BINNENLAND. BUITENLAND. Het ia te hopen, dat de regel //alle waar naar zijn geld" niet overal opgaatwat zou er anders volgen uit eene ver gelijking van Leiden met 's-Gravenhage Daar heeft eene hoofdonderwijzeres aan eene bewaarschool eene jaarwedde van zeven honderd gulden, hier van drie honderd gulden; daar heeft zij eene vrije woning, hier geene vrije woning; daar vrij vuur, hier niets dan die wedde van drie honderd gulden. LEIDEN, 17 April. Z. M. heeft beuoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Aarle-Rixtel c. a. J. Loeff WGz., thans ontr. te Dronrijp; der dir. bel. en acc. te Dronrijp A. J. Vening, thans ontv. te Budel; tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Budel W. Roegbolt, thans siirnum. ter pro?, dir. van Groningen en Drenthe. Berichten uit K a t w ij k houden indat het storm achtige weder van de laatste dagen zeer nadeelig is geweest voor de visschers. Een deel van de vloot heeft zich aan den Helder moeten bergen. Er wordt bijna niets gevangen. Te N o o r d w ij k is een steiger ingestortwaardoor een metselaarsknecht ernstige kwetsuren heeft bekomen. Men vreest zelfs voor het behoud van zijn leven. De baron De Tornacominister-president van Luxem burg isna sedert den 3den dezer zich te s - H a g e te hebben opgehouden en herhaalde conferenties met Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrik te hebben gehad, eer gisteren naar Parijs vertrokken. De kapitein M. C. F. Simon, adjudant bij het 3de reg. vest. art. te N ij m e g e nis bij de Koninkl. Mil. Aca demie te Breda gedetacheerd. De Engelsche ingenieur Hartley, wiens rapport be treffende de afdamming van de Schelde thans bekend is verklaart uitdrukkelijk, dat de kanalen van Walcheren en Zuid-Beveland de belangen van de zeevaart genoegzaam waarborgen. Hij ziet echter meer heil in een viaduct dan in eene afdamming. Het rapport van den Franschen inge nieur is te Amsterdam ontvangen en luidt geheel ten gunste van Nederland; dat van den Pruisischen ingenieur, dat voorloopig slechts confidentieel aan den Pruisischen gezant te 's-Hage is medegedeeld, moet ook gedeeltelijk gunstig voor Nederland zijn. In verschillende gemeenten van Luxemburg cir- culeeren adressen van gehechtheid aan den groothertog. De commissie van de spaarbank, opgericht door de Maatsch. tot Nut van 't Algem., Afd. Groningen, deed dezer dagen rekening en verantwoording over 1866daaruit bleek dat op 31 Dec. de spaarbank schuldig was aan 2915 deelnemers /'721,879.17s, terwijl er een som van ƒ809,681.14 voorhanden was; zoodat zij een voordeelig slot had van ƒ87,801.965. Men zal zich misschien herinnerendat Mr. A. Mod derman voor de cholera-lijders te Groningen en hunne betrekkingen een boekje uitgaf. Het heeft 2362 opge bracht. Een plan tot uitbreiding van Amsterdam, uitge werkt door den stadsingenieur Niftrick, is door burge meester en wethouders aan den gemeenteraad ingediend. De belhamels der kermistumulten van Amsterdam, die den 23sten dezer voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland zullen terecht staan, zijn J. W. Gotz en W. F. Maalman. De advocaten F. S. van Nierop en II. N. Teding van Berkhout zijn den beschuldigden toegevoegd. Den 25sten dezer zal het stoomschip //Valk" van het Nieuwediep naar Birkenhead vertrekken, om het ram- torenschip Prins Hendrik der Nederlanden" af te halen. Ook te 's-Hertogenbosch heeft het water eene ongekende hoogte bereikt. In de St.-Pieterskerk te 's-Hertogenbosch zal op den lsten Paaschdag de groote mis van Fr. Liszt wor den uitgevoerd. Aldaar is Maandag 11. de scherpschut- tersvereeniging //Eendracht maakt macht" plechtig ingewijd. Te Ammerstol heeft men vanwege den hoogen waterstand en sterken stroom, de zalm- en elftvisscherij moeten staken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°, Wind: N. W. Woensdag morgen te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 46°, N. W., 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 48°, N. Beieren. Koning Leopold I heeit bij een uitstapje naar Pompeji een klinkdicht gemaakt op de verloving van zijn kleinzoon, den regeerenden vorst Leopold II, naar aan leiding van eene schilderijvoorstellende Venus en Adonis. Saksen. Verschillende leden van het geographisch ge zelschap te Dresden" zullen dit jaar wetenschappelijke reizen ondernemen: Fried. Gerstacker gaat naar Venezuela en de naburige staten van Z.-Amerika; Dr. Stübel wenscht Ca- lifornië en de Sandwichseilanden te bezoekenDr. Mehwald vertrekt naar de Noordpoolstreken en Dr. Alex. Ziegler naar Spanje, hoofdzakelijk om de bibliotheken aldaar te leeren kennen. Het standbeeld van koning Frederik Augustus II te Dresden zal op zijn geboortedagden 18 Meionthuld worden. Pruisen. Prof. Mommsen is voor wetenschappelijke on derzoekingen naar Italië vertrokken. Tot dusverre houdt men zich niet bezig met werken des vredes. Het dorpje Konz, boven Trier, aan desamen- vloeiing van de Saar en de Sauer, zal zeer versterkt wor den de vestingwerken van Maagdenburg worden uitgebreid en men wil weten dat voor Pruisische rekening in Amerika oorlogsbodems zijn aangekochteindelijk zendt de regeering nota op nota naar de Zuid-Duitsche staten om toch voort te maken met de legerorganisatie. De Hanoveranen hebben het onder Pruisen zoo goed dat een menigte huisgezinnen naar Amerika vertrekken. Niet weinigen 'steken ook de zee over om zich aan den krijgsdienst te onttrekken. Oostenrijk. De Hongaarsche rijksdag is voor onbe- paalden tijd uiteengegaan. Op den Boheemschen landdag gaat het zeer onstuimig toe. Op den Croatischen landdag die weldra geopend moet wordenzal het ook wel zoo kalm niet afloopen. Oostenrijk heeft met al die verschillende landskinderen, van zoo uiteenloopende humeuren, veel te stellen. Frankrijk. Ook de Avenir National" zal vervolgd worden, en wel wegens het verspreiden van valsche tijdin gen, daar dit blad bericht heeft, dat te Lyon en elders militaire maatregelen worden genomen. Men ziet, al is de nieuwe drukperswet nog niet aangenomen, ze wordt reeds bij voorbaat druk ten uitvoer gelegd. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de mili ciens van 1867 voor 3000 francs zich van den dienst kunnen vrijkoopen. De regeering zal wel concessiën doen betreffende de wet op de legerorganisatie. De commissie van 't wetgevend lichaam, die het wetsontwerp onderzoekt, wenscht o. a. het leger hoogstens op 800,000 manin plaats van op 1,200,000 gebracht te zien. De hoop op het behoud van den vrede wordt allengs vaster. Het //Journal des Débats" heeft, zooals bekend is, een artikel gewijd aan de Fransche brochure van den heer Groen van Prinsterer, ook in ons blad besproken, en heeft daarin tevens een kort overzicht gegeven van zijne zoogenaamde Hollandsche correspondentiën. Pruisen wordt er in voorgesteld als eene mogendheid, die zonder blozen allerlei onrechtmatige aanspraken op Nederland doet gel den, en Frankrijk als de beschermheilige, tot wien Neder land zijne toevlucht neemten wien de koning begint met Luxemburg aan te bieden. Heeds deze rolverdeeling moet aan de juistheid der zoogenaamde correspondentiën doen twijfelen. Men is dan ook zelfs in Frankrijk van oordeel, dat ze meer of min eigen fabrikaat zijn en misschien wel het merk der regeering dragen. Men hoort reeds van maatregelen om het bezoeken der tentoonstelling zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De //münchener Eisenbahn-Konferenz" heeft besloten de vracht prijzen 25 pCt. te verminderen, en voor gezelschappen van 300 personen 50 pCt. De koning van Zweden wordt te Parijs verwacht, maar na den afloop der expositie. Zijne broedersde prinsen Oscar en August, zijn echter den 9den April reeds van Stockholm vertrokken. De eerste gaat over Keulende laatste over Zwitserland naar Parijs. De catalogus voor de tentoonstelling bestaat uit 2 boekdeelen, waarvan het eerste alleen 1200 bladzijden be vat en zelfs nog niet compleet is. De catalogus kost slechts 5 francs. Engeland. Koningin Victoria heeft 350 gegeven voor- het gedenkteeken ter eere van Kückert te Neuses bij Co- burg, en de prinses Helena van Sleeswijk-Holstein 50. De verkooping van de juweelen der familie Esterhazy te Londen heeft circa een half millioen opgebracht. Van de verschillende deelen van een huzaren uniform brachten een sabel en schede 5541 p. st., de versierselen van den kolbak 4525 p. st., de veer met de agraaf 7090 p. st. en de sabeltasch 5344 p. st. op. Op een der armen van den dolmantel telde men 10,000 paarlen. Volgens een Engelsch weekblad is de broederschap der Fenians reeds meer dan eene eeuw oud. Zij is het ge weest die Engeland zijne koloniën in Amerika heeft

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2