Manufacturen en Modes. MANTILLES MANTELS- CHALESLONGS, BOEKEN. BRODERIËN. JACCONNETS. BARÈGES PERCOLS. WITTE GOEDEREN NIEUWE STOFFEN. Zijn in groole keuze ontvangen. HET DRINKWATER IN NEDERLAND. BU1TE N L A N D. Het internationaal studenten-congres is in de beste orde afgeloopen. Men heeft zich noch met politieke, noch met godsdienstige quaesties beziggehouden, maar zich uit sluitend tot het hooger onderwijs bepaald. Ondanks de verzekeringendat Pruisen zich niet ten strijde toerust, gaan de krijgstoerustingen voort. Kortzich- tigen alleen zijn de dupe van zulke officieele démenties. Het zwijgen van den koning in zijne laatste troonrede over Luxemburg wordt als een ongunstig teeken beschouwd. De Hanoveranen zien reikhalzend uit naar een oor log met Frankrijkin de hoop van bij die gelegenheid aan het vaderlijk toezicht van Pruisen te ontsnappen. Men beweert dat de ex-hertog Adolph van Nassau en zijn broeder Nicolaas, als leden van het huis van Nassau, tegen den afstand van Luxemburg aan Frankrijk hebben geprotesteerd. Aan de beurs heerscht nog altijd eene angstige span ning. Aan de versterking der vestingwerken van de ves ting Metz wordt dag en nacht gewerkt. De rijksdag heeft anderhalf millioen thalers toegestaan voor den aankoop van geweren. ONDERWIJS. BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. GEVEILDE PERCEELEN. ADVERTENTIEN. Bij J. WALTMAN Jr., te Delft, is verschenen: Or. H. VOGELSANG Hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft. Prijs ƒ0.40. ■Wind: Z. W. Zondag morgen te 5 uren 46°, W., te 8 uren 48°, ■s middags te 12 uren 54°, N. W., '9 namiddags te 4 uren 54°., te 5 uren |52°, N. W te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Maandag morgen te 5 uren 48°, W., te 8 uren 52°, Z. W 's middags te 12 uren 58°, Z. W., ■te 4 uren 58°, Z W. Belgie. Men maakt zich hier vroolijk met de moeilijk heden waarin de Franschen komen zullen als zij de Luxem- burgsche plaatsnamen moeten uitspreken. Frankrijk weet niet wat het begint met die inlijving. Van Schletstadt heeft het al Célestat gemaakt, maar wat zal het beginnen met de dorpen SchlmdermanderscheidOber- en Neder-Schlinder- manderscheid Pruisen. De baai van Kiel en het eiland worden be langrijk versterkt. Wismar zal waarschijnlijk een bondshaven worden. Frankrijk. De u Constitutionnel" spreekt de onrust barende geruchten tegendie aangaande de gezondheid van den keizerlijken prins in omloop zijn. Italië. Garibaldi is te Florence en heeft bij Crispi zijn intrek genomen. Men verwacht eene crisis van de Romein- sche quaestie. Het zou zoo onmogelijk niet zijn dat de actie partij ondanks de vredelievende gezindheid van de regee ring, den oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen te baat nam om Kome eindelijk tot hoofdstad te verheffen. Griekenland. De koning is gereed naar de tentoon stelling te Parijs te vertrekken. Van daar gaat hij naar LondenKopenhagen en St.-Petersburg. Zweden. Een Zweedsch-Deensche vereeniging wil een haven aan den Sond aanleggen, ten noorden van Helsin- gördicht bij de vesting Kronborg. De haven zal een omvang hebben van 3£ millioen vierk. voeten, met een ingang van 700 voeten, en 2 dammen van 5450 en 1100 voeten lengte. Het geheele werk zal ongeveer ƒ5,000,000 kosten. Voor de scheepvaart is het niet onverschillig of dit werk tot stand komtdaar de wateren van Helsingör alleen bij zeer strenge winters, en dan nog maar voor weinige weken, dichtvriezen. De commis9iën tot het examineeren vau heu, die eene akte voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen, zullen dit jaar weder te 's-Hage vergaderen. De commissie voor wis- en natuurkundige wetenschappen enz. bestaat uit de HH. Dr. J. Bosscha, Dr. W. C. H. Staring, Dr. P. J- Kerckhoff, Dr. M. Hoek, Dr. G. F. W. Baehr, J. M. Obreen, Dr. L. a. J. Burgersdijk en J. Ph. Koelman; die voor de letter- en geschied kundige wetenschappen enz. uit de HH. Dr. D. J. Steyn Parvé, Mr. O. van Rees, Mr. H. E. Moltzer, Dr. M. P. Lindo, E. H. C. Sebaefer, Dr. Piaget, Dr. W. Bisschop Dr. D. Lubach en H. Pfaff. Zaterdag 11. werd te Utrecht de vergadering gehouden van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs. De talrijke opkomst van leden getuigde van de algemeene belangstelling. Onder de leiding van den heer J. P. A. Franjois, directeur der school te Rotterdam, werd het door de in December jl. benoemde commissie ontworpen reglement met eenige wijzigingen goedgekeurd en aangenomen. Tevens werd bepaald, dat op den laatsten Zaterdag van Augustus van dit jaar de eerste algemeene verga dering gehouden zal worden. Voor de oprichting van eene hoogere burgerschool te Hoorn met vier- of vijfjarigen cursus is van staatswege eene subsidie toegezegd van ƒ5000. Dezer dagen verscheen het verslag aangaande het Stedelijk Gymnasium hier ter stede over 18631864, medegedeeld door den rector Dr. W. II. D. Suringar. Daaraan is toegevoegd eene uitvoerige verhandeling van Dr. W. Bis schop, getiteld; »De Woelingen der Leicestersche partij binnen Leiden". Men herinnert zich al wa9 het maar uit de Leicestersche romans van Mevr. Bosboom-Toussaint, dat de graaf van Leicester ah landvoogd over onze provinciën meer macht wenschte dan men hem liet, hoewel het hem aan genoegzame geestkracht en talenten ontbrak om zich die macht te ver schaffen. Zijne aanhangers hebben du9 hun ijver voor hem moeten bezu ren. Zoo ging het ook hier te Leiden, toen eenigen der zijnen, door woelgeesten en ontevredenen gesteund de stad in zijn macht poogden te brengen. Met beleid beraamd en uitgevoerd, had die poging kans van sla gen gehad, maar Leicester zelf was bang zijn vingers te branden, en aan het hoofd dezer onderneming stond geen man van eenig gezag. De beslui teloosheid der samenzweeders was dan ook oorzaak, dat zij bij tijds ontdekt werd en de leiders het met den dood moesten boeten. De heer Bischop heeft deze gebeurtenis hoofdzakelijk tot het onderwerp zijner verhandeling gemaakt. Hij heeft haar in een helder licht kunnen stellen met behulp van een belangrijk Handschrift, dat op ons Stede- delijk Archief berust, en nog nagenoeg ongebruikt was gebleven. Dit Hand schrift behelst alle processtukken, die op den aanslag van 1587 betrekking hebben: verhoorenbrieven, requesten enz. De ijverige secretaris Jan van Hout had ze indertijd naar de originalia laten afschrijven, en een bun del saamgevoegd en zelf gecollationneerd. Wij zijn den heer B. dank ver schuldigd, dat hij die in hun geheel achter zijn werk heeft laten drukken, met eenige andere documenten in het archief van curatoren onzer academie berustende. Daardoor is zijn arbeid een geheel geworden, dat beoefenaars onzer historie met de meeste vrucht kunnen raadplegen. A. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 21sten April 1JJ67. L. A. Hoogeveen jm. 34 j. en II. M. S. Duijser jd. 28 j. J. T. Lindeman jm. 30 j. en M. P. A. de Meere jd. 22 j. J. van Santen jm. 32 j. en J. M. Reuther jd. 27 j. R. W. de Jong jm. 29 j. en C. Kasteele jd. 20 j. F. Laurier jm. 30 j. en S. Gerard jd. 26 j. J. Plantfeber wedr. 36 j. en A. Keiler jd. 30 j._W. F. van Vastenhoven jm. 27 j. en A. E. M. Schamper jd. 28 j. T. L. W. Musers jm. 26 j. en W. J. Cuyle jd. 22 j. W. Brummelkamp jm. 25 j. en C. J. Toorens jd. 23 j. J. de Bree jm. 31 j. en J. J. Cuper jd. 44 j. P. Keereweer jm. 28 j. en H. Dieben jd. 23 j. G. Knotter jm. 24 j. en M. Kors jd. 21 j. H. van Leeuwen jm. 27 j. en A. Wildschut jd. 24 j. D. van Benten jm. 30 j. en J. Botermans jd. 26 j. P. J. du Pon jm. 27 j. en A. M. Stiva jd. 26 j. C. M. van der Westen jm. 25 j. en J. Kolmeijer jd. 26 j. M. G. Ouwerkerk jm. 40 j. en D. van der Zee jd. 40 j. L. Mastenbroek jm. 34 j. en M. S. van Nieu- wenburg jd. 42 j. L. J. de Groot jm. 26 j. en D. Verwoerd wed. 42 j. J. Fles jm. 26 j. en S. van Biemen jd. 24 j. A. C. Kuij- pers jm. 43 j. en J. M. Muussers jd. 39 j. A. van Hartevelt wedr. 41 j. en G. van Leeuwen jd. 28 j. C. van Nieuwkerk wedr. 39 j. en J. M. Bezie wed. 45 j. D. Hulst jm. 27 j. en D. G. Vonk jd. 22 j. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 20 April 1867, tan overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijdenvan: Een dubbel huis en pakhuis op de Oude Vest, Wijk VI, N°. 1249 en 1249a. Opgehouden. Ten overstaan van den notaris J. M. E. Dercksen, van: Een huis met tuin en timmermanswerf in de Dorpsstraat N°. 89 te Voorschoten. Kooper P. W. H. Provo Kluit aldaar, voor ƒ2600. D. WAFELBAKKER. door

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3