N°. 2191. A0. 1867. 2 April. Dinsdag Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.j van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische LandpOSt. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14<ten en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen "dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegelden Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Toen wij in ons laatste nommer de geruchten mededeel den die er omtrent Luxemburg in omloop waren, hebben wij er tevens op gewezen hoe de verkoop van het groothertog dom aan buitenlandsche bladen want wat de Köln. Zeit. zich veroorlooft uit te spreken zouden wij niet willen na zeggen aanleiding geeft tot oordeelvellingen, die ons Nederlanders pijnlijk aandoen. Wij verblijden ons daarom dat de Staatscourant aan al die //on dit's" een dementi heeft gegeven, en haasten ons er bij te voegen, dat de Indépen- dance thans het volgende bericht uit Luxemburg mededeelt Uit 's-Gravenhage is alhier eene telegrafische depêche ont vangen, waarin het gouvernement van den groothertog wordt gemachtigd om op de meest formeele wijze de door eenige dagbladen verspreide beweringbetreffende den afstand van het groothertogdom aan Frankrijktegen te spreken. Er heerscht in Luxemburg eene groote vreugde." Leidsche belan gen. Bij de beoordeeling van de aanhangige voorstellen tot verhooging der schoolgelden aan verschillende inrich tingen voor onderwijs te dezer stede hoort men dikwijls de bewering, dat de onkosten daarvan op den burgerman drukken, tenzij de schoolgelden zoo hoog worden opge voerd, dat daaruit alles of bijna alles kan worden betaald wat voor die scholen benoodigd is. Deze bewering is ge heel en al onjuist. Het onderwijs, aan die inrichtingen gegeven, is, voor de leerlingen die het genieten, geen objet de luxe, dat zij des noods zouden kunnen missen, maar dat zij zich nu aanschaffenomdat zij het tegen goedkoopen prijs krijgen kunnenneenhet is voor hen onontbeerlijkzullen zij niet na verloop van weinige jaren bij de inwoners van alle andere steden van Nederland achterstaan. Wij stellen dan ook te veel vertrouwen in het gezond verstand van de Leidsche burgerijdan dat wij zouden vreezendat zij hare kinderen die inrichtingen niet zou doen bezoeken, wanneer de voorgestelde verhoogingen mochten doorgaan hoe zwaar het haar wellicht zal vallen die groote sommen voor het onderwijs op die wijze te betalen. Neem nu aan dat er zich op de eene of andere stede lijke inrichting, bijv. op de hoogere burgerschool, een kind van een rijke en een kind van een burgerman bevinden, dan zullen beide, volgens de aanhangige voorstellen, jaar lijks ƒ120 moeten betalen. Overeenkomstig de tegenwoor dige bepalingen betaalt elk 60, zoodat uit de stadskas, in vergelijking met bovengenoemde som, voor beide teza men jaarlijks 120 gesuppleerd wordt. Deze ƒ120 worden nu even goed door de burgers betaalddoch daar volgens de inrichting van ons belastingstelsel de lasten door ieder opgebracht, zooveel mogelijk evenredig zijn met elks vermogen, zoo zal van die op te brengen 120 de bur german niet zooveel betalen als de rijke. Stel bijv. dat de tweede het dubbel betaalt' van den eersten, dan betaalt de burgerman aan die 120 een som van 40 en dus met 60 schoolgeld in het geheel 100, terwijl de rijke tweemaal 40 of 80 plus 60 schoolgeld of 140 be taald. Wij zien dus 1°. Dat het verlagen van het schoolgeld den burgerman ontlast ten koste van den rijke; en dus ook 2°. Dat het verhoogen van het schoolgeld den rijke ontlast ten koste van den burgerman. Nu zal men mij tegenwerpen, dat bovenstaande be schouwingen niet juist zijndaar de door de stad ver strekte 120 niet betaald worden door de twee personen die ik als voorbeeld heb aangehaald, maar door al de be lastingschuldigen doch ook dit laatste pleit ten sterkste tegen de verhooging der schoolgelden. Wat toch is hier van het gevolg? Dat de burgers, met betrekking tot een gedeelte der kosten van het onderwijs hunner kinderen, tot elkander ongeveer in verhouding staan als de leden eener onderlinge assurantie-maatschappij. Bezoeken iemands kinderen eenige school, dan wordt een gedeelte van de kosten door zijne medeburgers betaaldbezoeken zijne kinderen de school nog niet of zijn zij er reeds af, dan betaalt hij mede aan het onderwijs van anderen; heeft hij eindelijk geene kinderenwelnudan heeft hij ook de uitgaven niet die deze medebrengen, en mag dan ook wel een weinigje bijdragen tot ondersteuning van hen die er mede gezegend zijn. Op deze wijze worden de onkosten van het onderwijs voor elk burger over een veel grooter aantal jaren verdeeld en heeft hij dus het belangrijke voordeel, dat hij deze slechts met kleine sommen behoeft op te brengen. Men heeft ons verzocht het volgende te berichten: Gisteren is in alle godsdienstoefeningen bij de Hervormde gemeente alhier het volgende afgekondigd: Aan de gemeente wordt bekend gemaaktdat de lid maten, die wenschen gebruik te maken van hun stemrecht, worden uitgenoodigd de aanvragen om bewijs van hunne bevoegdheid als stemgerechtigde lidmaten der gemeente met de vereischte opgaven in te dienen bij den kerkeraad op Donderdag, Vrijdag of Zaterdag, den 4den, 5den of 6den April aan de kerkeraadskamer der Pieterskerk. Onvolledige en niet onderteekende aanvragen worden ter zijde gelegd. Stemgerechtigde leden der gemeente zijn j&lle in'anslid- matendie onder haar ressort wonenden ouderdom' van 23 jaren bereikt hebben, en ten minste één daar geleden LEIDSCI DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer/ 0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 in.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 in.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 tn.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Ingezonden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1