BINNENLAND. die het nieuws van den dag verlangden te weten, vonden er de couranten. Meestal droeg deze of gene een gedicht voor of las eene verhandeling nu eens over het schapen leder en wat daarvan alzoo gemaakt wordt, dan weder over couranten en het lezen van courantenover brie ven en briefstijl enz. Vermelding verdient, dat in eender laatste vergaderingen de hoogleeraar Eauwenhoff aan de ver eeniging een bezoek bracht en een goed woord sprak, zoo geheel in den geest der aanwezigen, naar aanleiding van den gulden spreuk: //Helpt u zeiven en God zal u helpen." Aan het hoofd van Nut en Q-enoegen staan de HH. J. Goedeljee, voorzitter, aan wien de vereeniging zeer veel te danken heeft, K. !F. L. van der Woerd, secretaris, en J. Brevée, penningmeester. Zij begon met 25 en telt nu reeds 107 leden. Wij achten het geheel overbodig na het voorafgaande onze medeburgers op te wekken haar te on dersteunen, maar besluiten met te verklaren, dat eene stad, waarin zich onder den nijveren burgerstand zoo veel leven en energieonder den aanzienlijken en geleerden stand zooveel hulpvaardigheid openbaart, zeker eene schoone toe komst heeft. Wij hebben eenigen tijd geleden medegedeeld, dat de heer Paarlberg, in N.-Holland, beweert de teekenen te ken nen waaraan te zien isof een rund al of niet vatbaar is voor de veeziekte. Deze zaak is onlangs ook ter sprake gebracht in de Tweede Kameren de minister van binnen- landsche zaken heeft in de zitting van 9 April daarover eenige inlichtingen gegeven. Wij willen hier de eigen woor den des ministers, zooals zij in het Bijblad voorkomen, overnemen. Het is toch van belangdat deze mededeelingen zoo algemeen mogelijk bekend worden. Misschien kunnen onze veehouders er hun voordeel mede doen. In allen ge valle kunnen zij aanleiding geven tot voortgezette proef nemingen. De minister heeft het volgende gezegd: //Hoe is het met het kenmerk vau Paarlberg? Mijnheer de voorzitter, dit is eene moeielijke zaak. De heer Yan Eek heeft zeer terecht gezegddat die aanwijzingen van Paarlberg be langrijk waren, maar hoe belangrijk zij ook mogen we zen, zoo zijn zij toch zuiver empirisch; de man houdt steeds zijn kenmerk geheim, geeft geene motiven en zegt zelfs niet wat hij eigenlijk beoogt. Dit heeft evenwel de regeering niet belet eenige proeven van zijne kunde te nemen. In de gemeen ten Utrecht en Maartensdijk heeft men hem de gelegenheid gegeven om dieren aan te wijzen die ziek en die niet ziek zouden worden; daar zijn proeven mede genomen in den stal der veeartsenijschool, maar slechts met circa twintig koeien. Tot dusverre waren de rapporten van den directeur der vee artsenijschool, dat de proeven uitkwamen: de beesten die Paarl berg aanwees ziek te zullen worden, werden ook ziek als zij opzettelijk besmet werden; de beesten door hem aangewezen als gezond zullende blijven, bleven ook gezond, en de als weinig vatbaar opgegeven beesten werden ziek maar herstelden. Maar in het laatste rapport van den directeur komt voor dat eene proef was mislukt, daar een beest, dat door Paarlberg was opgegeven als weinig ziek te zullen worden, zeer was aangetast en denkelijk wel spoedig zou sterven. Nu heeft die geachte spreker gezegd, dat er ook een paar denarts was, die een gelijk advies had uitgebracht. Dit is min der juist; de couranten schijnen dit niet goed begrepen te hebben. Deze paardenarts heeft Paarlberg overal nagegaan, en al de koeien onderzochtdie door Paarlberg waren aangewezen als vatbaar of niet vatbaar, en heeft toen gemeend het ken- teeken op te merken. Bij de discretie van Paarlberg ten aan zien van zijn geheim heeft die paardenarts de goedheid gehad mij zijne opinie op te geven, en ik wil deze gaarne aan de Kamer mededeelen, maar het zijn toch nog altijd te onzekere gegevens, zooals de Kamer zal opmerken, om daarnaar onze handelingen in te richten en een besluit te nemen. Ik zal nu binnen kort Paarlberg bepaald afvragen of hij genegen is aan zijn geheim publiciteit te geven en dan kunnen daarmede proe ven op grootere schaal genomen worden. //Het kenmerk zou eigenlijk hier in bestaan. (Hier ver toont de minister eene teekening). Dit is eene afbeel ding van een koeienoog, zooals die paardenarts heeft waargenomen bij beesten die door Paarlberg als onvatbaar voor de ziekte waren aangewezen. Het kenmerk schijnt te bestaan in het wenkvlies nabij de slaap van het oog, in de bruinere kleur van het wit van het oog dan bij andere runderen." LEIDEN, 15 April. Bij kon. besluit is benoemd tot ontv. der dir. belast, te'Stadskanaal (On8twedde, gedeelte Groningen), de heer J. E. Romer. De koning-groothertog heeft benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de EikenSroon, den luit.-gen. C. P. Schimpf, oud-bevelhebber over het Indisch leger. Z. M. heeft aan A. J. van Winsheym, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Appingedam en als zoodanig benoemd E. Taken». Z. M. heeft het reglement van de Vereeniging tot onderzoek naar de middelen tot verbetering van den gezondheidstoestand in de gemeente 's-Gra- venhage, goedgekeurd en de vereeniging als rechtspersoon erkend. Het Leidsche studentencorps heeft zich bij adres gewend tot den minister van binnenlandsche zakenmet verzoek om het besluit van den gemeenteraadvolgens hetwelk eene directe belasting zal worden geheven van het vermoedelijk inkomen van alle meerderjarigen binnen deze gemeente, die tegen betaling bij andere inwonen, niet aan den ko ning ter goedkeuring te willen voordragenomdat de meeste studenten, ook na hunne meerderjarigheid, nog steeds le ven van het inkomen hunner ouders, en de ouders der halve voor dit gedeelte van hun inkomen in twee gemeen ten zouden worden belast. Uit Voorschoten verzoekt men ons te berichten dat aldaar van de circa 200 stemgerechtigden 120 zijn op gekomen waarvan 80 'zich verklaard hebben vóór de in voering van'het reglement op de verkiezing van ouderlin gen enz. De nieuw benoemde burgemeester van K a t w ij kde heer L. C. J. Blanken, heeft Vrijdag 11. zijne betrekking aanvaard. Voorburg zal de eerste gemeente zijndie door petroleum-gas wordt verlicht. Z. M.?[de Koning wordt den 24sten dezer te A m- sterdam verwacht. Men zegt dat de ontvangst in de hoofd stad ditmaal buitengewoon luisterrijk zal zijn. Men zegt dat de prins van Oranje, na zijn terug keer uit Parijs, de noordelijke provinciën zal bezoeken. Z. K. H. wordt heden in de residentie verwacht. De heer Loudondie Z. K. H. vergezeldeheeft zijne functiën reeds weder aanvaard. H. M. de koningin en prinses Hendrik zijn Zater dag-avond tegenwoordig geweest bij het concert van "VVie- niawski in den schouwburg. Onder de bekroonden wegens te Parijs tentoongestelde voortbrengselen van tuinbouw, vermeldt de Moniteur ook de heeren Krelage en Zoon te Haarlem, den heer Bar- naart aldaar en de heeren Van Waveren en Zoon te Hil- 1 eg om. Het portret van den heer Hoffmannoud-burgemees- ter van Botterdam, dat de burgerij aan het museum Boymans zal schenkenis reeds aan de leden van den ge meenteraad en hunne dames ter bezichtiging aangeboden. Te Botterdam zal eene vennootschap worden op richt onder den naam van //Eerste Maatschappij voor bur gerwoningen". Eindelijk zullen op 23 April voor het prov. gerechtshof van Noord-Holland terecht staan 2 (want één is er inmid dels al gestorven) der rebellen, die in de kermisweek van het vorige jaar te Amsterdam zich schuldig hebben ge maakt aan allerlei~ongeregeldheden. De bestuurderen van de burgerzangschool te Am sterdam zullen aan de kinderenna afloop van het examen op 24 dezer ,|in het Paleis voor Volktvlijt een kinderbal geven. Lijders'aan het rheumatisme kunnen eens beproeven of zij door inwrijving met petroleum ook van dien lastigen kwaal bevrijd mogen worden.fTe Veen huizen is dit middel met[|succes toegepast. Uit de Tieler- en Bommelerwaard luiden de berichten! omtrent den waterstand dagelijks treuriger. Men heeft te Sommelsdijk eene stiefmoeder voor- loopig in verzekerde bezwaring genomenomdat men ver moedt, dat zij haar stiefkind, een jongske van 2jaren, zoo vreeselijk mishandeld heeft, dat het aan de gevolgen be zweek. Ten gevolge van den hevigen stormwind zijn te Zalt- B o m m el de booten van de gierbrug deels gezonkendeels weggedreven. Te Sellingen en "Westerwolde, in Groningen, circuleeren adressen ten einde een verzoekschrift aan de Gro- ningsche maatschappij van landbouw te ondersteunen om een internationalen waterweg tusschen Nederland en Prui sen tot stand te brengen van Bellingwolde en Yriescheloo af langs Ylachtwedde, Bourtange en Sellingen tot Ter-Apel. Komt dit plan tot standdan zouden meer dan 30,000 bun ders hoogveen geëxploiteerd en eene even groote uitgestrekt heid heidegrond productief gemaakt worden. Op de palmpaardenmarkt te Deventer zijn, zoo men verzekert, vele paarden voor Eransche rekening ge kocht. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 nren 48°, des avonds te 8 uren 46°, ie 10 uren 46°, Wind: N. W. Zondag morgen te B uren |46°, te 8 uren 50°, 's mid dags te 12 uren B2°, namiddags te 4 uren 52°, te 5 nren 50°, te 8 uren 48°, te 10 uren 48°, Wind: N. W. Maandag morgen te

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2