N°. 2196. A0. 1867. 8 April. Maandag "Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Duitschland. Reeds weken achtereen heeft de rijks dag van den Noord-Duitschen bond, het toekomstige Duit- sche parlement, te Berlijn zijne zittingen gehouden. Het was ons tot dusverre niet mogelijk onze lezers gedurig op de hoogte te stellen van de groote onderwerpen, die er be handeld werden. Wij willen trachten van nu aan de belang rijke debatten te volgen. Wat daar gesproken wordt mag ons niet onverschillig zijn. We beginnen met eene herinnering aan het verledene en een blik in de vergaderzaal. Het was op Zondag 24 Februari dat Wilhelm I in de witte zaal van het koninklijk slot, omgeven van al zijne rijksinsigniën, den rijksdag opende. Hij riep de vertegenwoordigers van de Duitsche natie op om den grooten arbeid, door den krijg mogelijk gemaakt, spoedig aan te vangen en te voltooien. De grondslagen moesten thans gelegd worden tot eene Duitsche nationali teit. Wat de graaf Yon Bismarck zeide bij de aanbieding van het ontwerp eener bondsconstitutie, was de weerklank van 's konings rede. Het denkbeeld waarmede het volk reeds zoolang had gedweept moest eene realiteit, de dx-oom der eeuwen verwerkelijkt worden. De verbroedering der Duit sche stammen zou niet langer in de fantasie of op 't pa pier bestaan. Duitschland zou eindelijk één worden So weit die deutsche Zunge klingt Und Gott im Himmel Lieder singt. En er was haast bij het werk. Het ontwerp zou niet in handen van commission gesteld, maar aanstonds in be handeling genomen worden. De algemeene beschouwingen zijn reeds afgeloopen en de 52 eerste artikelen al aange nomen. Yon Bismarck heeft meer dan één aanval zegevie rend afgeslagen, cn over de uitzichten van Pruisen en zijne overmoedige plannen genoeg licht verspreidom Europa met zorg voor de toekomst te vervullen. Weldra zal men met de constitutie, zijn werk, gereed zijn, en dan.... Doch laat ons meer van nabij met den rijksdag kennis maken. Hoe verschillend is de indruk dien wij hier ontvan gen van hetgeen wij gevoelenindien we ons in de ver beelding verplaatsen in die oude, eerbiedwaardige vergader zalen van Augsburg en Worms. Hier geen vorsten en rijks standen geen keizerlijke troon noch bisschoppelijke zetels. •Het is eene vierkante zaal. Aan het eene uiteinde verheft zich op een estrade de presidentszetel. De 82jarige graaf Yon Frankenberg-Ludwigsdorf stond na de eerste zittingen dien zetel voorloopig af aan Dr. Martin Eduard Simson die thans definitief met 214 van de 239 stemmen tot voor zitter van den rijksdag gekozen is, terwijl Hugo, hertog van Ujest, en Rudolf von Bennigsen hem als vice-presi- denten ter zijde staan. Hij is de zoon van een koopman te Königsberg en geb. 10 Nov. 1810. In 1836 benoemde men hem aldaar tot hoogl. in de rechtsgeleerdheid, en 10jaren later werd hij tot raadslid gekozen bij de rechtbank van Oost-Pruisen. Na eene reis door Engeland begon hij in 1848 zijne parlementaire loopbaan. Eerst was hij voorzit ter van het Duitsche parlement te Frankfortdat hem met eene zending naar Berlijn belastte. Hij wa3 't die, aan het hoofd eener deputatie, den toenmaligen koning van Pruisen den Duitschen keizerskroon zou aanbieden. Mis schien zal hem weldra nog eens die eer te beurt vallen. Sedert 1849 was hij afgevaardigde voor Königsberg in de 2de kamer van den Pruisischen landdag. Aan den maaltijd op 's konings 70sten verjaardag sprak hij in een toast over de zending van het huis Hohenzollern, dat uit verschei dene Duitsche stammen één volk en één staat zal maken. De rijksdag telt 297 ledendie voor verreweg het groot ste gedeelte tot de oud-liberale en conservatieve partijen behooren. Recht3 van den president zitten de Pruisische bondscommissarissenwaaronder wij in de eerste plaats Yon Bismarck, Von der Heydt, graaf EulenburgYon Roon en den geheimraad Yon Savigny opmerken. De com missarissen der andere verbondene regeeringen hebben hunne plaatsen ter linkerzijde. De Saksische minister Yon Friesen zit vooraan. De conservatieve partij is hier vertegenwoor digd door den vrijheer Von Moltkede aanvoerder van het Main-leger, Vogel von Falkenstein, den gewezen minister van het ongelukkige Hanover Von Erzleben, de Fort- schrittspartei door Ttvesten, Yon Vincke, Waldeck, Schulze- Delitzsch, den graaf Yon Schwerin en zoovele anderen. Ziedaar den rijksdag, waarin misschien eerlang besluiten zullen vallen, die over het lot van Europa beslissen. Wij hebben ontvangen het eerste verslag van de //Ver- eeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders van Z.-Hollandgevestigd te Rotterdam /YjWHHMAp wij eerst heden de aandacht kunnen vestigenj/Die^er-- eeniging werd in het laatst van het vorige jaa/opger^üt in navolging van hetgeen in andere landen ree<$? së^Ylang plaats heeft. In Duitschland toch vindt men $?p<lkè jhstfeh lingen zelfs in de meeste plaatsen van den 2den"en Jden DAGBLAD Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden...., f 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.194. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.16. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 ra.; 4 u. 45 ra 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfatriek en op de Nieuwstraat: '3 morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u. 50 m.; 's naraidd. te 3 u, 36 m 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 50 ra. en 3 u. 35 ra. 's namiddags. Oost-Indischo Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Wost-Indisch.0 den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 nren 'im. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 ra.'sa*. Zittingen van het Gemeentebestuur. Oemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9 2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Qemeenle-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1