N°. 2208. Dinsdag A0. '1867. 23 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binneu-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 8 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 85 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisch.© Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Wost-Indisch© den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van S u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uran. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en jRegistratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. De heer Sckeltema heeft zich zeer beklaagd over de aan vallen, waaraan zijn voorstel, tijdens de laatste verkiezin gen, had bloot gestaan. Ondertusschen heeft hij niet eens beproefd aan te toonendat omtrent dat voorstel iets was aangevoerd dat niet volkomen juist was. Men had aan de burgerij gezegd: zoo gij op de heeren Rutgers en Eigeman uwe stem uitbrengtgaat gij de partij versterken, die het openbaar onderwijs vijandig is. Bedenk dat die heeren de candidaten zijn van //Vaderland en Oranje", en dat deze kiesvereenigingj, die sedert den laatsten tijd geene eigene candidaten meer durft aan te bevelende on derdanige dienai'es der anti-revolufionnaire partij geworden is. Dit heette toen vuile laster. En hoe hebben nu gestemd de heeren Cock, Tieleman en Rutgers, de laatste op aanbeveling van //Vaderland en Oranje" benoemde raads leden De heer Tieleman heeft er wel is waar tegengestemd maar alleen omdat het voorstel van zijn medelid niet ver genoeg ging! Wanneer men het schoolgeld met 100 of met 150 percent verhoogt, wordt er volgens het oordeel van den heer Tieleman aan het openbaar onderwijs nog niet genoeg afbreuk gedaan! De heer Cock heeft in de raadsvergadering van 11. Don derdag een goed woord gesproken. Hij wil geen slooper zijn van het onderwijs, maar een slooper van het mis bruik. Op dat programma kunnen wij hem de hand rei ken. Het algemeen belang kan in waarheid niet krachtiger en overvloediger behartigd wordendan wanneer alle bur gers, welk verschil van inzicht of richting hen overigens verdeeld houdt, in deze leus samenstemmenmisbruiken afbreken, nuttige zaken opbouwen. Het komt er maar op aanwaar men de misbruiken ziet en wat men als nut tig aanmerkt. Leidsche belangen. Het zal omstreeks een jaar geleden zijn, dat zich eenige ingezetenen vereenigden om te overleggen, op welk eene wijze te Leiden eene arbeidersvereeniging zou kunnen worden tot stand gebracht, het meest overeenkomstig den aard en de behoeften onzer arbeiders. Sommigen meenden, dat zij niet geneigd zoude zijn om het voorbeeld van soort gelijke vereenigingen in Engeland te volgen. Eerst weke lijks te contribueerenzonder dadelijk te zien wat men voor zijn geld zou hebben, dat dachten sommigen zou er bij den Leidschen werkman niet in willen. Anderen begrepen, dat het voorbeeld van Engeland toch gevolgd moest worden. Gedurende eenige maanden moesten gelden bespaard wordenom met het op deze wijze bijeengebrachte kapitaal zaken te kunnen doen. En welke zaken Men wilde eenige winkels openen van goedkoope en deugdzame voedingsmiddelen en andere levensbehoeften. Over het al gemeen was men overtuigd, dat, zoo er eene vergadering van arbeiders bijeen geroepen werd, men dan misschien geen tiende van de opgekomenen tot het lidmaatschap zou kunnen bewe gen. Maar dat geringe getal zou juist begrijpen wat het zegt help u zeiven! En dus men moest maar beginnen. De heeren, die zich tot dat doel vereenigd hadden, ont wierpen nu een voorloopig reglement. Dit reglement werd gedrukt en aan de fabrikanten en werkbazen gezonden ter uitreiking aan hunne knechts. Eenigen tijd daarna werd er eene vergadering van arbeiders belegdwaarin de voorzitter van de voorloopige commissie den leden mededeelde, dat het doel van deze vergadering was: het oprichten van eene arbeidersvereeniging. Deze vereeniging stelde zich voor: 1°. gelden te besparen en op interest te zetten; 2°. goedkoope en deugdzame voedings middelen enz. te koopen en te gebruiken; 3°. winst van verbruik, namelijk: die voor f 1 koopt, krijgt voor 1 aan loodjes, die later worden ingewisseld tegen betaling der winst. Yerder ging men over tot de benoeming van eene com missie van toezicht, alsmede van het dagelijksch bestuur, gekozen uit de arbeiders. In eene tweede vergadering werden de ontworpen statu ten gewijzigd, die hoofdzakelijk hierop neerkomen: De commissie van toezicht wordt benoemd voor drie jaren uit de leden wordt een dagelijksch bestuur van 7 leden gekozen, waarvan er jaarlijks 2 aftreden; ieder, die lid wenscht te worden, vervoegt zich bij het dagelijksch be stuur; elk half jaar worden de leden tot eene algemeene vergadering opgeroepen; de leden zullen wekelijks bijdra gen van 10 tot 25 centstotdat zulks voor elk eene som van f50 bedraagt; dit geld wordt aangewend tot drij ving van de affairemen genietzoodra de winkel geopend is, 5 pet. interest per jaar, berekend bij een bedrag van f 5; bovendien krijgt ieder lid tegen het einde van het boekjaar zijn aandeel in de winst, naar gelang hij in de zaak deel genomen heeft. Na vaststelling dezer statuten werd besloten dezen aan Z. M. den koning ter goedkeu ring in te zendenmet verzoek om de erkenning der ver eeniging als rechtspersoon. Zooals bekend is, werd dezer dagen aan dit verzoek voldaan. Op verzoek van den voorzitter, dat een ieder klaren moest of hij verlangde zich als lid te schrijven, verbonden zich bijna allen aan de verj Ook werd besloten niet eer een winkel te opend dat er eene zekere som bijeengebracht zou zijn, zoi van anderen. Op 5 Nov. 1866 zou een aanvang worden met het ophalen der contributiënter? hoopte tegen het voorjaar van 1867 een winkel te kuïmöj* LEI I1SCII DAGBLAD Voor Leiden, per 8 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten ran 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1