sen niet alles te danken gehad aan de sterkte van zijn leger? Zelfs te Nicolsburg, sprak de minister toen nieuwe verwikkelingen dreigdenzou ikals de staatkunde het gevorderd hadhebben kunnen zeggenIk ben op nieuw bereidMen moest toch niet vergeten voegde generaal Steinmetz er bijdat Pruisenzonder de zege pralen van het vox-ig jaar, licht weer tot het vroeger stand punt van het markgraafschap Brandenburg zou zijn afge daald; en uit die zegepralen bleek de productieve invloed der armee. Inderdaad Hanover, Keur-Hessen, Nassau Frankfort en Sleeswijk dat is nog al iets. (Slot volgt.) Leidsche belangen. In de laatste maanden hoorde men weinig of niets meer van het planom ook onze stad eene duinwaterleiding te bezorgen. Gelukkig behoeven we niet te vermeldendat er niets van komen zal, zelfs niet dat het onbepaald is uitgesteld. Doch wij kunnen evenmin de stellige verzeke ring geven, dat het ontwerp van de heeren De Veer c. s. weldra zal uitgevoerd worden. Om onze lezers op de hoogte te houden willen wij vermelden wat wij te weten zijn ge komen uit de handelingen van den Haagschen gemeente raad. De gen.-maj. Delprat heeft onlangs advies uitgebracht omtrent de plannen Hardenbroek c. s. want men zal zich herinnerendat er een tweede planuitsluitend voor 's-Hage bestaat en De Veer c. s. Naar zijn oordeel waren beide zeer aanbevelenswaardig, maar uit een finantieel oogpunt verdiende het laatste de voorkeur. Daarentegen had de heer D. bezwaar tegen de combinatie den Haag-Lei- den-Delft. Dit woog echter minder ten aanzien van Leidenomdat de prise d'eau in twee deelen verdeeld kon wordenmaar daarentegen te meer ten aanzien van Delft dat met 's-Hage in dezelfde lijn zal liggen. Naar aan leiding van dit bezwaar werd door de heeren De Veer c. s. eene missive gezonden aan den Haagschen gemeenteraad, waarbij zij, als wij wel geïnformeerd zijn, de combinatie vasthouden en het bewijs trachten te leveren, dat het be zwaar slechts denkbeeldig is. Op een ingekomen voorstel heeft de gemeenteraad daarna de zaak in handen gesteld van burgemeester en wethouders om een nader voorstel te doen. "Wij achten het natuurlijk hoogst wenschelijk, dat de Haagsche regeering de zaak gemakkelijk zal makendoor de aanneming van het plan der heeren De Veer c. s., om dat Leiden en Delft daarin zijn opgenomen, welke ste den anders lang op eene duinwaterleiding zullen kunnen wachten, zoo zij er ooit een krijgen. Mocht men te's-Hage de voorkeur geven aan een planwaarbij alleen op de be langen van de hofstad is gelet, dan hopen wij dat de hooge regeering zich krachtig zal doen gelden en gevolg geven aan den wensch van de gemeenteraden en de burgerijen van Leiden en Delftom geene conclusie toe te laten waarbij deze beide steden zijn uitgesloten. BINNENLAND. LEIDEN, 24 April. Op de tentoonstelling, gehouden door de vereeniging //Nut en Genoegen" alhier, heeft het aantal bezoekers be dragen op Maandag 306, op Dinsdag van 124 uren 73 en 's avond van 810 uren 60, dus gezamentlijk 439 be zoekers, gevende eene opbrengst van f 21.95, terwijl door eenige bezoekers eene vrijwillige entrée-verhooging is ge geven van f 3.75, zoodat het geheele bedrag der ontvangst is geweest f 25.70; een bedrag dat verre de verwachting heeft overtroffen, en waarmede men waarschijnlijk wel de kosten van vervoer enz. zal kunnen dekken. De namen der inzenders zijnA. IngenegerJ. Goedeljee J. Brevée, L. J. Engels, J. J. van Botenakker, W. La- feber, A. Wiggers, J, S. Boogers, J. Verkooren Jz., C. du Croix Jz., P. van Wijk, W. van den Burgh, J. Noest, M. J. Lafeber, W. E. Maartense, J. C. Vermey, L.A. van En gelenburg, M. H. Keller, J. Brico Jz., D. Dekker, J. G. van ParijsJ. W. van Brussel, C. W. Hasselbach, H. H. van Gelder J. Hartveldt, W. C. Mulder, J. C. Smal, J. J. van der Kamp, A. Bedier, W. T. van der Heiden en G. W de Graaf. Vervolg van het pleidooi vau Mr. Van der Linden. Ten slotte behandelde pleiter deze beide punten1°. Had den de appellanten bevoegdheid te ageeren 2°. Hoe is de ver houding waarin de partijen tot elkander staan? Wat het eerste betreft, zeide hij: kunt gij appellanten, gij eischers in eerste instantie op heden als vertegenwoordigers der kerkelijke gemeente te Leiden hare belangen en rechten voorstaan? Om dat te kunnen doenmoest u die bevoegdheid zijn opgedragen. En dit is nergens geschied, zelfs niet in het quasi-reglement van 1861. Mitsdien zijt gij opgetreden in eene qualiteit, die u niet toe komt. Het synodaal reglement van 1857, waaraan dat voor 1861 is gesubordineerd, noemt den kerkeraad als den wettigen vertegenwoordiger. Een ander kan dus niet als zoodanig in rech ten optredentenzij de oude commissie aan wie dit is opge dragen in haar reglement van 1809, hetwelk noch door dat van 1857 noch door eenig ander is ingetrokken. Het tweede punt werd vervolgens breedvoerig toegelicht. Hoewel pleiter vele leden van commissie en raad persoonlijk hooge achting toedraagt, keurt hij het beruchte //neerleggen in den schoot der gemeente" en het daarop gevolgde, betrek kelijk het maken van een nieuw reglement, in de hoogste mate af, als ergerlijk in de oogen van ieder die orde lief heeft. Hij acht het o. a. niet verdedigbaar, quasi eene commissie van 5 leden te doen benoemendie dan zegtde zaak is zoo in de wardat volstrekt een nieuw reglement moet gemaakt wor den", of met andere woordendat er moet gedaau worden wat de kerkeraad verlangt, en waarom hij had //neergelegd in den schoot;" dat dan dat reglement zonder dat eenig stemrecht is georganiseerdnoch eenige wiize van stemmen of opnemen van stemmen wordt bestemd en aan de gemeente als geldig kerkerecht zou worden opgelegdwanneer van de 24000 lidmaten de leden van den kerkeraad, die van de com missie van ontwerpersmet een Izakje Fles uit de Galgstraat en Jan Toet uit de Bouwelouwestraat en dergelijke weinigen, zich daarvoor hadden verklaard; het sedert 1809 bestaande kerkerecht kan zoodoende niet veranderd worden. Dat gaat niet aan, ook al bezat die Leidsche gemeente, wat zij niet heeft, volkomen autonomie ten aanzien van het kerkegoed. Pleiter liet thans de beslissing aan het Hof over en het was hem aangenaam aan het eind van dit lang debat, dat zijne confrères en hem zoo zeer gescheiden had, een punt van vol komen overeenstemming te ontmoeten; namelijk in het gevoel van erkentelijkheid jegens den vice-president voor de welwillend heid waarmede hij de pleidooien geregelden jegens het Hof en den proc.-gener. voor de aandacht die zij aan de lange redenee ringen hadden gelieven te verleenen. Het O. M. zal bij monde van den proc.-gener. Van Galen den 6den Mei in deze zaak conclusie nemen. Ook de ministers van oorlogfinantiën exx marine zulleix Donderdag en Vrijdag geene audiëntie verleenen. Het reg. veld-artillerie te Utrecht heeft in wagens van de Rijnspoorwegmaatschappij in 17 min. een sectie kanonnen van 12 pd. met de caisson op- en in 17 min. afgeladen. Bij gelegenheid van het landhuishoudkundig congres te Breda, hetwelk prins Frederik met zijne tegenwoor digheid vereeren zal, wil men eene gecostumeerde optocht houdenvoorstellende de intocht van prins Maurits na de verrassing door het turfschip. Uit de opgaven in de Staatscourantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende 7 April en eindigende 13 April, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 659, aan de ziekte gestorven 229afgemaakt 36hersteld 71aan het einde der week nog ziek 323 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 95,414aan de ziekte gestorven 45,813, afgemaakt 15,030hersteld 33,966 en nog ziek 605 runderen. Donderdag-avond zal door het Fransche opera gezel schap te 's-Hage worden opgevoerd Gounod's//LaNonne sanglante." Men verwacht dat Nederland Zondag a. s. te Brussel door vele letterkundigen vertegenwoordigd zal zijn ter ver- eering der nagedachtenis van den letterkundige M. van der Voort. "Wij vermelden met blijdschap dat het bestuur van het te Arnhem gevestigde departement der Nederlandsche maatschappij van nijverheid tegen hedenavond eene open bare samenkomst heeft aangekondigd, ten einde middelen te beramen om bekwame werklieden in staat te stellen de wereldtentoonstelling te bezoeken. In eene der laatste vergaderingen der vereeniging van en voor Ned. Industrieelen is in het breede gesproken over de afschaffing van het zegel op de dagbladen. Dientenge- 1 volge werd een breed gemotiveerd adres aan de regeering j ingediend. De permanente afdeeling van het centraal-comité van Bij kou. besl. is aan G. D. Duuring eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Breukelen-Nijenrode, Breukelen St.-Pieter en Tienboven, en in zijne plaats benoemd Mr. J. A. Spengler. Z. M. heeft benoemd: bij den grooten staf tot luit.-gen. den gen.-maj. VV. J. Knoop, en bij den staf der inf., tot luit.-gen. en inspect, van het wapen, dtn gen.-maj. J. H. Engelbregt, en op non-acliviteit gesteld de generaals-maj. H. V. E. Klapp en C. P. G. van Emde; voorts bij het wapen der inf. benoemd: bij het 2de reg. tot lsten luit. den 2den luit. G. van Tienhoven, van het korps; by het 3de reg. tot kapit. van de 3de kl. de 1ste luits. jhr. A. W. Storm 's Gravesande en J. H. van Haeften, beiden van het reg. gren. en jagers; bij het 7de reg. tot lsten luit. den 2den luit. A. C. Alma, van het korps.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2