rang. Daar waar in Engeland afzonderlijke oogziekenhui zen bestaankomen jaarlijks op iedere 10,000 leden dei- bevolking ongeveer 300 minvermogenden onder behande ling. Bijna al die instellingen zijn door de bijzondere liefdadigheid opgericht. Ook de Botterdamsche vereeniging kwam op dezelfde wijze tot stand. Weinige dagen na de oprichting was reeds voor f 1118.60 aan contributiënen voor f 1376.51 aan giften ingeschreven. Zij is nog slechts gedurende de twee laatste maanden van 1866 werkzaam geweest. Toch kon de dirigeerende geneesheer-oogheelkun dige, Dr. J. H. de Haas, het volgende vermelden: Het aantal lijders dat zich bij hem vervoegde steeg tot 383. Van deze woonden 64 buiten Botterdam, 3 waren vreem delingen (zeelieden). Uit verschillende gemeenten van Zuid- Holland hadden zich 26 aangemeld. Aan al die lijders waren, behalve geneeskundig advies of behandeling, de noodige geneesmiddelen en kleine behoeften verstrekt. Men had aan 24, tegen zeer matigen prijs, een bril gegeven, ter wijl 4, buiten machte de enkele stuivers daarvoor af te zonderen, er kosteloos een ontvingen. Nog verdient ver melding dat het aantal verstrekte adviezen gedurende Nov. en Dec. bedroeg 2025, d. i. gemiddeld 36 daags. Dat zulk eene inrichting ondersteuning verdientbehoeft wel geen betoog. Wij hopen eerlang te kunnen vermelden dat het voorbeeld, door Botterdam gegeven, elders navol ging heeft gevonden. Volgens het Utr. prov. en sted. Dagblad dat wel gedu rig onze artikelen, o. a. over mevr. Gossmannoverneemt maar schroomt ons blad te noemen leest men in het D. v. Z.-H.: //Wanneer men eens een enquête kon instellen omtrent den oorsprong van die 's konings geëerbiedigden naam grievende artikelen in de Köln. Zeit., in de Nord.- Zeit. en in de Indep. Beigewanneer men eens de tus- schenpersonen kon noemenwaarmede de Pruisische re geering gezegd wordt in betrekking te staan, dan zou in Nederland een kreet opgaan, die menigeen, die thans het hoogste woord durft voeren, voor altijd zou doen ver stommen. De meeste artikelen worden uit 's-Gravenhage geschreven of te 's-Gravenhage geïnspireerd." Zulk eene insinuatie is even laag als onzinnig, en eene verdachtmaking als dezezonder een enkel bewijs, verdient door eiken Nederlander gestempeld te wor den met het brandmerk der diepste verachting, BINNENLAND. LEIDEN, 6 April. Dinsdag a. s. zal alhier in het gebouw tot 't Nut van 't Algemeen, 's avonds te 8 uren, de Hollandsche Maat schappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen, Afd. Lei den, eene vergadering houden, waarin Dr. L. I. F. Jans sen eene kunstbeschouwing zal geven der Curiosités du Musée d'Amsterdam. Bij de op 4 dezer plaats gehad hebbende verkiezin gen voor het hoogheemraadschap Bijnland, zijn verkozen: in het 4de district tot hoofdingeland-plaatsverv. F. W. Oewel in het 6de distr. tot hoofdingel.-plaatsverv. J. van Schie Jr. in het 8ste distr. tot hoofdingel. J. W. S. Boeloffs en tot plaatsverv. S. A. van Hoogstraten; in het 9de distr. tot hoofdingel. H. Kop en tot plaatsverv. C. Verduin; in het 13de distr. tot hoofdingel. Mr. P. L. F. Blussé en tot plaatsverv. G. van der Poel Jz. Op Donderdag 11 April zal er des namiddags kwartier voor éénen in het Gemeenlandshuis te Leiden eene ver- eenigde vergadering gehouden worden van de ingelanden van het hoogheemraadschap Bijnland. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 187 tot 240 personen. Onze voormalige stadgenoot A. van den Hurk, ka pitein bij het Oost-Indische leger, is bij de promotie van 19 Februari jl. tot majoor bevorderd. Over onze koloniën Maandag nader. Gisteren avond zijn aan den heer Wetrens, na af loop der symphonie, door de commissie van Sempre Cres cendo, twee prachtige candelabres overhandigd, terwijl de heer V. d. Mandele in korte bewoordingen den muziek directeur den dank en de hulde van het muziekgezelschap overbracht. De min. van marine maakt bekenddat er dit jaar 25 jongelingen als adelborst 3de kl. voor den zeedienst op het koninkl. instituut te Willemsoord kunnen worden aan genomen. Het admissie-examen zal 1 Sept. gehouden wor den. Vóór of uiterlijk 31 Mei a. s. moeten de belangheb benden een op zegel geschreven verzoekschrift aan den min. inzenden. Tot het afnemen van het examen voor het notaris ambt zal de commissie uit het prov. gerechtshof in Zuid- Holland zitting houden op Donderdag 23 Mei a. s. in het gebouw bij het hof in gebruik. De examen-commissie voor hen die eene akte verlan gen van bevoegdheid als arts zal 16 April en volgende da gen zitting houden te Botterdam, die voor hulpapothe kers 24 April te 's-Hage. Op 1 Juli zal het vergelijkend examen en 1 Sept. de toelating 'plaats hebben aan 's rijks kweekschool voor mi litaire geneeskundigen. Er kunnen 12 aspiranten geplaatst worden voor den dienst hier te lande, 38 voor O.-Indië en 2 voor W.-Indië. Het rapport van den Engelschen ingenieur, den heer Hartleybetreffende de Schelde -quaestie, zal weldra open baar gemaakt worden. De conclusiën van dit rapport zijn nog niet bekend. De N. Utr. Cour. van heden deelt eenige hooge prij zen mededie voor enkele nummers op de belangrijke auc tie van handschriften te Utrecht besteed zijn. Wij ver melden alleen dat de keurige collectie gravuren over de Fransche revolutie voor f 830 werd toegewezen aan een der voornaamste Parijsche kunsthandelaars. Donderdag 11. is te Utrecht eene algem. vergade ring gehouden van den Weerbaarheidsbond. Er waren 26 vereenigingen vertegenwoordigdwaaronder 3 van Leiden. De afgevaardigden van de hoogere burgerschool alhier wa ren, evenals een paar andere, in uniform. In het nieuwe centraal bestuur werd de heer J. C. Oijens uit de stu- dentenvereeniging alhier gekozen. Er werd besloten het beschermheerschap van den bond aan Z. M. den koning en het eere-voorzitterschap aan Z. K. H. den prins van Oranje op te dragen, alsmede om een prijsvraag uit te schrijven tot het leveren van een populair geschriftwaarin bewezen wordt dat Nederland tegen een overmachtigen vij and zeer goed te verdedigen is. Onder de avondzitting werd aan den bond door de Utrechtsche weerbaarheid en de scherpschutterijen voor Oranje en den Zwijger aldaar eene serenade gebracht. Bij gelegenheid van de bloemententoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam van 6 tot 11 Aprilworden er dagelijks retourbiljetten afgegeven, geldig voor alle treinen. Zondag-avond zal er, na de concert- promenade, te halftwaalf een extra trein vertrekken van Amsterdam naar 's-Hage en alle tusschen liggende stations. Niet alleen uit het noorden maar ook uit het zuiden van ons land klaagt men over de zucht tot landverhuizing. Uit het voormalig 4de district van Zeeland trekken gedurig huisgezinnen naar Noord Amerika. BUITENLAND. Blijkbaar wil men in Duitschland eene beweging in het leven roepen om Luxemburg bij den bond in te lijven of geheel aan Pruisen te trekken. Men mompelt in Berlijn zelfs van militaire maatregelen die genomen worden. Om een invaliedenfonds tot stand te brengen zal de kroonprins in zijn paleis een bazar houden. Al de afgevaar- By koninkl. besl. zijn benoemd tot burgem. der gem. IJlat T. E. ran Popta, en der gem. Huisen C. Th. Kolfschoten. Z. M. heeft benoemd tot rentmeester van het Kroondomein, rentambt Goes, jhr. J. L. H. Pompe van Meerdervoort, thans burgem. van 's-Gravensande, en aan jhr. F. H. W. von ScherfF, Zr. Ms. buitenbew. gezant en volmachtigd min. bij de hoven van Baden, Beieren en Hessen, een pens. verleend van 4000. Z. M. heeft pens. verleend aan A. Houzer, zich noemende en schrijvende A. Hoezen, gewezen hoofdonderwijzer te Belfeld, ten be drage van f 266 's jaar9, en aan J. P. Hermans, gewezen hoofdonderw. te Munster Geleen, ten bedrage van 266 '9 jaars. De Thermometer van Fahrenheit teelcende alhier Vrijdag des na middags te 5 aren 46°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zaterdag morgen te 5 uren 45°, N. W., te 8 urea 48°, N. W., 's middag9 te 12 uren 50°, N. VV., '9 namiddags te 4 uren 48°, N. W. Belgie. De Brusselsche bladen constateeren op nieuw dat de Belgen niet van plan zijn hunne onafhankelijkheid prijs te geven en zich bij Frankrijk te laten anexeeren, naar aanleiding van een verloochening van het Parijsche dagblad le Pays, dat hierop telkens terugkomt, door den Moniteur. Men spreekt in Parijs over eene bijzondere verstandhouding tusschen de hoven van Brussel en Berlijn. Pruisen'. De regeering heeft bij het kabinet van Beieren op spoed aangedrongen in het tot stand brengen der legerorganisatie. In de kolossale ijzerfabriek te Essen is alles in de weer om 2370 stukken geschut voor veld-, vesting- en marine-artillerie gereed te maken.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2