BUITENLAND. Het gouvernement laat met grooten spoed oorlog schepen bouwen. Behalve het groote linieschip //Oostenrijk", dat bijna gereed is, zal in Mei het gepantserd korvet//Hel goland" (van stapel loopen. Voor den herfst moet een ram- torenschip gereed zijn met drie torenswaarin stukken van het zwaarste kaliber geplaatst zullen worden. Men spreekt voortdurend over eene alliantie met Frankrijk, hoewel de minister Yon Beust er tegen schijnt. De ex-koningin van Hanover is eindelijk bij haar ge maal gekomen op de villa Hietzing bij Weenen. - De keizer zal volgens //la France" aan de mede-onder teekenaren van het tractaat van 1839 de twee volgende vragen voorleggen: 1°. heeft de koning-groothertog het recht om Luxemburg af te staan? 2°. heeft Pruisen nog aanspraken op de bezetting van de vesting Luxemburg? Men zegt, dat de wetsontwerpen op de drukpers en op het recht van vereeniging zullen worden ingetrokken. Sints het verboden is het dagblad //la Liberté" op de straten te verkoopen, is de oplage van 29,600 tot 30,350 exemplaren gestegen. Waarschijnlijk zal de redacteur Em. de Girardin met de geheele opheffing van zijn blad wor den gestraft. Den 16den Aug. a. s. zal te Parijs een congres plaats hebben van geneeskundigen uit alle landen, ter behande ling van vraagpunten betreffende de gezondheidsleerde authropologie en de geneeskunde. De Great-Eastern is goed en wei te New-York aan gekomen. De dienst bij de Trans-Atlantische telegraaf-maat- schappij schijnt uitstekend te worden waargenomen. Yan de 24,440 letters, die in drie dagen naar Amerika werden overgeseindbleek slechts ééne enkele ioutief te zijn ge weest. -Tijdingen van de Kaap-Kolonie bevestigen den dood van Dr. Livingstone. Men hoopt dat het gouvernement evenals voor Franklin eene expeditie zal uitrusten om hem op te sporen of zekere narichten te erlangen omtrent zijn dood. De regeering heeft eene wetsvoordracht ingediend tot beteugeling der omkoopingen bij verkiezingen. De beroemde, hoogbejaarde rechtsgeleerde lord Brougham geeft den raad den omkooper en den omgekochte beiden met dwangarbeid te straffen. hen met het gouden ei) noemde. Hoe zou het koninkrijk wenschen dat het thans zulk een ei bezat Campello is benoemd tot min. van buitenl. zaken. Op den verjaardag van de terugkomst van Pius IX in Eome (1850) is er geïllumineerd en feest gevierd. Hier mede harmonieert niet best een ander bericht omtrent het aanplakken van oproerige proclamaties. Het proces van Persanowaarvan de Haarl. Cour. verschillende belangrijke bijzonderheden heeft medegedeeld is geëindigd. De senaat heeft zich daarna als hoog gerechts hof in raadkamer begeven. ONDERWIJS. GEVEILDE PERCEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENT1EN. Ontijdig bevallen van eene IBochter, korten tijd na de geboorte overledenYrouwe ADÈLE C. DE EREMERY Herckenrath. Eenige Kennisgeving. Worden gevraagd a lO bekwame M JE rJT SEIjAAKS, bij bet in aanbouw zijnde Raadhuis in de Haarlemmermeer. Adres: op het Werk, aan het Kruisdorp aldaar. Merbesteding lot het we&haleu van Paardenmesl. De Administrateurs van het Detachement Yeld-Artillerie te Leiden, zullen op Donderdag den 18den April 1867, ten bureele van den Heer Majoor Garnizoens Kommandant aan de Morscbpoort des middags ten 12 ure, op nieuw PU BLIEK VERPACHTEN: Het weghalen van den Paardenmest gedurende het tijdvak van den lsten Mei 1867 tot ultimo April 1868. De voorwaarden liggen ter lezing op gemeld bureau en bij den KwartiermeesterLangebrug Wijk 4, N°. 405, wordende de aandacht der gegadigden gevestigd op het teekenen der insclirijvingsbilletten door de borgen. De 2de Luitenant-KwartiermeesterDe Majoor, J. C. UBBENS. TULLING( 5 uren 46°, te 8 uren 48®, 's middags te 12 uren 54°, te 4 uren 50°, Wind: N. W. Pruisen. De bewoners van het voormalig keurvorsten dom Hessen, dat sedert 1815 reuzenschreden achterwaarts had gedaanzijn met de annexatie bijzonder in hun schik. Geen wonder! Bij eene wet tot regeling van de zaken wordt bepaald dat de gilden zijn opgehevendat de bepaling is afgeschaft dat sommige bedrijven in een of ander dorp niet mogen uitgeoefend wordendat handwerkslieden ook voor werpen kunnen verkoopen die zij niet zelf gemaakt hebben dat werklieden hun eigen baas mogen kiezendat ieder vrij elk bedrijf zal kunnen uitoefenen als hij maar een patent heeft enz. enz. Waarlijk in dezen reactionnairen Augiasstal is Pruisen als een vrijzinnigen Hercules verschenen. Keer zijde van de medaille: Saksen-Weimar is wel heel grootsch op het lidmaatschap van den Noord-Duitschen bond, maar de arme inwoners beginnen te beven voor de eischen van het militair budget. Als 1 pet. van de bewoners wordt opgeroe pen voor den krijgsdienst, dan moet men voor eiken sol daat zoo wat f 398 opbrengen, dan moeten de belastingen worden opgevoerd tot eene hoogte die het land zou ruïneeren. Wanneer 't niet anders kan dan nog maar liever ingelijfd, zeggen sommigen, want dan kunnen we onze hofhouding missen, en onze gezanten, en onze schouwburgen e tutti quanti, altemaal heel dure artikelen, die nu toch objets de luxe zijn. Oostenrijk;. Bij Klausenburg, in Zevenbergen, heeft een hevige boschbrand gewoed, die onberekenbare schade heeft aangericht. Frankrijk. Men blijft gelooven, dat de heer De Mous- tier zal vervangen wordensommigen zeggen door den heer De la Valette, anderen door den heer Drouyn de Lhuys, nog anderen door den hertog De Gramont, gezant te Weenen. Engeland. Zoo denkt men in Engeland over de schei ding van Kerk en StaatMet 143 tegen 140 stemmen heeft het Huis der Gemeenten een voorstel van een der leden verworpen, om de betrekking van lord-kanselier van Ier land ook voor Roomsch-Katholieken open te stellen. Italië. De min. van staat en senator graaf Gallina is overleden. Hij was onder Karei Albert min. van financiën, en liet bij zijne aftreding de schatkist in zulk een goeden staat achter, dat men hem //la Gallinadell'ovo d'ore" (de Tc Groningen had, van 20 tot 22 Maart, het eind-examen plaats van eenige leerlingen der landhuishoudkundige school. Twee deden het eerste, vier het laatste gedeelte van het eind-examen met goed gevolg. Drie wer den er tevens voor den kolonialen landbouw geëxamineerd. Te Haarlem zal eene meisjeschool worden opgericht voor middelbaar onderwijs. Het schoolgeld zal ƒ50 bedragen. De gemeenteraad te Kampen heeft besloten het traktement vau de zes docenten aan het gymnasium ieder met ƒ200 te verhoogen. Vooruitgang! In 1861 was het gemiddeld inkomen voor hoofdonder wijzers en hoofdonderwijzeressen hier te lande ƒ665 in 1865 daarentegen ƒ634.24. De gemeenteraad te Middelharnis heeft de traktementen der onder wijzers verminderd. De hulponderwijzers hebben hun ontslag aangeboden. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer, die voortaan ƒ300 min der ontvangen zal, waren slechts 3 sollicitanten. De rijks hoogere burgerschool te Zwolle zal, zoo men zegt, met 1 September geopend worden. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 13 April 1867, tan overstaan van den Notaris A. van Leeuwen, van: Zeven hypothecaire schuldvorderingen, ten laste van onderscheidene per sonen, zijn bij elkander toegewezen aan verschillende koopers voor 2970. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 14den April 1867. J. H. Hoffmeister jm. 43 j. en A. M. Steigerwald jd 28 j. C. Se- ghar jm. 23 j. en S. C. J. Menzel jd. 24 j. C. Wendel wedr. 28 j. en M. C. Veilbrief jd. 28 j. E. Teske wedr. 29 j. en M. J. Jasperse jd. 26 j. 11. den Hertog jm. 24 j. en H. Sirag jd. 24 j. J. de Vrind wedr. 39 j. en J. van der Waile jd. 30 j. J. Hoppenbrouwer wedr. 35 j. en A. M. van Vliet jd. 24 j. P. Dreef jm. 44 j. en E. Mielo jd. 26 j. J. Jasperse jm. 28 j. en G. Kooien jd. 29 j. Leiden, 13 April 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3