Wordt gevraagd een bekwame Keukenmeid doen verliezen. Te dier tijde noemden zich de Fenians n de broeders van St.-Patrick" en telden zelfs Washington onder de leden hunner vereeniging. In 1848 toen het bericht van den opstand in Ierland in de Yereenigde Staten be kend werdbracht men daar onder de leiding van een Ier een aanzienlijk fonds bijeen om de kosten te bestrij den en de bijeengebrachte som was zoo grootdat zij tot nu toe nog niet besteed is. Tien jaren geleden organiseerde John O'Mahom eene Fenians-broederschapdie door Ste phens grootere uitbreiding kreeg. De eerste pogingen wa ren niet schitterend; zelfs stak Stephens naar Amerika over. om daar de //Trans-Atlantische Iersche natie" te or- faniseeren. De Fenians wachten slechts op 't tijdstip dat Ingeland met 't buitenland in oorlog zal zijn om de Ier sche onafhankelijkheid voor goed te vestigen. Omar Pacha is met 2 oorlogstoombootenbemand met 1500 koppen, naar Creta onder zeil gegaan. Te Napoli op het schiereiland Morea woont een ko- raalvisscher en duiker, Nicolaas genaamd, die bij voorkeur in het water schijnt te leven. Hij is de zwemmende bode tusschen het vasteland en de omliggende eilanden, of ook wel met de schepen, die door het onstuimige weêr de ha ven niet kunnen naderen. Hij zwemt zoo snel als een visch. De brieven die hij overbrengt, draagt hij in een lederen zak om den hals, om ze voor nat te bewaren. Volgens geruchten zou keizer Maximiliaan niet alleen gevangen genomenmaar zelfs zonder vorm van proces ge- fusileerd, en de president van de republiek Bolivia ver moord zijn. Op Haïta is weder de hoeveelste eene revolutie uitgebroken. Volgens de laatste berichten had de president der republiek, de heer Geffrard, om den vrede te bewaren alle gevangenen die bij den laatsten opstand te Port-au- Prince in hechtenis waren genomen, in vrijheid gesteld. De revolutionnairen hadden deze gelegenheid aangegrepen om den president gehaat te maken. Deze deed daarop af stand en vluchtte naar Jamaica aan boord van een Fransch adviesjacht, om een algemeenen opstand te voorkomen. In de boot stappende rukte hij zich de epauletten van de schouders en wierp ze met zijn degen op den wal. Terstond daarop organiseerde men een voorloopig gouvernement en verkoos den generaal Nissage Laget tot voorzitter, die echter weigerde als zoodanig te fungeeren, tenzij hij door de geheele natie werd verkozen. Er zijn echter nog vier pretendentenallen generaalsdie op verschillende plaatsen der republiek aan het hoofd van verschillende voorloopige besturen zijn gesteld. ADVERTENTIEN. Met primo Mei a. s. wordt op een aanzienlijk buiten gevraagd P. G. en van goede getuigschriften voorzien. Brieven franco, onder letter K., Bureau Leidsch Dag blad. om dadelijk in dienst te treden een vlugge Loopjongen en tegen Mei een knappe Bediende. Zij alleen zullen in aanmerking komendie goede getui gen van eerlijk gedrag hebben. Adres in persoon bij BTJRGEMEISTER Breedstraat. De Officier van Justitie te Leiden maakt bekend, dat bij vonnis der Arrondissements-Regtbank aldaar, in dato 16 April 1867, JACOB VAN LEEUWEN, Broodbak ker, wonende in de gemeente Waar derop eigen verzoek is gesteld onder Curatele. De Officier van Justitie voornoemd, F. MACLAINE PONT, Italië. Persano is schuldig verklaard aan ongehoorzaam heid, onbekwaamheid en achteloosheid. Hij is veroordeeld tot ontslag uit den dienst met verlies van den admiraalsrang en in de kosten. Rusland. Er is vergunning aangevraagd om een spoor weg aan te leggen van Moskou naar Smolensko. Men ver wacht dat deze vergunning verleend zal worden en zelfs dat men de lijn zal verlengen tot Brest-Litowskizoodat Moskou met Warschau verbonden zal worden. Griekenland. Mustapha Pacha heeft een prijs van ruim f 1300 gesteld op het hoofd van Michaël Korakasden dap peren aanvoerder der opstandelingen op Candia. Hij is al 05 jaar oud en van zeer geringe afkomst, maar de afgod der Candioten. Nevens hem strijdt Johannes Zymbrakakis majoor van de Grieksche armee onder koning Otto, thans het hoofd van een corps vrijwilligers. Amerika. In een steenkolenmijn bij Richmond (Virginia) hebben 70 menschen door eene gasontploffing het leven verloren. China. De bewoners van het Hemelsche Rijk beginnen eindelijk de Westersche beschaving te waardeeren. Men heeft aan het Engelsche ministerie van buitenl. zaken aan vrage gedaan om te Peking een collegie op te richten tot wetenschappelijke opleiding van Chineesche jonge heeren. KUNST. De firma Tresling en Comp. te Amsterdam heeft de bekende avondschool van Gerard Dou, een meesterstuk van kaarslicht, waarvan de heer Klink hamer in zijne zeldzame collectie van aquarellen naar oude meesters een uitmuntende copie bezit, in steendruk overgebracht. Het is een der voor treffelijkste kleurendrukkendie tot hiertoe geleverd zijnen geeft vormen en kleurenlicht en schaduwkortom alles terugzooals het schilder stuk dit vertoont. Bij den boekhandelaar P. Engels alhier is een exemplaar voorhanden. De Belgische regeering heeft voor het koninklijk museum van schil derijen vijf schilderijen aangekocht van Bernard van Orley, de Vlaam- sche Raphaël, voorstellende de geschiedenis van Job. Ze behoorden weleer tot de sieraden van het kabinet van Willem II. Van het bekende werk van den Franschen artist J. J. Grandville «■Les fleurs animées", met bijschriften van Alph. Karr en anderenis een» nieuwe uitgave verschenen, in 100 afl. a 25 Cts. Keizer Napoleon heeft aan koningin Victoria de merkwaardige sta tuten van Hendrik II, Richard LeeuwenhartEleonora van Guienne en Isabelle van Angoulême, in de abdy van Fontevrault in Anjou ten ge schenke aangeboden. De schilder Dickenson heeft een portret van Victoria voltooid, dat de koningin aan den heer Peabody zal aanbieden. Het is in email geschil derd op een massief gouden plaat 14 duim hoog en 10 duim breed. Den lsten Mei zal op Trianon de tentoonstelling der op koningin Marie Antoinette, en op la Malmaison die der op keizerin Josephine be trekking hebbende voorwerpen worden geopend. Het denkbeeld daartoe is van keizerin Eugénie uitgegaan de uitvoering is aan den generaal Lépic opgedragen. Te Londen is een der fraaiste afdrukken van Rembrandts beroemde «Honderd guldensprent", Christus voorstellende terwijl hij de kranken ge neest, verkocht voor 14,160. Dezelfde prent gold in 1847 te Amsterdam ƒ1,600. De koning van Beieren heeft aan het museum te Miinchen uit z(jn zilverkamer een vorstelijk geschenk gegeven, bestaande in 63 glazenscha len, kannen enz. meest van bergkristal. Het moeten zeer kostbare kunst werken zijn uit de 16de en 17de eeuw. De dom van Frankfort, die sedert 1512 onvoltooid bleef, zal na zooveel eeuwen afgewerkt worden. Jaarlijks zullen er 30,000 th. aan besteed worden. Zoo heeft Frankfort dan toch iets bij de annexatie gewonnen. Sints Donderdag 11. wordt te Parijs in de Academie des Beaux-Arti eene drukbezochte tentoonstelling gehouden van de schilderijen en portret ten van den onlangs overleden Ingres. De liefhebbers der opéras-bouffes van Offenbach kunnen zich weder aan een nieuw proefje van dat genre vergasten. Vrijdag 11. heeft in het Theatre des Variétés te Parijs de eerste opvoering plaats gehad van «La Grande-duchesse de Gérostein" in drie bedrijven en vier tafereelen. Men zegt dat het stuk eene waardige plaats inneemt naast «Orphée aux enfers", «la Belle Hélène", «Barbe-Bleue" en «la Vie parisienne". Vooral de eerste akte is bijzonder toegejuicht, en het Parijsche publiek houdt te veel van ridiculiseerenom niet bijzonder ingenomen te zijn met eene parodie van het beroemde koor uit de Huguenots"«la bénédiction des poignards". Wat de coupletten over «la Gazette de Hollande" beteekenen, die ook bij zonder veel succes hebben gehad, zullen we wel zien, wanneer ook deze opera het Haagsche publiek zal betooveren. De held van het stuk is een zekere grenadier Fritz de mooiste en gemeenste soldaat van 't regiment die bij gelegenheid eener revue het hart der groothertogin weet te ver overen en in één minuut tijds korporaal, sergeant, luitenant, kapitein, kolonel en generaal wordtom vervolgens successivelijk de rol van Po- temkin aan het hof van Katharina II, die van Jozef ten huize van Po- tifar en meer andere van dien aard te spelen. Offenbach's beeldenstorm strekt zich hoe langer zoo verder uit en nadert vrij wel de enkele heilig dommen die in onze tegenwoordige maatschappij nog hier en daar zijn blijven staan. Eerst waren het «die Götter Griechenlands" die geparodieerd w erdenen die toch niemand meer aangingentoen de helden van Ho merus, waarover de geleerden zich vrij boo3 maakten; daarop de person- nages vau Moeder de Ganstot groote ergernis der bakers en kindermei den; nu zijn het de kleine vorstjes met hunne miniatuurlegertjes en hunne dignitarissen: il n'y a pas de raison pour que cela finissewant: «Rien n'est sacré pour uu sapeur!" Liiden, 16 April 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3