BINNENLAND. Leidsche belangen. borgd zal worden door vijf mogendheden. Aan de Amster- damsche beurs heeft men gesproken van een afstand van den koning-groothertog ten behoeve van zijn broeder Z. K. H. prins Hendrik. Wij constateeren twee feiten1°. dat de brochure: O p e n brief der Nederlandsche maagd aan Z. M. den Koning, waarvan de Nord-Deutsche Zeitung spreekt vol gens het Dagblad van Z.-Holland, ons bij onderzoek ge bleken is verschenen te zijn den 24sten Augustus 18 66, bij den boekhandelaar P. Engels alhieren besluit met te zeggen: //Sire! Grij zoudt geene meer grootsche, nationale en al de dankbaarheid van Nederland verwervende daad kunnen verrichtendan door afstand te doen van de kroon van Luxemburgnatuurlijk tegen behoorlijke schade loosstelling. Mocht de verkrijger van Luxemburg die niet voldoen, dan zou Nederland toch wel bereid zijn, om de betrekkelijk geringe som van 2{- millioen uit te betalen aan zijn koning, die daaruit een zekerder inkomen zou trekken dan uit het precaire bezit van het groothertogdom." 2°. dat het Dagblad van Z.-Holland in zijn nommer van 9 April uit de Köln. Zeit. een paar uitdrukkingen aan haalt, zoo diep verguizend voor onzen koning, dat wel geen tweede blad van Nederland ze in zijne kolommen zou wil len opnemen. Gedachtig aan de woorden van Bazile//calomniez, calomniez, il en reste touj ours quelque chose", gaat de conservatieve pers voort met te bewerendat wat in buitenlandsche bladen ten nadeele van den koning ge schreven wordt, van Nederlandsche liberalen afkomstig is. Dat de redacteur van het Dagblad van Z.-Holland en andere lieden van denzelfden stempel blijven voortlasteren, wij vinden het natuurlijkhet schijnt nu eenmaal hun métier te zijn. Maar dat de HH. Enschedé, die nog in fatsoenlijke kringen worden toegelaten, bij voorkeur zulke artikelen in hunne Courant overnemen, is zeker een der treurigste verschijnselen van onzen tijd. Wat hebben wij in ons leven hooren klagen over het vele gepraatdat aan den constitutioneelen regeeringsvorm eigen is! Zendt ondertusschen geen der klagers naar de Staten-Generaal of naar den gemeenteraad. Honderd tegen één, getuige de rede, gisteren op het stadhuis gehouden, dat hij in langdradigheid voor geen zijner medeleden zal willen onderdoen. Men kan zeker in den Haag en ook te Leiden wat kor ter van stof zijnmaar ten slotte waarop komen die lang gerekte redevoeringen te staan? Op wat verveling voor hen die ze plichtshalve moeten aanhooren, op wat papier, wat drukloon en wat inkt. Ook in Erankrijk beweerde men van 1815 tot 1848, dat er veel te veel gepraat werd, en hoe was men er in 1852 Napoleon III dankbaar voor er een einde aan gemaakt te hebbenMaar wat heeft aan de Eransche natie meer gekost, het parlementaire gepraat onder de Bourbons of de oorlogen van den tweeden Bo naparte? En op den dag van heden, hoeveel editiën van den Moniteur zou zij niet gaarne betalen om den nieuwen oorlog, die aanstaande is, tegen te kunnen houden? De N. Utr. Cour. deelt uit de //Bijdragen tot de kennis van het staats-, provinciaal- en gemeentebestuur in Neder land" een belangrijk stuk mede over de volksgezondheid, waar van het slot aldus luidt//Gelukkig dat de burgerij zelve deze hoogst gewichtige zaak meer en meer ter harte begint te nemen. De //Vereeniging tot verbetering der volksge zondheid," in den afgeloopen zomer te Utrecht opge richt, en eene soortgelijke thans te Leiden (wij voegen er bij ook te 's-Hage) in het leven geroepen, zijn heuglijke teekenen des tijdszij zullen er ten langen leste inslagen de vooroordeelendiedroevig genoegnog bij enkelen godsdienstige vooroordeelen zijn, te overwinnen, en door de gezegende kracht der publieke opinie de gemeentebestu ren dwingen de hand aan het werk te slaan. Moge het dan maar niet, althans weer voor eenigen tijd, te laat zijn. De cholera houdt zich schuil, maar is nog niet geweken. De besturendie zich tegen zijn terugkeer niet hebben ge wapend, hebben eene verantwoordelijkheid op zich geladen die zwaar te dragen is." Voor eenige dagen namen we een brief op over het pleintje voor de bibliotheek. We zouden er niet op terug komen, ware het niet dat we Q. N. thans iets konden mede- deelendat misschien in de verte het uitzicht opent op ver betering, iets dat hem en alle onze stadgenooten zeker hoogst welkom zou zijn. We bedoelen niet, dat het dage lij ksch bestuur deze zaak reeds lang als wenschelijk heeft beschouwd, want het kon hierin niet vrij handelen. Maar reeds sedert eenigen tijd is er een plan aan curatoren der hoogeschool ingeleverd, dat hieropnederkomtHet aanbou wen van eene kamer enz. bij het hoekhuis, door den cus tos bewoond, om de onregelmatigheid van 't terrein te verbeteren; het plaatsen van een ijzeren hek langs het Rapenburgmet dubbele inrid-deuren in het midden en eene kleinere zijdeur aan eiken kant; het aanleggen van een grasperk enz., met een omgaand pad, breed genoeg voor rijtuigen. Aan dit plan was de gedachte niet vreemd, om in het midden van dit perk mettertijd een standbeeld of eene buste te plaatsen. Zooals ieder weet is daarvan nog niets gekomen. Waarom niet? Wij moeten hierop het antwoord schuldig blijven, doch hopen eerlang te kunnen melden, dat dit plan niet ad Kalendas Graecas is uitgesteld. LEIDEN, 12 April. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gemeenten: Aalten, Mr. L. J. Roelvink; Batenburg, C. N. D. Hiebendaal; Hekendorp, Papekop en Langeruigeweide, G. A. Maller; Herpt en Bern, Th. van Bokhoven; Schiermonnikoog, N. J. van der Worm; Schermerhorn en Ursem, C. de Vos, secretarissen dier gemeenten. Bij kon. besluit is aan Mr. R. J. graaf Sehimmelpenninckmin. van financiën, vergunning verleend tot het aannemen van het grootkruis der Danebrogs-ordehem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. Tot aanvulling van ons bericht in het nommer van 9 April, omtrent het examen van de gymnastiekschool, deelen wij thans de namen mede der leerlingendie in elke klasse voor het ontvangen van een prijs in aanmerking kwamen. Iedere klasse had zelve de personen aangewezendie prijzen verdienden, 't Was goed gezien om de kinderen eens on derling te laten oordeelen. Uit het aantal aangewezenen is daarna bij loting bepaald wie de prijs zou ontvangen, die in een kostbaar geschenk bestondden milden gever waardig. Meisj es 1ste kl. (1) S. Rijke, M. KriegerE. C. Boursse Wils, S. M. Maronier L. H. Beudt, H. J. Krantz (prijs), B. S. Beudt en A. Driessen. 2de kl. I. M. Bos (prijs), E. M. Bos en C. W. van Dijk. 3de kl. M. A. ter Laag, Joh. Krieger, E. M. Rogge, A. J. Daniels, J. P. Sijthoff, C. de Bruijn Kops, 'T. A. M. Oostingh (prijs) en W. S. J. S. Hubrecht. 4de kl. I. E. Tromp, M. Dozy (prijs), N. M. J. Werst en B. van Romburgh. 1ste kl. (2) A. Scheltema A. A. U. Prins, Joh. van Wetering (prijs), Ag. Krabbe en H. J. Kluit. Jongens 1ste klasse (1) E. C. van der Does de Bije, I. I. ter Laag en E. Stokhuijzen (prijs). 2de klasse (1) Johannes van Schilfgaarde (prijs), Alison Baëza, I. M. P. Kluit en C. E. M. ter Laag.3de kl. (1) A. J. H. de Vogel, C. Sijthoff en M. Rijke (prijs). lste kl. (2) C. van Wensen, D. C. Trouw, I. A. G. van Dijk (prijs), A. van Wetering, H. Krabbe en F. Driessen. - 2de kl. (2) J. Boogaard (prijs), J. StokhuijzenE. Boursse Wils en J. van Lith. 3de kl. (2) H. van Romburgh, W. A. Eelix, H. G. Kleijn, A. C. Harte velt, G. van Boe- keren en W. van Boekeren (prijs). 4de kl. (2) G. Bos en Jac. Vissering (prijs). Onze stadgenoot, de heer D. L. Wolfson, is met den heer Lebret van Delft en den generaal Delprat uitgenoo- digd om een onderzoek in te stellen naar het ongevalaan den 4den gashouder van de Utrechtsche gasfabriek over komen. Van meer dan eene zijde ontvingen wij de verzekering dat de schroefstoomboot tusschen Leiden en Katwijk uit stekend voldoetmaar algemeen roemt men ook de geschikt heid van het personeel en het confort van de verschillende localiteiten. Tot leeraar in de geschiedenisaardrijkskunde en het Nederlandsch aan de hoogere burgerschool te Zierikzee is benoemd de heer J. H. T. de Vogel, litt. hum. et theol. cand. alhier. De examens voor ambtenaren bij de burgerl. dienst in Ned.-Indië zullen den 17den Juni te 's-Hage aanvangen. Zij die dit examen wenschen af te leggen moe ten zich vóór 15 Mei schriftelijk aanmelden bij het depar tement van koloniën. De Eerste Kamer heeft gisteren en hedeu het on derzoek in de afdeelingen voortgezet omtrent de aanhangige wetsontwerpen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2