan de orde. Sommigen verlangden vermindering van inkomsten, maar de minister Von der Heydt wilde niet toegeven. Hij raamde de bondsuitgaven op 75 en de inkomsten op 50 millioen. De overige leden van den bond moesten dus bijdragen om het te kort van 25 mil lioen te dekkenPruisen kon het toch alleen niet doen. Overigens leverde deze afdeeling evenmin als de behande ling der laatste artikelen belangrijke gezichtspunten op en wij zouden den rijksdag voor gesloten kunnen houden, indien we nog niet uit de laatste zittingen een paar bij zonderheden moesten mededeelendie wel de aandacht verdienen. Toen men handelde over de betrekkingen van Zuid- Duitschland tot den bond, stelde de afgevaardigde Lasker een amendement voor, volgens hetwelk de opneming van de Zuidelijke staten in den bond, op voorstel van den bondspresident, langs den weg der bondswetgeving zou plaats hebben. Nu had Yon Solms den vorigen dag geïnterpel leerd over de opname van het geheele groothertogdom Hessen, dat slechts voor een klein gedeelte tot den bond behoort. Yon Bismarck jhad gezegd, dat de toetreding van Hessen, met het oog op den vrede van Praag, niet kon plaats hebben zonder toestemming van Oostenrijk. De Darmstadscke bondscommissaris Hoffmann gaf daarop thans te kennen, dat het groothertogdom door de aansluiting wel grooter rechten verkrijgen, maar ook meer lasten op zich nemen zou. Toch hoopte hij dat deze aangelegenheid spoedig in 't belang van Duitschland en Hessen beiden geregeld zou worden. Er is dus geen twijfel aan, of het groothertogdom zal weldra zijne zelfstandigheid aan Prui- sens grootheid ten offer brengen. Want één Duitschland of liever één Pruisen moet het worden. //Het vredestractaat van Praag" sprak Von Bismarck //spreekt van de nieuwe organisatie van geheel Duitschland, en dat omvat de internationale zoowel als de nationale betrekkingen tusschen het Noorden en Zuiden. Als de Zuid-Duitsche bond tot stand gekomen is, dan zullen het N.- en Z.- Duitsche parlement niet van elkander af te scheiden zijn." Tenzijvoegen wij er bijalle Zuidelijke staten zich op lossen in den N.-Duitschen bond, hetwelk misschien nog meer in den geest zou vallen van Pruisens minister. Als hij er de Polen maar buiten laat, want ook de Poolsche afgevaardigden hebben evenals de Deensche ten stelligste verklaard, dat zij volstrekt niet op den eeretitel van Duit- schers gesteld zijn. Bij de eindstemming hebben zij zelfs onder formeel protest tegen hunne gewelddadige inlijving; hun mandaat nedergelegd. Pruisen zal Rusland de hand reiken, om de Poolsche nationaliteit te vermoorden. De laatste beraadslagingen vingen aan op 11 April, Het gold nu de vraag of de bondsconstitutie al of niet zou aangenomen worden. CarlowitzBockum-Dolff en nog eenige andere afgevaardigden verlangden dat men haar zou goedkeuren, gelijk zij te voorschijn gekomen was uit de tot hiertoe gevoerde beraadslagingen. De bondsregeering wilde de meeste der voorgestelde amendementen aannemen. Alleen ten aanzien van de verlangde toekenning der pre sentiegelden voor de afgevaardigdende getalsterkte van de armee in vredestijd en de voor het leger benoodigde gelden wilde zij niet toegeven. Zelfs verklaarde Yon Bis marck: //Wanneer de oppositie mij belet het aangevangen werk te volvoeren, dan zal ik den koning om mijn ontslag verzoeken." Dit hielp. Met overgroote meerderheid werden de amendementen verworpen. In ééne zitting werd nage noeg de helft van de constitutie goedgekeurd, en den volgenden dag het geheele wetsontwerp met 230 tegen 53 stemmen aangenomen. G-een wonder dat zulk eene spoedige beslissing' ieder verrastte. Doch er was haast bij het werk. Kwamen er niet dagelijks onrustwekkende be richten omtrent Erankrijks krijgstoerustingen? Men heeft gevraagd of dit alles ook misschien comediespel was, of keizer Napoleon mogelijk de wenkbrauwen fronsde, als men dit te Berlijn noodig achtte, om de Duitschers voort te zwepen Maar dan is men te Parijs slechts de dupe van Bismarcks politiek, daar elke krijgszuchtige beweging van Frankrijk gansch Duitschland meer en meer in de armen van Pruisen zal jagen. Het was op Woensdag 17 April dat bijna alle afgevaar digden tegen den middag zich vereenigd hadden in de witte zaal van het koninklijk paleis. Ook prins Frederik Karei was aanwezig. Alleen de linkerzijde was slecht vertegenwoordigd. In de hofloge zat de koningin Maria Louise met de kroonprinses Victoria en haren oudsten zoon. Onder de buitenlandsche gezanten merkte men ook den graaf Yan Bylandt op. //Leve de koning, de be schermheer van den N.-Duitschen bond!" riep de pnpA-»* dent; Simsontoen Z. M. verscheen. Er heerschip éene plechtige stilte zoodra de koning begon te sp rekenvlHij ge- waagde van den vaderlandslievenden ernstwaarmede het groote werk was voltooid. Het bondsbestuur ïvas met macht bekleed, de toekomst der afzonderlijke stalieh was LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1