JV°. 2210. Donderd.ag A0. 1867. 25 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m 6 u. 6 in.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliebtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's naraidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Ovsr Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 143en en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u, 'sm. tot 10 u. 80 m.'sa». Zittingen, van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en AccijnzenJdagelijks van 91 uren en van '46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en JRegistratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Pruisen. De rijksdag is gesloten. Men mag van Von Bismarck zeggen wat men wil, maar hij weet gang in de zaken te brengen. Jaren lang hebben de Duitschers gephi- losofeerd en gespeculeerd en gephantaseerd over het ééne Duitschland; maar al laveerende bleef men op dezelfde hoogte. Yon Bismarck grijpt het roer en nu gaat het recht op het doel af. Met even grooten spoed, als waarmede het leger van den ouden bond uiteengejaagd, Oostenrijk ver nederd en Hanover met de rest geannexeerd werd, is ook de bondsconstitutie tot stand gekomen. Wat is er sedert 1 April al niet afgedaanOp dien dag had men zal het zich herinneren de interpellatie van Benningsen plaatsdie alle gemoederen in beweging bracht. De geheele scène is misschien maar een vuurwerk geweest. Het lijdt bijna geen twijfel of Luxemburg was, na den slag van Sadowa, zoo wat aan Frankrijk beloofd. Was niet de quaestie in het vorige jaar reeds op 't tapijt gekomen De zaak bleef echter geheimtotdat zijmen zegt door prins Hendrik, ruchtbaar werd. Sommigen gisten, dat Von Bismarck zich daarop liet interpelleeren, om den rijksdag zand in de oogen te strooien. Na de sluiting kon de over gave van Luxemburg aan Frankrijk haar beslag krijgen, onder voorwendsel, dat hij den vrede van Europa niet in gevaar wilde brengen. Maar de rijksdag gaf vrij ondubbel zinnig te kennendat hij van zulk eene concessie aan Frank rijk niet weten wilde. Ook de koning van Pruisen zou zich ter elfder ure ten stelligste tegen de overgave van Luxem burg verzet hebben. Zoo is dan de bom verkeerd gespron gen, en eene bloedige worsteling misschien aanstaande. Doch keeren wij tot de handelingen over de bondscon stitutie terug. De artt. over tol-, handels- en spoorwegaan gelegenheden werden met enkele voorgestelde en door de regeering goedgekeurde wijzigingen aangenomen. Te vergeefs had de afgevaardigde Becker geijverd voor de opheffing van het post- en telegraaf-monopoliewant Itzenplitz, de mi nister van koophandelbestreed dit met krachten de artt. over postwezen en telegraphie werden in hunnen oor- spronkelijken vorm goedgekeurd. Daarentegen werden bij de afdeelingen scheepvaart en marine aangenomen de amen dementen van Von Vincke (Olbendorf), om de kosten van de vloot uit de bondskas te bestrijden, en van Babenau, dat de oorlogsvlag zwart-wit-rood zou zijn. Op 3 April was het krijgswezen van den bond aan de orde. De oppositie wenschte vermindering van den dienst tijd op 2 jaren. Generaal Von Moltke bestreed haar. Het was doodstil in de zaal, toen hij met talrijke argumenten den 3jarigen diensttijd verdedigde. De uitmuntende discipline van het legerde zoo gewichtige aaneensluiting tusschen aanvoer ders en soldaten, was een gevolg van den tegenwoordigeu toe stand. Was Pruisen niet, na den slag van Königgratz, ster ker dan ooit te voren Kon men blind zijn voor de wa peningen, die overal plaats grepen, al werd Pruisen nog niet bedreigd? Eene vermindering van den krijgsdienst, hoe wenschelijk overigens uit een finantieel oogpunt, was in militairen zin eene dwaasheid. De krijgsdienst was nood zakelijk. Het is wel zeide Von Moltke geen produc tieve arbeidmaar hij geeft vastheid aan den staatzonder welke alle productieve arbeid onmogelijk is. Verder voerden noe 14 redenaars het woord, waaronder Von Falckenstein (die dezer dagen van het 7 de legerkorps een prachtig ge schenk ontving, ter herinnering aan den veldtocht van 1866), Bockum—Dolff, Duncker (Berlijn), Munchhausen en anderen. Voorts deed zich in deze zitting nog een eigen aardig incident voor. Kryger, een der Sleeswijksche afge vaardigden, durfde het wagen om op de schorsing der weerplichtigheid in Noord-Sleeswijk aan te dringentotdat aan de volksstemming aldaar eindelijk gevolg zou zijn ge geven. Dat Von Bismarck niet bijzonder in zijn humeur was over deze herinnering aan art. 5 van het vredestractaat van Praag laat zich denken. Geen wonder dus dat hij den Sleeswijker, als een schooljongen, over deze stoutigheid de les las. Alle Noord-Sleeswij kers waren Pruisen. Wilden ze dit niet zijndan konden ze het land verlaten en Denen worden. Kryger begreep de slotacte van het vredesverdrag nieten had beter gedaan met zijne landgenooten niet nog meer in dwaling te brengen door er over te spreken. De Bismarcksche politiek is dan ook voor het eenvoudig ver stand van een Sleeswijker wel wat hoog. Dit bleek nog duidelijker bij de stemming over het voorstel tot voorloo- pige schorsing, want alleen de beide Deensche afgevaar digden waren er voor. Ook de discussiën over de verdere artikelen van deze afdeeling waren zeer geanimeerd. Hier deed vooral Forcken- beck zich gelden. Hij streed voor de nationale liberale fractie en wilde, dat de sterkte van het leger op voet van vrede vastgesteld zou worden op 1 pet. van de bevolkdgg^tot uit. Dec. 1870, en later bij eene bondswet zou^forden paald. Het werd aangenomenniettegenstaande Je minister van oorlog verklaarde, dat hij geen enkel spldaat te veel had gevraagd. De tegenwoordige toestand van Europa liet geene vermindering der volksweerbaarheid toe. Had Prui- LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.12fc. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. O

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1