N°. 2197. Dinsdag A0. 1867. 9 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks', met uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 mf; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 85 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisch© Landpost. Ovsr Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisch© den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 n. 'sm. tot 10 u. 30 ra. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarieopen dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. De begrooting van koloniën. Na eene discussie die den lsten April is aangevangen is in de zitting der Tweede Kamer van den 5den het lot der begrooting voor het dep. van koloniën beslist. De aanneming heeft plaats gehad met eene zeer aanzien lijke meerderheid52 tegen 17 stemmen. Deze zeker niet algemeen verwachtte uitkomst wordt nog zonderlinger wanneer wij letten op de namen zoowel der voor- als der tegenstemmers. Op de lijst der laatsten staan de heeren Van ForeestWintgens en Zuylen van Nijevelt, de vu rigste aanbidders van het koloniale stelsel, dat in hunne oogen het product is der weldadigste en verhevenste staatkunst, naast de heeren Viruly, Jonckbloet, Van Limburg Brouwer en anderendie zich steeds als de warmste tegenstanders van dat stelsel hebben doen ken nen, en het eene miskenning achten zoowel van de rege len van rechtvaardigheid, als van wetenschap en ervaring. En even zoo leest men onder de voorstemmers naast den naam van den heer Bochussen, den natuurlijken bond genoot van dit kabinet in koloniale zaken, dien van den heer Fransen v. d. Putte, zijn natuurlijken bestrijder; naast de namen van het nieuwe bloed; PijnappelSaaymans Va der, Haffmans e tutti quanti, dien van een Thorbecke, een Van der Linden, een Dullert, een Geertsemade eer waardige veteranen van de oude garde der liberale richting. Zelden vonden zich zoovele namen bijeen, ét onnes de se trouver ensemble. Die zonderlinge desorganisatie der partijen', zij moge welgevallig zijn aan hen die de noodzakelijkheid van par tijen in den constitutioneelen staat miskennenzij blijft niet temin een hoogst bedenkelijk verschijnsel, een symptoom van de krankheid waaraan het staatsorganisme lijdt, sedert de geweldadige poging van den afgeloopen zomerom het te zuiveren door geneesmiddelen, waarvan de aanwending op valsche praemissen rustte. Wie krijgt van zulk eene stemming niet den indruk dat zij geenszins de uitdrukking is van de wezenlijke overtuiging der ledenmaar van hunne hoop, hunne vrees, hunne kansrekening? Wie moet niet erkennen dat de uitkomst eene bloot toevallige is geweest, bestuurd door omstandigheden die aan den grooten strijd der beginselen schier vreemd zijn; dat zij geen den minsten waarborg geeft voor de duurzaamheid van het kabineten de mogelijkheid om de koloniën nu nog naar conservatieve beginselen te regeeren, maar aan den anderen kdnt ook geene gegronde hoop verschaft aan de tijdelijk verslagen voorstanders van de koloniale hervor ming, dat de krijgskans voor hen spoedig zal keeren? De consequentste koloniale behouders zijn den conservatieven minister afgevallen, omdat hij niet heeft kunnen of durven na laten den conservatieven schotel, dien hij der kamer op- dischte, met een paar droppelen liberaliteit te kruiden; de meer gematigde of het hardst door de ervaring terecht gezette koloniale hervormers hebben juist om die twee droppelen den conservatieven minister gesteundin de hoop dat zij den conservatieven schotel geheel doordrin gen en allengs van natuur zullen doen veranderen, uit vrees dat een andere kok een anderen schotel zou voor dienen, waaraan zelfs die kruiderij ontbrak. Welke zon derlinge resultaten kan de parlementaire strijd niet ople veren De zwakheidde weifelende houding van den minister is juist de oorzaak geworden zijner zegepraal. Toen hij Maandag voorstelde de behandeling van zijn eigen wets ontwerp tot uitgifte van woeste gronden in erfpacht tot na den afloop van het thans in Indië bevolen onderzoek van de rechten der inlanders op den grondmet andere woor den ad Calendas Graecas, uit te stellentoen stal hij het hart der hartstochtelijkste behouders, maar dreig den de stemmen niet slechts van alle gedecideerde liberalen maar van allen die heil zoeken in het dobberen tusschen strijdige beginselen, en zelfs van sommige conservatieven, die een liberalen maatregel niet versmaden, waaruit zij voor zich zeiven voordeel kunnen trekkenhem onher roepelijk te ontvallen. Toen hij Dinsdag verklaarde dat hij het ontwerp, met overtuiging door hem aangeboden, al thans niet zou intrekken, maar de beslissing der Kamer eerbiedigen, toen won hij wellicht meer bij de liberalen dan hij bij de conservatieven verloor, en verzekerde zich in allen gevalle van den bijstand der heeren Van der Hucht en 's Jacobdie zich de illusie maken dat het wetsontwerp in quaestie een der preliminairen van den vrede tusschen de strijdende partijen zal kunnen worden. Toen hij Woens dag op de pertinente uitnoodiging van den heer Fran sen van de Putte de verklaring aflegde, dat hij het ont werp als het in beraadslaging kwammet overtui ging en warmte verdedigen zou, toen begreep de groote meerderheid der liberalen en half-liberalen dat zij een mi nister steunen moest van wien nog zooveel goeds te wacli- ten wasterwijl slechts eenige weinigen verklaarde tegen standers bleven, omdat zij zich door uitdrukkelijke^yerkla^ ringen gebonden hadden; maar daarentegen moest nu de ondersteuning van den heer Bochussen c. s. welzeer on- LEIISCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer 0.124. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1