UmOlIJlld BEE BUIDIBFEST. 1USD1BFEST Wij meenen met zekerheid te kunnen berichten, dat men te Dordrecht en te 's-Hage bezig ia begrafenis-vereeni- gingen op te richten, naar het voorbeeld van de Botter- damsche. Dinsdag 11 April zal te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene openbare vergadering worden gehouden door de vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerknijverheid, tot samenspreking over een plan om bekwame en geschikte werklieden in de gele genheid te stellen de wereldtentoonstelling te bezoeken. Wij hopen dat dit denkbeeld ook elders zal besproken wor den. Wij twijfelen geen oogenblik of wij zullen weldra het zelfde van onze stad kunnen melden. Men meldt uit 's-Hertogenbosch, dat alles in den omtrek onder water staat. Waar men anders in dit jaargetijde welige wei- en bouwlanden ziet, daar vertoont zich thans een zee, zoo ver het oog reikt. Te Dokkum heeft zich eene scherpschuttersvereeni- ging geconstitueerd. Het Nederlandsch landhuishoudkundig congres zal dit jaar van 24 tot 28 Juni te Breda gehouden worden. Op het plein van het kasteel zal men eene tentoonstelling hou den van landbouwwerktuigen. Op de algemeene vergadering van deelhebbers in de te Botterdam gevestigde hypotheekbank voor Nederland, is door den raad van bestuur een verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de rekening van 1866 sloot met een netto winst van ƒ5546, van welk bedrag tegen 5.50 per aandeel aan de aandeelhouders zal uitgedeeld worden. BUITENLAND. In Brussel is een korps Belgische vrijwilligers op gericht. Men heeft te Weenen ruim 15,000 fl. saamgebracht om werklieden naar de tentoonstelling van Parijs te laten gaan. Ook verwacht men eene aanzienlijke som van staats wege. De kroning van den keizer te Pesth is op '26 Mei bepaald. Men gaat steeds voort te beweren, dat de keizer een manifest aan 't volk zal uitvaardigen. Sints Maandag 11. is de toegang tot de tentoonstel ling voor één franc opengesteld. De koning van Pruisen zal de bekroningsplechtig heid den lsten Juli komen bijwonen en op verzoek van den keizer zijn intrek nemen in de Tuilerieën. De producten uit de Lioe-Kioe-eilanden zijn aange komen. Emile de Girardin wordt weder in rechten vervolgd we gens een artikel in zijn blad la Liberté" geplaatst, met het opschrift: //wat het kost de waarheid te zeggen." De telegraaflijnen tusschen Parijs en Berlijn zijn te genwoordig uitsluitend in dienst der gouvernementen. Men zegtdat in geheel Prankrijk 19 menschen van de 20 den oorlog voor onvermijdelijk en zelfs voor aan staande houden. Ook beweert mendat de zittingen van het wetg. lich. verlengd, en dat aan den keizer buitenge wone volmachten gegeven zullen worden. Dr. Nélaton zou hebben aangeraden den keizerlijken prins naar Madera te zendenten einde daar 5 jaren te vertoeven. Hoe zal hij Prankrijk terugvinden? De Nederlandsche gezant lijdt aan hevige aanvallen van jicht. De Spaansche regeeringdie" van Engeland een ulti matum heeft ontvangen betreflende de zaak der schepen Tornado en Queen Victoria, zal waarschijnlijk Frankrijk als scheidsrechter inroepen. KUNST. TOONEELNIEUWS. ADVERTENTIEN. *■- «F. VAM BEETEM HOOGSTBAAT WIJK YII N°. 3 TE LEIDEN heeft de eer de Dames de ontvangst te berichten der modellen van MANTIL.L.ES en ZOMERMANTELS en verdere NOUVEAUTÉ'S voor de Dames Confectie. J. VAN BENTUM en ZOON, te Gouda, hebben uitgegeven OPMERKINGEN naar aanleiding van het ontwerp van ivethoudende voorzie ningen omtrent den Veetyphusdoor J. B. SNELLEN. Prijs ƒ0,40. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaars en bij de Uitgevers. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 43°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 41°, te 10 uren 40°, N. W. Vrijdag morgen te 5 uren 40°, N. W., te 8 uren 43°, N. W., 's middags te 12 uren 49°, N. W., 's namiddags te 4 uren 51°, N. W. Belgie. Koning Leopold is met gevolg naar Parijs vertrokken, en heeft in 't hotel Walewski in de Champs- Elysées zijn intrek genomen. Pruisen. De grève-manie wordt alleraanstekelijkst. Thans zijn het weder de scheepstimmerlieden in Bremen en Bromershavendie verhooging van loon eischen. Oostenrijk. Graaf Teleky mag in Hongarije blijven. Zijne verbeurd verklaarde goederen zullen hem teruggege ven worden. Prankrijk. Zooals wij gisteren in een telegram meldden, zullen er geene interpellatiën over de Luxemb. quaestie plaats hebben: de aanvrage van de HH. Pavre en Lambrecht is geweigerd, de HH. Ségris en Larrabure hebben de hunne ingetrokken. Bij den Senaat was reeds vroeger hetzelfde geschied. Engeland. Het rechtsgeding tegen de Fenians is Maandag 11. te Dublin begonnen; het getal der beschul digden is meer dan 300, van welke nagenoeg de helft te recht staat wegens hoogverraad. Italië. De ministerieele crisis schijnt ten einde. Ba- tazzi heeft een ministerie gevormd buiten medewerking van de linkerzijde. Hij zelf neemt het voorzitterschap op zich en binnenl. zaken, Erizzo buitenl. zaken, Coppino onderwijs, Pescetto marine, Ferrara financiën, Tecchio justitie, Giovanola openbare werken, Blasio landbouw. Te Keulen zal den 20sten Mei en volgende dagen bij H. Lempertz, (firma Heberle) eene reeks van belangrijke kunstverkoopingen plaats heb- beD. Eerst wordt het schilderijen-kabinet van A. G. Theermann, koopman te Berlijn, in veiling gebracht. Het behelst o. a. stukken van Raphael, Michel Angelo, FizianoClaude, Vernet enz., en inzonderheid van Neder landsche meesters als Berchem, Bloemaert, Both, De Breugels, Brou wer, Dou, Van Dijck, Hals, Honthorst, Nic. Maas (portret van een burgemeester, die hier voor Jan de Witt doorgaat), Metzu PotterRem brandt, Rubens, Ruysdael, de beide Teniers, enz. De tweede verza meling is vooral rijk aan schilderijen van oud-Italiaansche meesters (bij de 400). Zij is nagelaten door J. A. Ramboux, conservator van het sted. museum te Keulen, die acht jaren in Italië doorbracht met het copieeren der meesterstukken van oud-Italiaansche kunst, en daarin eene verwonder lijke vaardigheid moet bezeten hebben. Zijne 248 aqnarel-copieën werden door de regeering voor de Dusseldorfer academie aangekocht voor eene som van 10,000 th. De derde verzameling, afkomstig van J. Wahlen, raadslid te Keulen, bestaat uit kunstwerk in hout, ivoor en metaal vooral wapens van verschillende tijden. Met een klein maar niet on belangrijk schilderijen-kabinet van generaal Tuckermannwaarbij verschei dene van Nederlandsche meesters, wordt deze kunstaucties besloten. Donderdag 11 April. De opvoering van «Het leven eener tooneel- speelster", drama in zeven tafereelen werd door eene buitengewoon kleine schare bijgewoond, hetgeen ons niet verwonderde bij het vergevorderde seizoen en na de druk bezochte voorstelling van Frederike Gossmann. Het stuk heeft weinig kunstwaardemaar is toch vrij van grove onnatuurlijk heden, behalve in het laatste tafereel, dat zeer slecht in elkaar zit. Olympia, eene beroemde tooneelspeelster, huwt met een voornaam edelman, wordt door de familie van haar echtgenoot met de grootste minachting behandeld, maar redt eindelijk hare trotsche schoonmoeder het leven, wanneer deze door het schrikbewind is ter dood veroordeeld. De rol van Olympia is zeer moeilijk, en beheerscht het stuk geheel en al. Mevr. Sandrock Ten Ha gen vervulde die met den meesten ijver en had ook dikwijls uitmuntende oogenblikkenmaar toch scheen zij ons niet voor hare taak berekend. Zij heeft ongetwijfeld veel aanleg, en haar talent is bijv. op het duidelijkst gebleken in de rol van Emma Bertholdmaar de door haar gevolgde me tbode is niet de beste. Zij speelt niet eenvoudigniet natuurlijk genoeg zij is en blijft actrice. Iedere phrase, ieder verhaal schijnt op effect berekend. Zij spreekt gedurig met de grootste opgewondenheid, waar zij zich met bedaardheid en diep gevoel moest uitdrukken. Fijnheid van spel ont breekt bij haar te veel. Zulk eene agitatie in toon en gebaren kan wel een daverend applaudissement uitlokken (dit weten wij helaas!) maar de toe schouwer, die prijs stelt op natuur en waarheid, blijft er koud bij. In de minst hevige passages voldeed Mevr. Sandrock ons het best; zooals toen zij aan bare zuster de diamanten vertoonde, en toen zij den spot der edel lieden moest verduren. Een leege zaal is niet geschikt om de vertooners te inspireeren en daarom willen wij den heer Moor maar niet te hard val len voor de vrij middelmatige wijze, waarop hij de rol van Karei de Ru- dentz vervulde. Die rol is ondankbaar, maar een bekwaam acteur be haal de grootste triomf als bij een ondankbare rol uitmuntend speelt. Aan genaam is het ons dat we ons verslag mogen eindigen met hulde te bren gen aan het waarlijk schoone spel van Mevr. Albregt Engelman, en der heeren Albregt en D. Haspels.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3