I N°. 2201. Zaterdag A". 1867. 20 April. m Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m S li. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Arasterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarieopen dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9 2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks vau 91 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Relastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegel en ^Registratie dagelijks van 84 ufenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Engeland. Vrijdag den 12den dezer heeft de regeering in het Huis der Gemeenten een grooten triomf behaald op de liberale partij. De reform-quaestiedat struikelblok van zoovele ministeriesen wij voegen er bijdat weefsel dat een eenvoudig verslaggever geen kans ziet te ontwar ren, is hare oplossing een heel eind nader gekomen. Im mers het voornaamste amendement van den heer Glad stone, waarin de hoofddenkbeelden der liberale oppositie waren nedergelegd, is na eene levendige, met allerlei per sonaliteiten en aardigheden doormengde discussiemet 310 tegen 289 stemmen verwox-pen. Deze afloop der zaak was tot op het oogenblik der stemming niet te voorzienwant, ofschoon de liberalen van oordeel warendat het hoog tijd werd, dat er eene nieuwe kieswet tot stand kwamen hoe wel ze zich bereid verklaard hadden tot het doen van con cessies zoo bleek toch uit de ingediende amendementen dat hunne toegevendheid niet tot in het oneindige rekbaar was. Mogelijk zou het hun ook wel gelukt zijn de bill te doen vallen, wanneer hunne partij in den laatsten tijd niet geheel en al gedesorganiseerd was gewordenaan ge talsterkte toch haperde het hun nieten evenals de minis- terieelen hadden ook zij al de afwezige parlementsleden van hunne kleur tegen de zitting van Vrijdag 11. per telegraaf naar Londen ontboden. Maar die desorganisatie was dan ook volkomen en moest wel eene nederlaag ten gevolge hebben. Ze kwam reeds dadelijk aan het licht, toen het Huis op Maandag 8 April begon met het ontwerp der regeering in comité te behandelen. Den 5den toch was er ten huize van den heer Gladstone eene vergadering gehouden van 254 liberale parlementsledenen had men beslotendat de heer Coleridge, een der uitstekendste leden van die partij, en daarbij een man zonder antecedentenin de zitting van 8 April een voorstel zou doen, dat nagenoeg op het vol gende neerkwam: //het Huis zou het recht hebben zelf het belastingstelsel te wijzigen, terwijl de huurders van ge deelten van woningendie beneden eene zekere waarde be lastbaar warenniet persoonlijk aangeslagen zouden worden in de armenbelasting en dan ook van het stemrecht zouden worden uitgesloten." Toen nu dit voorstel den Ssten zou worden ingediend, verklaarden 52 liberalen aan den heer Gladstone, dat het hunne sympathie niet meer bezat, ter wijl de regeering de eerste alinea, nl. de bepaling, dat het Huis zelf het belastingstelsel zou mogen wijzigenovernam. De heer Gladstone gaf toeen eer nog de voorsteller zelf, de heer Coleridge, tegenwoordig was, werd het overige gedeelte van zijn voorstel ingetrokken. Daarop werden Maandag den 8sten en volgende dagen de beraadslagingen voortgezet, en de heer Gladstone kwam nu zelf met amen dementen voor den dag tegen het ontwerp der regeering gericht. Het verschil tusschen de voordracht van den heer Disraëli, kanselier van 's rijks schatkist, en zijne liberale tegenstanders komt hoofdzakelijk op het volgende neder. Als beginsel werd door beiden aangenomen, dat het kies recht meer uitbreiding moest erlangen dan het sints de reform van 1832 bezat. Nu wenschte de heer Disraëli vooreerst, dat eigenaars of gewone huurders het stemrecht zouden krijgenals hunne bezitting of hunne woning min stens met 10 belastbaar warenen wat de zoogenaamde //lod gers" de //sous-locataires" aangingdeze zouden kiesgerech tigden zijn, wanneer zij hun aandeel in de armenbelas ting persoonlijk betaalden. Deze armenbelasting nu, die geëischt wordt niet van den eigenaar, maar van den be woner van een huis, heeft de Staat altijd gemakshalve door den eigenaar laten voldoen. Deze bracht ze dan aan zijn huurder in rekening door ze in den huurprijs op te nemenof wel hij liet ze hem zelf betalen en verminderde den huui'prijs met het in die belasting verschuldigde. Al leen in dit laatste gevalwanneer nl. de //lodger" zelf die armenbelasting betaalde, hoe gering verder zijn aandeel ook mocht zijn, zou hij, volgens het voorstel der regee ring, het stemrecht erlangen. De heer Gladstoneuitgaande van het denkbeeld, dat het stemrecht der//lodgers" op die wijze geheel en al af zou hangen van den willekeur hunner huurbazen, daar deze natuurlijk vrij waren hen die belas ting zelve te laten voldoen, of ze voor hen te betalen en ze hun verder bij de betaling van den huurprijs in reke ning te brengen, verlangde, dat ieder eigenaar, huurder of //lodger" stemgerechtigde zoude zijn, wanneer zijn eigen dom of zijne woning boven de 5 g belastbaar was. Daar het minimum der belastbare waarde op deze wijze tot op de helft werd verminderd, bevatte natuurlijk het amende ment van den heer Gladstone eene grootere uitbreiding van het kiesrecht; maar aan den anderen kant werd zoo ook dat recht ontnomen aan de //lodgers", wier woning beneden de 5 belastbaar wasen wien de regeering het stemrecht wenschte. te verleenen, mits zij hun aandeel in de belasting persoonlijk betaalden. Het amendement/was diM liberaal te noemen met een reactionnaire tint. Dat is mis schien de reden geweestwaarom bij de stemming vrij wat LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.18*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten Tan 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische LandpOSt. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14de" en voorlaatsten van elke maand. UITHOOFDE VAN HET PAASOHFEEST ZAL- MAANDAG-AVOND DIT BLAD NIET WOEDEN UITGEGEVEN.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1